“Izvuci glavu iz oblaka”, riječi su koje smo gotovo svi čuli od svojih učitelja u osnovnoj školi kada su nam misli odlutale na nešto zanimljivije od onoga na što smo se trebali usredotočiti.
Međutim, prema istraživanjima, misli ne lutaju samo djeci. Istraživači s Harvarda uključili su više od 2200 odraslih u dobi od 18 do 88 godina u studiju u kojoj su im slane redovite SMS poruke u kojima su ih pitali što rade i razmišljaju. Sudionici su izvijestili da su njihovi umovi “maštali” nevjerojatnih 46,9 posto vremena, često o pozitivnim stvarima, poput dobivanja promaknuća, upravljanja zrakoplovom, izmišljanja nove vrste svemirskog putovanja ili osnivanja malog otočnog društva. Ukratko, ljudi vole sanjariti.
Na prvi pogled, sanjarenje bi moglo zvučati kontraproduktivno, pa čak i nezdravo. No, nova istraživanja pokazuju da možda i nije tako. Prema istraživanju objavljenom u časopisu Creativity Research Journal, sanjarenje i igra pretvaranja povezani su s većom kreativnošću kod djece. Za mnogu djecu fantazije čine osnovu za društvenu aktivnost s prijateljima, način da istraže svoje interese i sredstvo za uključivanje u kreativne potrage poput crtanja ili pripovijedanja, piše Direktno.hr.
Nova rješenja problema mogu iskrsnuti čak i u sanjarenju. U članku iz 2013. u National Geographicu, psihijatar Eugenio Rothe sa Sveučilišta Florida otkrio je da se, dok misli lutaju, različiti dijelovi mozga aktiviraju, pristupajući informacijama koje su možda prije bile uspavane ili nedostupne. Prema Rotheu, “ovo objašnjava kreativnost i često rješenja za probleme koje osoba nije razmatrala.”
FOTO: Pixabay
Kada je sanjarenje dobro za nas, a kada nas jednostavno ometa?
Ali možda nisu bili potpuno u krivu. Prema istraživanju, kada nisu podvrgnuti formalnoj intervenciji sanjarenja, oni čiji um prirodno luta imaju tendenciju izjaviti da se osjećaju manje sretno nakon epizode lutanja uma nego kada uspiju zadržati fokus na bilo koju aktivnost koju bi trebali raditi. Drugim riječima, sanjarenje ponekad može biti ometajuće, pa čak i frustrirajuće.
Iako istraživači još uvijek nisu potpuno sigurni, jedan ključ bi mogao biti stupanj realizma prisutnog u sanjarenju. Sanjarije temeljene na fantaziji mogu dovesti do razočarenja, naglašavajući kakvi bismo željeli da nam život bude, ali nije. Realistična sanjarenja, s druge strane, pokazuju nam što bi zapravo moglo biti moguće za naše živote. Daju nam mentalnu praksu da težimo važnim ciljevima prije nego što moramo uložiti stvarno vrijeme ili trud.
Dok sanjarenje temeljeno na fantaziji ljudima pruža ugodno iskustvo uživanja u mentalnoj nagradi bez ikakvog napora, strukturirano sanjarenje tjera ljude da uvježbaju točno ono što će morati učiniti kako bi ostvarili svoje ciljeve u stvarnom životu. Slične tehnike mentalnog vježbanja korištene su u području sportske psihologije, pomažući sportašima da poboljšaju složene vještine kao što su gađanje obruča ili udaranje letećih lopti.
FOTO: Unsplash
Moć ‘strukturiranog sanjarenja’
Nema ništa komplicirano u strukturiranom sanjarenju. Jednostavno odaberite cilj u stvarnom životu koji se nadate postići tijekom sljedećih nekoliko mjeseci. Zatim, tijekom otprilike 20 minuta, zatvorite oči i zamislite sebe kako slijedite taj cilj što realističnije možete. Realistično vidite sebe kako radite i uspijevate u svakom koraku koji ćete morati poduzeti.
Ako je vaš cilj kuhati češće, na primjer, možete započeti tako da zamislite prvi korak na svom putu: odlazak u kupovinu sastojaka. Zamislite sebe kako hodate gore-dolje hodnicima svoje lokalne trgovine mješovitom robom, osjećate mirise raznih namirnica i birate koje ćete kupiti. Učinite istu stvar za svaki korak koji vodi do vašeg cilja. Ako mislite da biste na putu mogli naići na prepreke, nemojte ih ignorirati.
Naprotiv, vidite sebe kako se u potpunosti suočavate s ovim preprekama i zaobilazite ih koristeći alternativne planove. Kao i mnoge druge ugodne stvari, uključujući crno vino i sladoled, sanjarenje samo po sebi nije nezdravo. Važno je kako i kada to radimo. Iako imati glavu u oblacima cijeli dan vjerojatno nije dobra ideja no kada se provodi na odgovarajući način i u odgovarajuće vrijeme – sanjarenje nam zapravo može pomoći da budemo uspješniji u životu.
Marijana Kovač
Foto: Unsplash