Ministar rada Josip Aladrović i ravnateljica Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Damira Benc u petak su uručili ugovore vrijedne više od 57 milijuna kuna. Riječ je o novcu koji će biti usmjeren na razvoj novih tehnologija i poslovnih procesa radi zapošljavanja osoba s invaliditetom u zaštitnim radionicama.
Ovime će se omogućiti osuvremenjivanje pogone i zapošljavanje osoba s invaliditetom te je naglašeno da ta brojka kontinuirano raste; ove godine zaposleno je 13,5 posto više osoba iz očevidnika osoba s invaliditetom u odnosu na lani.
Tako ćemo nastaviti i dalje, poručio je ministar istaknuvši da je ove godine isplaćeno kroz poticaje više od 200 milijuna kuna.
Riječ je o zapošljavanju pod posebnim uvjetima putem integrativnih radionica, a to je institut koji je, istaknula je Benc tom prigodom, u Hrvatskoj zaživio tek 2018., a na ovom natječaju sudjelovalo je njih pet.
To je vrlo dobar model, značajan za uključivanje osoba s invaliditetom na tržište rada te ćemo ga u idućem razdoblju unaprjeđivati, poručila je Benc.
Poticaji za zapošljavanje osoba s invaliditetom
Nas su zanimali kriteriji koje neka tvrtka mora ispunjavati za zapošljavanje osoba s invaliditetom i o kojim poticajima je riječ, pa smo se obratili Zavodu za više informacija.
Poslodavci koji zapošljavaju osobe s invaliditetom na otvorenom tržištu rada, osobe s invaliditetom koje se samozapošljavaju, te zaštitne radionice i integrativne radionice mogu ostvariti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom za zaposlene/samozaposlene osobe s invaliditetom, poručili su iz Zavoda za portal Generaciju.
Da bi mogli konkurirati za poticaje, postoji niz uvjeta koje poslodavci moraju ispunjavati. Potrebno je upisati se u Očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom te dokazati nepostojanje dugovanja prema državi po bilo kojoj osnovi (isplata plaća te pripadajućih doprinosa, poreza i prireza).
Zavod poticaje isplaćuje sukladno Pravilniku o poticajima pri zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN 145/2020), odnosno novčanu nagradu za zapošljavanje iznad/izvan propisane kvote sukladno člancima 16.-18. Pravilnika o utvrđivanju kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom (NN 75/18, 120/18, 37/20 i 145/20).
Prijava na najmanje 20 sati tjedno
“Valja napomenuti da poslodavci prilikom zapošljavanje osoba s invaliditetom mogu koristiti jednu od mjera Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, dok su poticaji Zavoda usmjereni na održavanje zaposlenosti i mogu se ostvarivati dok je osoba s invaliditetom u radnom odnosu kod poslodavca i to prijavljena na najmanje 20 sati tjedno”, kazali su nam u Zavodu.
A poticaja ima mnogo; subvencija plaće osobe s invaliditetom (u visini 10-75 posto bruto I plaće), sufinanciranje troškova obrazovanja osobe s invaliditetom (u visini 50-70 posto stvarnih troškova obrazovanja), sufinanciranje troškova prilagodbe mjesta rada osobe s invaliditetom (u visini od maksimalno 40 minimalnih plaća po zaposlenoj osobi s invaliditetom), sufinanciranje troškova prilagodbe uvjeta rada za osobu s invaliditetom (u visini od maksimalno 40 minimalnih plaća po zaposlenoj osobi s invaliditetom), subvencija u visini uplaćenog doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje (u visini 75 posto od obračunatog i uplaćenog doprinosa za zdravstveno osiguranje), potpora za održivost samozapošljavanja osoba s invaliditetom (iznos od 1000 kuna mjesečno), sufinanciranje troškova prijevoza osoba s invaliditetom (npr. u visini mjesečne karte u međugradskom ili međumjesnom prijevozu) i novčana nagrada za zapošljavanje izvan/iznad propisane kvote (iznos od 30 posto minimalne plaće za kontinuirani period od 12 mjeseci).
“Pojedine poticaje poslodavac ostvaruje podnošenjem mjesečnih zahtjeva za određene poticaje i/ili na osnovu ugovora o dodjeli sredstava (npr. sufinanciranje troškova obrazovanja, sufinanciranje troškova prilagodbi radnog mjesta ili uvjeta rada)”, kažu.
Novost od 1. siječnja ove godine je da podnositelji zahtjeva za poticajem, i to oni koji zapošljavaju više od tri radnika, zahtjeve podnose u elektroničkom obliku, putem aplikacije za isplatu poticaja/praćenje kvote, navode u Zavodu.
Evo što su dužni poslodavci
Jedna od zadaća Zavoda je i provjera poslodavaca o ispunjavanju uvjeta za dobivanje poticaja.
Naime, podnositelji zahtjeva uz zahtjev moraju priložiti i dokaze o podmirenju obveza prema radnicima i državi po svim, dok određene vrste poticaja zahtijevaju i izvještaj centra za profesionalnu rehabilitaciju, u kojem je utvrđena potreba za korištenjem određenog poticaja (npr. za subvenciju plaće i prilagodbe radnog mjesta ili uvjeta rada).
“Prema službenim evidencijama Zavoda, promatrajući isplate poticaja za zapošljavanje osoba s invaliditetom, bilježimo kontinuiran porast broja zahtjeva za dostupne oblike poticaja, odnosno broja poslodavaca koji koriste poticaje za sve veći broj zaposlenih osoba s invaliditetom, a sukladno tome se povećavaju i iznosi isplaćenih sredstava za pojedine vrste poticaja“, dodali su iz Zavoda.
U 2020. godini Zavod je poslodavcima za zapošljavanje osoba s invaliditetom isplatio ukupno 109.709.968,66 kuna poticaja, za 476 poslodavaca za zapošljavanje 1513 osoba s invaliditetom. U 2021. godini iznos ukupno isplaćenih sredstava poticaja iz prethodne godine bit će premašen, a sredstva se isplaćuju za više od 600 poslodavaca i više od 2000 zaposlenih osoba s invaliditetom, statistika je koju su iz Zavoda podijelili s nama.
Kao glavne razloge povećanja broja korisnika poticaja Zavoda navode provođenje aktivnosti Zavoda, kojima se nastoji senzibilizirati poslodavce prema zapošljavanju osoba s invaliditetom te im pružiti sve potrebne informacije o dostupnim poticajima, čime se potiče održivost zaposlenosti i dodatno zapošljavanje osoba s invaliditetom.
‘Oblici poticaja kontinuirano se unaprjeđuju’
“Bitno je naglasiti da se oblici poticaja za zapošljavanje osoba s invaliditetom kroz provedbene propise kontinuirano unaprjeđuju, kako bi bili dostupniji poslodavcima te omogućili zapošljavanje i održavanje zaposlenosti što većeg broja osoba s invaliditetom”, kažu nam u Zavodu.
Od 1. siječnja ove godine, dodajmo, na snagu je stupio novi Pravilnik o poticajima pri zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN 145/2020), kojim je proširena mogućnost korištenja određenih poticaja za veći broj poslodavaca, odnosno za veći broj zaposlenih osoba s invaliditetom, uz to osnovica izračuna za subvenciju plaće osoba s invaliditetom sada je bruto I iznos plaće osobe s invaliditetom, a ne više minimalna bruto plaća, određena posebnim propisom za pojedinu godinu.
Također su uvedena i dva potpuno nova oblika poticaja; sufinanciranje troškova prijevoza osoba s invaliditetom i sufinanciranje troškova rada stručnih radnika i radnih instruktora u integrativnim radionicama i zaštitnim radionicama, koje, kako smo mogli svjedočiti u petak, postaju važan faktor u zapošljavanju osoba s invaliditetom.
Barbara Kraš Kedmenec
Foto: ZOSI
*Tekst je objavljen u sklopu projekta “Jednaka prava za sve” kojeg financira Agencija za elektroničke medije.