/Predstavljamo novi gurmanski izazov iz Gorskog kotara i donosimo dva vrhunska recepta

Predstavljamo novi gurmanski izazov iz Gorskog kotara i donosimo dva vrhunska recepta

Gastronomija Gorskog kotara jedinstvenog je potpisa jer odražava sklad čovjeka i prirode koju isprepliću očuvana bogata kulinarska ostavština, autohtone namirnice ovog područja, umijeće domaćih ugostitelja i marljivost lokalnih OPG-ova koji zauzimaju sve veću važnost na kulinarskoj mapi lijepe naše.

Turistička zajednica Gorskog kotara je u suradnji s goranskim ugostiteljima pokrenula #Gastroventuru à la Gorski kotar, a predstavili su je kao najslasniju gurmansku avanturu koja budi sva čula.

Svakoga mjeseca goranski restorani kroz svoje jelovnike predstavit će i preporučiti jela od specifičnih namirnica ovog područja. U lipnju se tako mogu isprobati delicije od srnetine, goranske pastrve, koprive i bazge, a napominju da sve nijasne specifičnog okusa ovog podneblja svakako ovise o goranskoj mikrolokaciji i naravno umješnosti domaćih ugostitelja.

Meso srnetine prava je delikatesa, bogate je nutritivne i energetske vrijednosti te kulinarski iznimno atraktivna. Lakše se probavlja, finih je vlakana, čvrste kompaktne konzistencije s manje masnog i vezivnog tkiva, tamnije je boje zbog aktivnog kretanja divlje životinje. Nutritivnim vrijednostima goranske srnetine doprinosi i podneblje u kojem obitava, a to je čista, netaknuta priroda. Posebno je pogodna u prehrani adolescenata, dijabetičara, osoba s kardiovaskularnim problemima…

Pastrva je nutritivno iznimno poželjna namirnica zbog visokog udjela omega-3 masnih kiselina koje povoljno djeluju na organizam jer utječu na smanjivanje razine ukupnih masnoća i kolesterola u krvi, kao i na redukciju masnih naslaga u krvožilnom sustavu. Bogat je izvor proteina, vitamina B12, B6, fosfora, selena, niacina i pantotenske kiseline. Meso joj može biti bijele, crvene i ružičaste boje, a to  ovisi o količini hrane, vrste i samom staništu. Goranska  pastrva ugodno se osjeća u hladnijoj vodi jezera, rijeka i potoka.

Bazga je s pravom na jelovnicima goranskih restorana jer uz svoja ljekovita svojstva ima važnu ulogu na seoskim gospodarstvima. Ekološki štiti biljke tjerajući štetočine i svojevrsna je zaštitnica kuća. Od pamtivijeka se koristi u narodnoj ili medicinskoj kuhinji zbog svojih protuupalnih, diuretičkih i laksativnih svojstava. Kuha se sok, čaj i sirup koji se koriste za poticanje znojenja i izlučivanje urina. Itekako je poznata delikatesa od koje se pripremaju i slastice, kompoti, džemovi, marmelade, želei pa čak i kokteli. U Gorskom kotaru cvjetovi bazge beru se najčešće u lipnju i daleko od prometnica i zagađivača.

Kopriva je svakako jedna od kraljica samoniklog bilja Gorskog kotara te se itekako koristi u gastronomiji. Sadrži sve esencijalne aminokiseline, minerale, željezo, magnezij, fosfor, kalcij, natrij i kalij te vitamine A, C i B. U narodnoj medicini rado se koristi za, između ostaloga, jačanje imunološkog sustava, alergijske reakcije, poticanje probave… Ova se vatrena zaštitnica zdravlja i ljepote u goranskom kraju ubire, ovisno o trajanju zimskog perioda, ali najčešće tijekom lipnja koristeći rukavice i daleko od prometnica.

#Gastroventure à la Gorski kotar priču o delicijama zelene oaze Hrvatske ispričat će vam u čabarskom kraju bistro PR’ Lipe i buffet Tajči, restoran Eva u Lokvama. U Fužinama hotel Bitoraj, konoba Volta, Lovački dom Arnika te atraktivna pizzeria Furman u Vratima. U delničkom kraju hoteli Risnjak i Mance, pansion Risnjak, Planinarski centar Petehovac, pansion Lovački, bistro Tron, gostionica Kauzlarićevi dvori te bistro Lučice. U Skradu planinarski dom Zeleni vir, u Vrbovskom bistro Kamačnik, a u Ravnoj Gori pansion Bijela Ruža i bistro Breza.

Na YouTube kanalu Turističke zajednice Gorskog kotara svakog mjeseca moći će se pronaći selektirane recepture za pripremu jela kako bi komadić goranskog raja gurmani mogli reproducirati i za svojim obiteljskim stolom. Dakako, tijekom lipnja primamljivi jelovnici goranskih restorana pružit će i ostale raznovrsne specijalitete; kobasice i pršut od medvjeda, vepra, jelena, sir škripavac, štrudla od borovnica, aromatični likeri…. samo su dio kulinarske tradicije ovog kraja koji mame gastronomade iz cijelog svijeta. Više informacija potražite na Facebook stranicama Turističke zajednice Gorskog kotara.

Ovom prilikom donosimo i dva recepta za goranske delicije koje će vas oboriti s nogu.

Srneći odrezak s brusnicama i svježim grožđem

Recept potpisuje: hotel Bitoraj, Fužine

Sastojci za četiri osobe:

  • 800 g čistog srnećeg mesa (but, plećka)
  • želatina od brusnica  (100 g šećera, 125 g brusnice suhe, 0,5 dl vode, pola žličice želina)
  • 1 dcl crvenog vina
  • 0,5 dcl octa
  • 50 g maslaca
  • temeljac od divljači 1 dcl
  • 200 g grožđa
  • jedna jušna žlica masti
  • sol, papar, ružmarin, lovorov list

Priprema:

Odresci se preko noći mariniraju u ružmarinu, lovorovom listu i octu  (12-24 h). Na zagrijanoj masti zapeku se sa svake strane po 30 sekundi te se potom stavljaju u želatinu od brusnice, podliju vinom i temeljcem od divljači. Prokuhati dok vino ne ispari (oko dvije do tri minute). Na kraju se dodaje svježe grožđe te povezuje s maslacem kako bi dobilo svilenkastu teksturu. Prilog možete birati, ali topli savjet su domaći kroketi od krumpira. Uslast!

Goranska pastrva u hrskavom omotu, krumpir s koprivom

Recept potpisuje: bistro Kamačnik, Vrbovsko

Sastojci za četiri osobe:

  • dvije veće pastrve
  • kilogram krumpira
  • 100 g lista mlade koprive
  • tri jaja
  • oštro brašno
  • mljevene kukuruzne pahuljice
  • maslinovo ulje
  • češnjak
  • peršin
  • sol, papar

Priprema:

Od pastrva pažljivo odvojiti četiri fileta, posoliti te iz uvaljati u oštro brašno pa u razmućena jaja i na kraju u mljevene kukuruzne pahuljice. Panirane filete pastrve pržiti u dubokom ulju dok ne porumene. Odvojiti na tanjur na kojem je ubrus papira kako bi se upile masnoće. Krumpir izrezan na kockice kuhati u slanoj vodi. Listove mlade koprive blanširati i nasjeckati. Na maslinovom ulju kratko propržiti češnjak i peršin, dodati blanširanu koprivu i kuhani krumpir te sve kratko promiješati i začiniti prema ukusu. Uslast!

Barbara Kraš Kedmenec

Foto: Turistička zajednica Gorskog kotara/Višnja Bolf