/Znakovni jezik sve popularniji: ‘Gluhoslijepima puno znači kada ih pozdravimo na njihovom jeziku’

Znakovni jezik sve popularniji: ‘Gluhoslijepima puno znači kada ih pozdravimo na njihovom jeziku’

Jeste li znali da se svake godine u rujnu slavi i promiče hrvatski znakovni jezik (HZJ), zakonski priznat 2015. godine kao izvorni jezik zajednice gluhih i gluhoslijepih u Hrvatskoj te jezik koji je samosvojan i neovisan o svakom drugom jeziku? Iz Saveza Dodir pozvali su sve zainteresirane da im se pridruže na Tečaju HZJ-a koji će se održati u listopadu ove godine.

Prijave su u tijeku, a prijaviti se možete još do 27. rujna 2024. godine. Kontaktirali smo Dodir kako bismo saznali više o hrvatskom znakovnom jeziku, dosadašnjim iskustvima s polaznicima tečaja, što se sve uči i kome je tečaj prvenstveno namijenjen te kako doprinosi inkluziji gluhih i gluhoslijepih u društvo.

“Rujan smo tako nazvali ‘mjesecom komunikacija’ jer donosi Europski dan jezika, Međunarodni tjedan gluhih u kojemu obilježavamo Međunarodni dan znakovnih jezika, zatim našu tradicionalnu manifestaciju – nacionalnu smotru HZJ-a ‘Znakofest’ i naravno upise na Tečaj HZJ-a”, započeli su iz Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba “Dodir”. Tečaj je namijenjen široj javnosti, svima onima koji su stariji od 16 godina te svima koji su zainteresirani za učenje hrvatskog znakovnog jezika i upoznavanje sa  svijetom gluhih i gluhoslijepih osoba.

“Prije početka upisa, kroz ljetne mjesece imali smo uistinu veliki broj upita o tečaju, posebice upita o tome kada kreću sami upisi. Imamo veliki broj zainteresiranih, veliki broj njih je već popunio svoju prijavnicu te ovim putem pozivamo i sve ostale da to učine što prije – prije nego se popune sva slobodna mjesta u grupama”, rekla nam je Andrea Palijaš, voditeljica tečaja.

Foto: Savez Dodir

Dvogodišnji tečaj

Dodala je kako tečaj traje dvije godine, odnosno četiri semestra u ukupnom trajanju od 140 sati, a sama nastava odvija se jednom tjedno kroz dva školska sata. “Polaznici kroz različite teme usvajaju rječnik znakova i fraza iz hrvatskog znakovnog jezika. Također, prolaze kroz zadatke kojima uvježbavaju upotrebu novih znakova u rečeničnom kontekstu, njihovu pravilnu izvedbu te praktičnu upotrebu stečena znanja o gramatici HZJ-a, vježbe razumijevanja i zanimljivosti iz kulture”, napomenula je naša sugovornica.

Na naš upit koliko su zadovoljni odazivom i polaznicima Tečaja od prošlih godina odgovorila je: “Uistinu smo zadovoljni odazivom i prošlih godina. Svake godine imamo veliki broj polaznika i gotovo se uvijek traži mjesto više u grupama. Također, imamo veliki broj upita i iz drugih gradova u kojima trenutno nažalost ne provodimo Tečaj. Upravo je zbog toga cilj u budućnosti pokrenuti tečajeve i u nekim drugim gradovima diljem Hrvatske. Polaznici Tečaja su vrlo aktivni tijekom trajanja nastave – osim što redovno dolaze na nastavu, uz to se neki odluče na volontiranje, dolaze na druženja korisnika i na taj način koriste i vježbaju jezik koji uče te komuniciraju s gluhim i gluhoslijepim osobama.”

Zanimalo nas je što bi preporučila svima koji su zainteresirani za tečaj, a možda se dvoume. “Pozivam sve zainteresirane da se prijave. Upoznat ćete svijet hrvatskog znakovnog jezika, kao i svijet gluhih i gluhoslijepih osoba te njihove kulture. Također, vjerujem da će vam biti edukativno, ali i zanimljivo i zabavno, upoznat ćete i puno novih ljudi. Spomenut ću polaznice zadnje generacije koje su me na samom kraju upitale mogu li od rujna ponovno upisati Tečaj jer ne znaju kako će sada utorkom bez tečaja. Naravno, ako netko od zainteresiranih ima još nekih pitanja ili nedoumica, slobodno neka se javi na tecajhzj@dodir.hr ili 091 3821 924″, poručila je Palijaš.

Foto: Savez Dodir

Inkluzija gluhoslijepih

Otkrila je i to kako ovaj tečaj pridonosi inkluziji gluhih i gluhoslijepih osoba. “Samim time što sve više osoba poznaje hrvatski znakovni jezik, širi svijest o svijetu i kulturi gluhih i gluhoslijepih osoba koji upoznaju na samom Tečaju, – vjerujem da uvelike doprinosi njihovoj inkluziji. Također, kada su komunikacijski posrednici za gluhoslijepe osobe na terenu s korisnicima sve češće susreću osobe koje poznaju hrvatski znakovni jezik – u bolnicama, domovima zdravlja te različitim drugim institucijama. U tim trenucima, svi oni znaju kako pristupiti gluhoslijepim osobama, pozdrave ih na “njihovom jeziku“, a to našim korisnicima uistinu puno znači.”

Dodir poziva na koncert za gluhoslijepe: ‘Fašnik, uz vesele maske i zabavu, može biti i puno više od toga’

Za kraj je dodala: “Nažalost, još uvijek mnogo ljudi ne prepoznaje gluhosljepoću, ne zna kako pristupiti gluhoslijepim osobama, no aktivno radimo na tome da se to u budućnosti što više promijeni, poručila je Andrea Palijaš iz Dodira.

Maja Šubarić Mahmuljin

Foto: Savez Dodir