/Provjerili smo što sve rade u Udruzi slijepih Zagreb: Ovo su projekti koji život znače

Provjerili smo što sve rade u Udruzi slijepih Zagreb: Ovo su projekti koji život znače

Udruga slijepih Zagreb vrlo je važna za slijepe i slabovidne osobe s područja Grada Zagreba, ali i Zagrebačke županije jer svojim članovima pruža tako im potrebne socijalne usluge.

„Na prvom mjestu djelujemo na otkrivanju slijepih osoba kako bi njima i članovima njihovih obitelji pomogli u prihvaćanju nastale sljepoće, a potom ih osposobili za što samostalnije življenje i maksimalno korištenje preostalih sposobnosti. Cilj nam je što je moguće više ih društveno uključiti u život zajednice“, objašnjavaju iz Udruge na svojoj mrežnoj stranici.

Projekti na kojim rade temelje se na savjetovanju, informiranju, podršci u ostvarivanju prava te psihosocijalnoj podršci kroz organizaciju rehabilitacijskih tečajeva (učenje brajevog pisma, informatike, kretanja i svakodnevnih vještina). Udruga također pruža asistenciju osobnog asistenta i videćeg pratitelja osobnim vozilom u Zagrebačkoj županiji.

„Zagovaramo za povećanje pristupačnosti javnih površina i digitalnog okruženja slijepim osobama. Organiziramo druženja i izlete, administriramo rad naših sportskih klubova“, objašnjava za portal Generacija.hr Petar Glavaš, v.d. izvršni direktor Udruge.

Bolja pristupačnost razvrstavanja otpada

Jedan od najnovijih projekata vezan je uz razvrstavanje otpada, odnosno, boljoj pristupačnosti razvrstavanja otpada slijepim i slabovidnim osobama. Točnije, riječ je o  Projektu unaprjeđenja pristupačnosti razvrstavanja otpada kojeg Udruga provodi u suradnju s Gradom Zagrebom.

„Radi se o pilot projektu temeljem kojeg su dionici projekta odabrali osam lokacija zelenih otoka u Gradu Zagrebu ispred kojih su postavljena taktilna polja upozorenja te je standardizirano postavljanje spremnika za papir, staklo i plastiku kako bi se slijepim i slabovidnim osobama olakšalo snalaženje i upotreba zelenih otoka“, kaže Glavaš.

Projekt je trenutno u fazi evaluacije. Provedeno je anketno istraživanje temeljem kojeg će se evaluirati model unaprjeđenja prilagodbe razvrstavanja otpada, nakon čega će se, dodaje naš sugovornik, predložiti daljnja unaprjeđenja te, u konačnici, optimalni model implementirati na veći broj lokacija u Gradu Zagrebu.

Ovaj pristup odabran je u konzultacijama sa slijepim i slabovidnim osobama kao model koji im nastoji omogućiti samostalno snalaženje, priopćili su u svibnju iz Grada Zagreba.

Lokacije zelenih otoka ispred kojih su postavljena polja upozorenja su sljedeća:

  • križanje Marina Tartaglie & Ivane Brlić Mažuranić (GČ Stenjevec)
  • Veslačka 13 (GČ Trnje)
  • Poljanice V 7 (GČ Gornja Dubrava)
  • Vincenta iz Kastva 10 kod V. Filakovca (GČ Trešnjevka – jug)
  • Ozaljska 13 (GČ Trešnjevka – sjever)
  • Bužanova 41 (GČ Peščenica – Žitnjak)
  • Ivana Šibla 9 (GČ Novi Zagreb – istok)
  • Božidara Magovca 63 (GČ Novi Zagreb – istok).

Osim navedenog projekta, Udruga slijepih Zagreb provodi niz projekata usmjerenih na poboljšanje kvalitete života slijepih i slabovidnih osoba i provođenje rehabilitacijskih aktivnosti kroz koje prolaze novo oslijepjele osobe i nedovoljno rehabilitirane osobe, ističe Glavaš.

‘S asistentima do neovisnog življenja’

Najznačajniji projekt je „S Asistentima do neovisnog življenja“ koji se provodi temeljem poziva Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Projektom je financirano zapošljavanje 10 osobnih asistenata i četiri videća pratitelja koji pomažu slijepim osobama obavljati svakodnevne poslove poput odlaska liječniku, kupovinu, administrativne poslove i slično.

U 2023. godini Udruga slijepih Zagreb uspješno je provela projekt „Moja knjiga, moje znanje“ kojim je, slabovidnoj učenici i slijepoj studentici osigurano ravnopravno sudjelovanje u odgojno – obrazovnom visokom školovanju na načelima prihvaćanja različitosti i izjednačavanja mogućnosti kroz prilagodbu školske i studentske literature.

Udruga je, navodi dalje naš sugovornik, također uspješno provela projekt „Kvalitetan život slijepih u lokalnoj zajednici“.

„Radi se o trogodišnjem programu čiji cilj je Smanjiti socijalnu isključenost slijepih i visoko slabovidnih osoba povećanim sudjelovanjem u lokalnoj zajednici te izjednačavanje mogućnosti osoba s invaliditetom za ravnopravno sudjelovanje u društvu“, kaže Glavaš.

Projekt je proveden u skladu s javnim pozivom „Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga koje pružaju udruge“ Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Udruga se prijavila na novi natječaj ministarstva koji je raspisan za razdoblje od 2023. – 2025. godine. Međutim sredstva dodijeljena Udruzi značajno su smanjena za novo razdoblje u odnosu na prethodno. Provedba projekta je već započela, a uz navedene projekte, Udruga provodi niz manjih projekata financiranih od strane Grada Zagreba, Zagrebačke županije, Grada Dugog Sela, Grada Zaprešića, GNK Dinamo Zagreba i druge.

Aktivni zagovaratelji uvođenja inkluzivnog dodatka

Prošle je godine Udruga slijepih Zagreb provela analizu potreba članstva gdje su članovi, kao najveći problem, apostrofirali loš socioekonomski položaj osoba s oštećenjem vida u Republici Hrvatskoj.

„Udruga slijepih Zagreb, predvođena krovnom organizacijom Hrvatskim savezom slijepih, i uz pomoć drugih lokalnih udruga slijepih u Hrvatskoj aktivno zagovara uvođenje inkluzivnog dodatka kojim bi se značajno unaprijedila kvaliteta život osoba s invaliditetom poboljšanjem njihovog socioekonomskog položaja“, ističe trenutni šef Udruge.

Kao što je i portal više puta ranije istaknuo u svojim tekstovima, ovo bi bila jedna od najznačajnijih mjera kojim bi se značajno pomoglo i poboljšao socio-ekonomski status slijepih i slabovidnih osoba.

Glavaša smo pitali i koji je najveći izazov s kojim se udruga susreće, a odgovor je glasio – izostanak sustavnog financiranja.

„Troškovi poslovanja udruge pokrivaju se velikom većinom iz projektnih novčanih sredstava, što znači da udruga uvelike ovisi o raspisanim natječajima ministarstva i lokalnih zajednica. Krajem 2022. godine Udruga je registrirala gospodarsku djelatnost te se nadamo da ćemo dio sredstava za potrebe poslovanja prikupiti obavljanjem takvih djelatnosti“, zaključio je Glavaš.

Od tečajeva i radionica pa do kulturnog uzdizanja i druženja

Udruga osim projekata provodi i cijeli niz tečajeva. Tu je tako tečaj brajevog opismenjavanja, zatim obuke u orijentaciji i kretanju dugim bijelim štapom, ali i tečajevima svakodnevnih vještina, poput glačanja, oblačenja, pospremanja, kuhanja i slično.

Udruga provodi i tečajeve korištenja računala uz softver za slijepe (čitač zaslona i govorna jedinica) i za visokoslabovidne (uvećanje teksta).

Organiziraju i radionice verbalne i neverbalne komunikacije, kao i tečaj engleskog jezika.

Promicanje kulturnih vrijednosti i aktivnosti također je jedna od domena kojom se bave u Udruzi te je uspostavljena dobra suradnja s Muzejom za suvremenu umjetnost. Kao primjer istaknimo posjet izložbi “Zbirka kao glagol“ u siječnju ove godine na kojoj su predstavljene umanjene taktilne replike djela iz fundusa Muzeja sa popratnom audio deskripcijom. Izložbu su vodili kustosi Muzeja suvremene umjetnosti, a u posjetu su se članovima Udruge pridružili i umirovljenici iz Doma za starije i nemoćne „Medveščak“.

Nakon izložbe održana je kreativna radionica u organizaciji Muzeja suvremene umjetnosti, koju je vodila Margareta Vidmar. Ona je predstavnica je umjetničke tzv. autsajderske scene, koja je u proteklih nekoliko desetljeća iznjedrila mnoge zanimljive umjetnike. Završila je Školu slikarstva Agora, Edukacijsko rehabilitacijski fakultet, te magistrirala psihotraumatologiju na Medicinskom fakultetu i specijalizirala se za art terapiju. Na ovoj kreativnoj radionici izrađivale su se skulpture reciklažnom tehnikom, od novina, plastičnih vrećica i ljepljivih traka u boji.

S obzirom na to da više od 75 posto članova su osobe treće životne dobi, za njih Udruga organizira druženje u klubu udruge. Posljednje takvo održano je u travnju ove godine kada su se članovi Udruge, njih čak 95 družili s umirovljenicima iz Matice umirovljenika Pešćenica-Žitnjak. Program je počeo kulturno-zabavnim sadržajima od kojih izdvajamo nastupe zbora Matice umirovljenika Pešćenica-Žitnjak, Vokalnog ansambla Udruge slijepih Zagreb i Kazališta slijepih i slabovidnih „Novi život“. Nakon programa uslijedilo je druženje koje je proteklo u odličnoj atmosferi uz domjenak za koji se zahvaljujemo sljedećim sponzorima. Bilo je to najbrojnije druženje članova nakon pandemije korona virusa.

Tko može postati član Udruge?

Inače, Udruga slijepih Zagreb osnovana je 28. rujna 1947. godine u Ilici 83 u Zagrebu kao Gradska organizacija slijepih i slabovidnih osoba. Osnovala ju je skupina slijepih mladih intelektualaca, studenata i učenika, odlučnih da učine nešto za svoju budućnost, navodi se na mrežnoj stranici Udruge. Od 1996. godine organizacija je registrirana kao udruga pod svojim sadašnjim imenom.

Sve djelatnosti Udruge odvijaju se u njezinom sjedištu u Draškovićevoj 80/III u Zagrebu, koja je ujedno i zgrada Hrvatskog saveza slijepih), ali i na terenu i to na području Zagreba i Zagrebačke županije gdje svojim članovima pružaju socijalne usluge (području Zagreba i Zagrebačke županije. Udruga također ima i kuću za odmor i rehabilitaciju u Bakarcu.

Kako navode iz Udruge, redovnim članom, odnosno, članicom Udruge može postati nakon komisijskog pregleda svaka osoba koja je slijepa prema međunarodnoj definiciji sljepoće Svjetske zdravstvene organizacije (ostatak vida na boljem oku do 0,05 posto). U Udrugu mogu biti učlanjeni još nominalni, podupirući i počasni članovi. Podupirućim članovima mogu postati i pravne osobe.

Članovi Udruge kroz svoje klubove, društva i sekcije uspješno djeluju na kulturno-umjetničkom području (glazba, književnost, kazališna i likovna umjetnost), na sportskom području (kuglanje, šah, goalball, plivanje, atletika, planinarenje i zvučni pikado), te na području tehničke kulture (radioamaterizam, informatika).

Dodajmo još da od prosinca 2000. godine Udruga izdaje svoje glasilo „Vidici“ koje izlazi kao dvomjesečnik u zvučnoj tehnici. Na žalost, ove godine zbog nedostatka financijskih sredstava, izostalo je njegovo izdanje na standardnom crnom tisku.

Barbara Kraš Kedmenec

Foto: Facebook/Udruga slijepih Zagreb

Za više o EU fondovima: www.esf.hr i www.strukturnifondovi.hr

Projekt ”Jednake mogućnosti’” sufinancira Europska unija sredstvima Europskog socijalnog fonda u iznosu od 400.058,88 HRK. Trajanje projekta je 18 mjeseci, a ukupna vrijednost projekta iznosi 470.657,50 HRK. Sadržaj članka isključiva je odgovornost Generacije.hr.