Bilo da su frustrirani, povrijeđeni ili preopterećeni, snažni osjećaji kod djeteta mogu dovesti do intenzivnih ispada koji vas ostavljaju nemoćnima. U tim trenucima može vam pomoći jednostavna rečenica: “Vidim da ti je teško.”
Dijete će osjetiti razumijevanje, što može donijeti iznenađujući osjećaj smirenja za vas oboje. Iako se može činiti neintuitivnim izgovoriti tako jednostavnu rečenicu usred emocionalne oluje, ona nudi priznanje boli i frustracije, što je često ključno za smirivanje intenziteta.
Ovaj pristup smirivanju djece u teškim trenucima temelji se na principima koji potiču blage, razumijevajuće reakcije kako bi se olakšalo prkosno ponašanje.
Kada dijete ima ispad, često nije u stanju obraditi složeno razmišljanje ili odgovarati na naredbe. Rečenica “Vidim da ti je teško”, daje im do znanja da niste tu da se prepirete ili da ih “popravite” u tom trenutku.
Foto: Unsplash
Kako koristiti ovu rečenicu?
Za djecu, priznanje roditelja može djelovati kao emocionalni oslonac. Možda nemaju riječi za izražavanje svojih osjećaja, ali kad čuju da razumijete njihov problem, osjećaju se manje sami.
Kontrolirajte vlastite emocije. Kad dijete ima ispad, instinkt vam može biti da reagirate frustrirano. Ipak, uzimanje trenutka za dubok dah prije nego što progovorite može napraviti veliku razliku. Kada postignete smirenost, također pomažete svom djetetu da se smiri.
Zapamtite, dijete gleda vas za smjernice i vjerojatnije će se umiriti ako vi pokažete smirenost. Izgovorite i stanite. Nakon što kažete “Vidim da ti je teško”, zastanite i dajte djetetu trenutak da upije riječi, piše Direktno.hr.
Foto: Unsplash
Ključ u empatiji
Cilj nije odmah popraviti situaciju. Riječ je o tome da im pokažete kako ste voljni biti s njima u njihovoj borbi bez prisile da se smire na silu. Ispadi često zahtijevaju vrijeme da se smire; pauza omogućuje djetetu da sigurno obradi osjećaje.
Pružanje empatije umjesto rješenja. Dodavanje empatičnih fraza može ih dodatno umiriti. Na primjer, možete reći: “Zvuči kao da ti je trenutno jako teško, i to je u redu”.
Empatija uvjerava dijete da nije u nevolji zbog svojih osjećaja, što je ključno za izgradnju povjerenja. Djeca koja se osjećaju potvrđeno imaju veće šanse da se smire i manje su sklona prkosu u budućnosti.
Foto: Unsplash
Treba biti dosljedan
Poticanje izražavanja nakon ispada. Nakon što ispad prođe, nježno potaknite dijete da razgovara o svom iskustvu, ako je spremno. Za mlađu djecu to može biti jednostavno kao pitanje: “Želiš li mi reći što ti je bilo teško?”.
Kod starije djece možete reći: “Kad se opet tako osjećaš, postoji li nešto što mogu učiniti da ti pomognem?”. To će im pokazati da je sigurno izražavati osjećaje, čak i nakon intenzivnih emocija.
Kako ekrani utječu na razvoj djece? Ovo su savjeti roditeljima koji čine razliku
Dosljednost je ključna. Dosljedno korištenje rečenice “Vidim da ti je teško” pomaže učvrstiti poruku da ste na strani svog djeteta. Što češće to čuju, veća je vjerojatnost da će vam vjerovati, čak i kad se osjećaju izvan kontrole. Mirne reakcije mogu promijeniti reakcije djeteta, čineći ispade rjeđima i manje intenzivnima.
Marijana Kovač
Foto: Pixabay