Božić je vrijeme darivanja, a odabir savršenog poklona za djecu može biti pravi izazov. Kao mama koja je ujedno logopedinja, nastojim da pokloni budu korisni za njihovu trenutnu dob (u skladu s interesima) u kojoj se trenutno nalaze, piše Mamin kutak.
U današnje vrijeme, kada je tržište zasićeno svakakvim igračkama, pomagalima, tehničkim uređajima, zaista je teško odabrati što će djetetu biti korisno, a ujedno i zabavno.
Stoga slijedi nekoliko prijedloga koji će obradovati najmlađe i istovremeno im pomoći u razvoju.
Foto: Pixabay
Didaktičke igračke
One su odličan način za poticanje dječjeg razvoja kroz igru. Pomažu djeci u razvoju kognitivnih, motoričkih i socijalnih vještina. Evo nekoliko primjera didaktičkih igračaka koje mogu biti korisne za djecu: Puzzle: različite složenosti pomažu u razvoju logičkog razmišljanja i fine motorike; Kocke za slaganje: razne vrste kocaka, poput Lego ili drvenih kocaka, potiču maštu i razvoj prostorne svijesti, razvijaju finu motoriku i pažnju; Abacus: tradicionalni alat za računanje koji pomaže djeci u učenju brojeva i osnovnih matematičkih operacija; Ploče za sortiranje oblika: igračke koje djeca moraju složiti prema obliku ili boji pomažu u razvoju prepoznavanja oblika, boja i koordinacije ruka-oko.
Interaktivne knjige: knjige s interaktivnim elementima, kao što su zvukovi i prostorni elementi, mogu pomoći u razvoju čitalačkih vještina i ljubavi prema knjigama. Ukoliko knjiga ima prozorčiće na otvaranje ili izvlačenje, razvijaju finu motoriku, koordinaciju te pobuđuju znatiželju. Slikovnice općenito su vrlo dobar izbor, i zbog bogaćenja rječnika, shvaćanja gramatike i širenja rečenice. Uz to, dijete se povezuje s onim tko mu čita i tako stvara bogatiju i čvršću vezu s roditeljem.
U ovu kategoriju spadaju i različite vježbenice, poput vježbenica za uvježbavanje grafomotorike ili učenja slova i brojeva te drugih predčitalačkih vještina. Ako dijete nema interes za takvu vrstu zadataka (a predškolske je dobi), pokušajte drugačijim pristupom. Igrajte se naizmjence učiteljice i učenika, malo neka dijete bude učenik, zatim neka bude on učitelj. Djeca vole kada se roditelji uključe u igru i kada učenje izgleda kao igra.
Foto: Pixabay
Još neki od primjera korisnih igračaka
Magnetne ploče: ploče s magnetnim slovima i brojkama omogućuju djeci da uče abecedu i osnovne matematičke pojmove kroz igru. Potiču razumijevanje pojma količine, oblike i boje; Glazbeni instrumenti za djecu: mali instrumenti kao što su bubnjevi, ksilofoni i tamburini potiču razvoj slušnih vještina i ritma.
Igračke za balansiranje: igračke koje zahtijevaju balansiranje, poput drvenih mostova ili kolica za hodanje, pomažu u razvoju ravnoteže i koordinacije; Kreativni setovi: setovi za crtanje, bojanje i izradu rukotvorina potiču maštu i kreativnost.
Odabir darova za Božić ne mora biti težak zadatak. Obzirom na dob i interese djeteta, odaberite igračku koju će rado koristiti ali uz to ponešto i naučiti. Sretan Božić i uživajte u darivanju!
Maja Vincek Slunjski, mag.logoped, integrativni psihoterapeut za djecu i adolescente
Foto: Freepik