/Dodjelom nagrada završen 62. Festival hrvatskih kazališnih amatera; “Antigona” najbolja predstava

Dodjelom nagrada završen 62. Festival hrvatskih kazališnih amatera; “Antigona” najbolja predstava

Proglašenjem festivalskih nominacija i nagrada u nedjelju, 29. svibnja 2022. u Vodicama je završeno 62. izdanje Festivala hrvatskih kazališnih amatera u organizaciji Hrvatskog sabora kulture i suorganizaciji Pučkog otvorenog učilišta Vodice.

Tijekom šest festivalskih dana, dva svibanjska vikenda (20. – 22. 5. te 27. – 29. 5.) vodička je publika imala priliku pogledati predstave različitih žanrova, poetika, tema i poruka te uživati u radosti igre najboljih hrvatskih amaterskih kazališnih skupina na daskama Kulturnog centra Vodice. Već sam ulazak na repertoar Festivala, temeljem županijskih smotri i video selekcija, dokaz su izvrsnosti i kvalitete svih 20 predstava odigranih u konkurenciji za nagrade, no najbolji od najboljih s Festivala se vraćaju s osvojenim nagradama u 8 kategorija te Posebnim pohvalama Povjerenstva.

Odlukom Prosudbenog povjerenstva u sastavu: glumica, redateljica i teatrologinja dr. sc. Dubravka Crnojević-Carić, dramatičarka i kazališna kritičarka Gordana Ostović i kazališni kritičar Igor Ružić, posebne pohvale, nominacije i nagrade 62. Festivala hrvatskih kazališnih amatera pripale su:

Posebne pohvale Povjerenstva dodijeljene su:

1. KULTURNO-PROSVJETNOM DRUŠTVU “SLOGA” PAKRAC za kolektivnu igru u predstavi “Dobri jarani”

2. DRAMSKOJ AMATERSKOJ DRUŽINI VODICE za vizualni dojam u predstavi “Penelopa ili Tko to tka”

3. MAX TEATRU, Zaprešić za dramsko-pedagoški rad i kreativnu suigru na aktualnu temu pandemije u predstavi COVID(IO) MATURALAC – 2020.

Nagrada za njegovanje kulturne baštine dodijeljena je Kazališnoj sekciji Češke besede Daruvar za predstavu “Na toj zelenoj livadi”.

Za najbolju sporednu mušku ulogu nominirani su:
1. Ivan Knežević za ulogu Brune u predstavi “Tko leži ne bježi” Satiričkog kazališta mladih Slavonski Brod
2. Luka Siruček za ulogu prof. dr. Vaclava Bulfineka u predstavi “Na toj zelenoj livadi” u izvedbi Kazališne sekcije Češke besede Daruvar

3. Hrvoje Podobnik Gero za ulogu Velečasnog u predstavi “Superzvijezda” u izvedbi Umjetničke organizacije Točka na i, Zagreb

Nagradu je dobio Ivan Knežević za ulogu Brune u predstavi “Tko leži ne bježi” Satiričkog kazališta mladih Slavonski Brod.

Za najbolju sporednu žensku ulogu nominirane su:
1. Gabrica Košček za ulogu Bare u predstavi “Čisti zmešeraj” KUU Lipa, Gornji Mihaljevec
2. Elza Glučina za ulogu služavke Ljubice u predstavi “Drug lovac” Metkovskog amaterskog kazališta
3. Dijana Kirić za ulogu Vipičke u predstavi “Mala seoska priredba” Dramskog studija DADA & Kazališne družine “Štolcer” Čakovec

Nagrada je pripala Dijani Kirić za ulogu Vipičke u predstavi “Mala seoska priredba” Dramskog studija DADA & Kazališne družine “Štolcer” Čakovec.

Za najbolju mušku ulogu nominirani su:
1. Damir Kozarić za ulogu Doktora Mandića u predstavi “Drug lovac” Metkovskog amaterskog kazališta
2. Miroslav Rohtek za ulogu Štiefa u predstavi “(O)glas savjesti” u izvođenju Glumačke družine Komedijaši, Stažnjevec
3. Krešimir Tomljenović za uloge Inspektora i Šacka u predstavi “Balon” Amaterskog kazališta Gospić

Nagradu je dobio Miroslav Rohtek za ulogu Štiefa u predstavi “(O)glas savjesti” u izvođenju Glumačke družine Komedijaši, Stažnjevec.

Za najbolju glavnu žensku ulogu nominirane su:
1. Anđela Fržop za ulogu u monodrami “Penelopa ili Tko to tka” Dramske amaterske družine Vodice
2. Martina Slakoper za ulogu Antigone u predstavi “Antigona” Divan teatra iz Zagreba
3. Nina Damjanović za ulogu Marije Katarine u predstavi “Superzvijezda” Umjetničke organizacije Točka na i, Zagreb (Točka utor.kom)

Nagrada je dodijeljena Nini Damjanović za ulogu Marije Katarine u predstavi “Superzvijezda” Umjetničke organizacije Točka na i, Zagreb (Grupa Točka utor.kom).

Za najbolji novi dramski tekst ili prilagodbu nominirani su:

1. Zdravko Todorović za prilagodbu teksta predstave “Penelopa ili Tko to tka” u izvedbi Dramske amaterske družine Vodice
2. Mirko Đinđić za prilagodbu teksta predstave “Ljubomora” u izvedbi Teatra Kuntrata iz Sv. Filipa i Jakova
3. Autorski tim MAX teatra, Zaprešić za prilagodbu teksta predstave “COVID(IO) maturalac – 2020.”

Nagrada je pripala Zdravku Todoroviću za prilagodbu teksta predstave “Penelopa ili Tko to tka” u izvedbi Dramske amaterske družine Vodice.

Za najbolju režiju nominirani su:

1. Rebecca Agić za režiju predstave “Superzvijezda” u izvođenju Umjetničke organizacije Točka na i, Zagreb
2. Snježana Puljić za režiju predstave “Ivica i Marica u začaranoj šumi” u izvedbi Gradskog amaterskog kazališta Županja
3. Mirko Đinđić za režiju predstave “Ljubomora” Teatra Kuntrata, Sv. Filip i Jakov

Nagradu je osvojio Mirko Đinđić za režiju predstave “Ljubomora” Teatra Kuntrata, Sv. Filip i Jakov.

Antigona


Za najbolju predstavu u cjelini nominirane su predstave:
1. “DJEČJA IGRA” Dramske grupe Bjelokaz Bjelovarskog kazališta autorice i redateljice Ane Perković
2. “LJUBOMORA” u izvedbi Teatra Kuntrata, Sv. Filip i Jakov, Mirka Đinđića prema stihovima Drage Ivaniševića i Zvonimira Sutlovića
3. “ANTIGONA” Divan Tetra, Zagreb u režiji Christiana Jean-Michela Jalžečića
Nagrada – GRAND PRIX 62. FHKA pripala je DIVAN TEATRU, Zagreb za predstavu “ANTIGONA” u režiji Christiana Jean-Michela Jalžečića.

Realizaciju još jednog uspješnog izdanja Festivala hrvatskih kazališnih amatera potpisuju Hrvatski sabor kulture i Pučko otvoreno učilište Vodice, a materijalnu potporu osigurali su Ministarstvo kulture i medija RH, Šibensko-kninska županija, Grad Vodice i Turistička zajednica grada Vodica.

mšm

Foto: promo