/Pletenjem pomažemo sebi, ali i drugima: ‘Rukama i stvaranjem do boljeg zdravlja’

Pletenjem pomažemo sebi, ali i drugima: ‘Rukama i stvaranjem do boljeg zdravlja’

“Radeći rukama (pletenje, kukičanje, šivanje, vrtlarenje, kuhanje, filcanje, rad u keramici) pomažemo svom mentalnom zdravlju stvarajući osjećaj opuštenosti. Rad rukama umanjuje stres, bol i anksioznost i stvara opći osjećaj dobrobiti, te potiče usredotočenost i produktivnost”, rekla nam je Sandra Kerovec, voditeljica Štrikeraj caféa.

Udruga „OZANA“ od prošle je godine nositelj programa „RUKE“ koji financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Partneri u programu su im Edukacijsko rehabilitacijski fakultet, Klinika za psihijatriju Vrapče i Udruga za psihosocijalne potrebe Amadea iz Đakova.

Saznali smo više o ovome posebnom programu koji okuplja njihove korisnike – mlade i odrasle osobe s intelektualnim teškoćama i sve zaljubljenike u pletenje i kukičanje. Sam naziv programa „RUKE“ usko je vezan uz aktivnosti koje se zajedno s partnerima provode u ostvarivanju ciljeva.

“Rukama pomažemo sebi, ali i drugima jer stvaramo senzoričke proizvode koji će ranjivim skupinama pomoći u olakšavanju simptoma bolesti. Rukama dajemo podršku drugome, prihvaćamo ga bez obzira na različitost, rukama dajemo zagrljaj osobama kojima je teško (u čemu su naročito naši korisnici obdareni). Rad rukama može smiriti preaktivan um (um koji „brblja“ se isključuje) jer se aktivira dio mozga koji je prečesto izostavljen – to je dio koji kontrolira tijelo, a posebno ruke”, započela je Kerovec.

Psihofizičko blagostanje

Dodala je kako rad rukama utječe na stanje psihofizičkog blagostanja čovjeka i psiholozi ga smatraju ključnim sastojkom dobrog i smislenog života.

“Psihofizičkom blagostanju doprinosi optimalna razina izazova (ne preteška da bi bila pretjerano frustrirajuća, ne tako jednostavna da koncentracija nije potrebna) te osjećaj da ste vješti u aktivnosti zbog čega je vjerojatnije da ćete osjetiti kontrolu, „stapanje“ s aktivnošću i visoku razinu nagrade. Upravo su „RUKE“ te koje provode program, zbog kojih je program nastao i s kojima će se ostvariti ciljevi”, napomenula je naša sugovornica.

Programske aktivnosti projekta „RUKE“ provode se i u Štrikeraj café-u, inkluzivnom programu koji su Udruga i Centar OZANA pokrenuli 2013. godine. Mjesto je to susreta za sve zaljubljenike u pletenje i kukičanje koji se okupljaju na adresi Ulica grada Vukovara 239 i zajedno sa mladim i odraslim osoba s intelektualnim teškoćama izrađuju predmete kojima je svrha pomaganje drugoj ranjivoj skupini.

“U Štrikeraj café-u već niz godina pokrećemo tzv. „knit for cause“ inicijative tijekom kojih se pletu i kukičaju proizvodi s posebnom namjenom. Trenutno aktualna je inicijativa „Isprepletimo ruke“ koju smo započeli u ožujku 2021. godine, odlučivši se izrađivati tzv. „rukaviće“ – senzorička pomagala za osobe oboljele od Alzheimera i drugih demencija, kojima je namjena da okupiraju njihove nemirne ruke i pruže vizualnu, taktilnu i senzoričku stimulaciju”, rekla nam je Kerovec.

Bio je to početak, dodala je, plodne suradnje s Klinikom za psihijatriju Vrapče, posebno Zavodom za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju koji vodi prof. dr. sc. Ninoslav Mimica. Kao partneri u projektu „RUKE“ nastavljaju sada razvijati tu suradnju, između ostalog i osmišljavanjem i izradom novih proizvoda koji bi mogli pomoći i razveseliti osobe oboljele od Alzheimera i drugih demencija.

Torbica od tri kvadrata

U srijedu je tako u Štrikeraj café-u održana radionica „Torbica od tri kvadrata“.

“Većina inicijativa Štrikeraj café-a počiva na pletenom ili kukičanom KVADRATu. Njega može izraditi i početnik, a zanimljiv je i izazovan i za onog tko želi usavršavati svoje vještine i isprobavati nove uzorke i motive te razvijati svoju kreativnost. Znate li da od samo TRI kvadrata može nastati prekrasna torbica?Sudionici radionice „Torbica od tri kvadrta“ imali su priliku to isprobati. Koristeći već izrađene kvadrate, koji su preostali od pletene pisanice koja je prošle godine tijekom Uskršnjih blagdana uveseljavala dvorište Klinike za psihijatriju Vrapče, posebnom su metodom spajali te kvadrate u torbice, ukrašavali ih i izradili za njih ručkice”, rekla je naša sugovornica.

Dodala je kako će nastale mekane, šarene torbice nježnih proljetnih boja i ukrasa biti darovane pacijenticama s demencijom Zavoda za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju Klinike za psihijatriju Vrapče povodom Dana žena, kako bi uvijek uz sebe mogle imati torbicu u kojoj mogu čuvati svoje sitnice.

Zanimalo nas je kako je protekla sama radionica.

“Radionica je privukla već vješte pletilje, ali isto tako i neke potpune početnike, pa su oni tom prilikom dobili torbicu sa svim potrebnim priborom i informativnim letcima. Te su torbice osmišljene kroz program „RUKE“ i financirane sredstvima Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Želja onih koji se okupljaju u Štrikeraj café-u je da što više pojedinaca prepozna dobrobiti ovih aktivnosti, poželi ih usvojiti i prakticirati, obzirom da imaju niz pozitivnih učinaka na mentalno zdravlje pojedinca i mogu olakšati svakodnevne izazove s kojima se susrećemo”, poručila je Sandra Kerovec.

Vuneno božićno drvce s posebnom svrhom: ‘Pletenje ne povezuje samo očice nego i ljude’

Za kraj je najavila kako je u planu nova radionica, a do tada – navratite u Štrikeraj café. Njihova su vrata otvorena svakog radnog dana – ponedjeljak i petak od 10 do 13 sati, a utorak, srijedu i četvrtak od 14 do 20 sati. Slobodno im se javite i na mail: strikeraj.cafe@centarozana.hr.

Maja Šubarić Mahmuljin

Foto: Štrikeraj cafe