Jedna lijepa humanitarna priča već devet godina odvija se na istoku Novog Zagreba. Jeste li znali da u Utrinama postoji dućan u kojem donacijom za igračku, puzzle, slikovnicu ili društvenu igru pomažete maligno oboljelim osobama, posebice djeci? Donacijski centar Krugova nalazi se u Kombolovoj 13, a blagdani su idealno vrijeme da ga posjetite s najmilijima. U ponudi imaju i vlastite rukotvorine poput ukrasnih jastuka, privjesaka, nakita i slično, a sav prihod iz dućana ide u humanitarne svrhe.
Osim što po povoljnoj cijeni možete obaviti božićno darivanje, možete i ostaviti plišane i druge igračke, knjige ili igre koje vaša djeca više ne koriste i tako se uključiti u ovu lijepu inicijativu. Više detalja nam je otkrila Svjetlana Banožić, voditeljica humanitarnog djelovanja Krugova – Centra za edukaciju, savjetovanje i humanitarno djelovanje. „Blagdani su vrijeme darivanja. Ne bi trebalo biti važno što darujemo već to da je od srca i da je svrhovito, smisleno. Igračkom iz Donacijskog centra Krugova postajemo dio kruga darivanja, pomaganja, humanitarnog djelovanja. To je duh blagdana“, započela je Banožić.
Dodala je kako u Krugovima smatraju da pojedinac jedino kao zadovoljna jedinka može najviše pridonijeti društvu u kojem živimo i stvarati oko sebe krugove zadovoljstva te svojom osobnošću i razvojem poticati druge osobe oko sebe na razvoj. Donacijski centar zato organizira i provodi prikupljanje novčanih i materijalnih sredstava za maligno oboljelu djecu, mlade i odrasle kako bi im poboljšao kvalitetu života te organizira volontere za pomoć ranjivim i oslabljenim skupinama.
Jedna od aktivnosti im je i vođenje humanitarnog dućana u Utrinama u Zagrebu. Zanimalo nas je kako i kada je nastala ideja za dućan i koliko dugo već postoji, kako funkcionira u praksi, tko sve može donijeti igračke i slikovnice i moraju li biti novijeg datuma, kakav je odaziv građana, posebice u vrijeme blagdana, tko sve može za relativno mali izbos dobiti igračke, koje humanitarne projekte Donacijski centar Krugova provodi s dobivenim novcima i kome najčešće pomažu, je li dućan isključivo namijenjen siromašnijim obiteljima, primjećuju li da je u današnje vrijeme inflacije odaziv građana veći te što bi poručili svim građanima uoči blagdana.
Napraviti krug podrške
Donacijski centar Krugova djeluje od početka 2015. godine, a ideja je bila napraviti krug podrške. „Željeli smo da se uključe djeca u školama s kojima surađujemo i koju motiviramo za darivanje igračaka u humanitarnoj akciji „Djeca za pet“, ali i građani. Želja nam je da se igračke ne odbacuju nego recikliraju ili ponovno upotrijebe, da građani mogu za preporučenu donaciju, relativno mali iznos dobiti igračku, slikovnicu, društvenu igru ili drugo i djelovati humanitarno – doprinijeti da se prikupe sredstva za obitelji maligno oboljele djece i mladih te odraslih osoba s malignim bolestima, kada na listi čekanja za donaciju nema oboljele djece“, objasnila nam je Banožić.
Otkrila je i kako Donacijski centar funkcionira u praksi. „Mi u dućanu izlažemo donirane igračke koje, osim djece u školama, donose i građani, a doniraju i razne tvrtke. Važno je da su igračke čiste i sačuvane. U slučaju da neke igračke nisu u najboljem stanju, primjerice, plišane igračke, mi ih recikliramo, odnosno vadimo punilo iz njih i onda to upotrijebimo za izradu naših rukotvorina kao što su sove stoperi, privjesci i slično“, rekla je naša sugovornica.
Zanimiljvo je kako je odaziv među onima koji daruju igračke velik, no njega ne prati dovoljan odaziv građana koji bi dolaskom u dućan i simboličnom donacijom doprinijeli ovoj lijepoj priči. „Tijekom blagdana odaziv je povećan, no mi u Krugovima smatramo kako je inače još uvijek nedovoljno iskorišten potencijal Donacijskog centra. U današnje vrijeme inflacije kada je ljudima sve skupo, odaziv je nešto veći, no smatramo da je najveći faktor oglašavanje, dostupnost informacije građanima. Svakako bismo voljeli da odaziv bude puno veći jer igračke stižu gotovo svakodnevno“, priznala nam je Banožić.
Pomoć djeci s malignim bolestima
Pojasnila je i tko sve može igračke i druge predmete iz dućana dobiti po maloj cijeni te kome se na kraju prosljeđuju sva novčana sredstva. “Mi nismo klasična trgovina u kojoj se kupuje. Građani ostave preporučenu donaciju za odabrane igračke, već prema tome što su odabrali, a sredstva prikupljena od igračaka prosljeđuju se obiteljima maligno oboljele djece i mladih. Kada nemamo na listi čekanja djecu i mlade, pomažemo i odraslima s malignim bolestima. Uglavnom je to jednokratna financijska pomoć. Ponekad kupimo lijek, odnosno suplemente za ublažavanje posljedica kemoterapije ili pomognemo s većom jednokratnom financijskom pomoći ako neko dijete ide na liječenje u inozemstvo“, napomenula je ova humanitarka.
Dodala je kako su nedavno, uz financijsku, pružali podršku oboljeloj djeci i pisanjem pisama te radionicama senzibilizacije djece za oboljele vršnjake koje su održavali u osnovnim školama u kojima je bilo slučajeva oboljele djece. Naime, ta djeca dosta izbivaju iz škole te budu isključeni iz niza aktivnosti i često se susreću s nerazumijevanjem okoline. Donacijski centar namijenjen je svima koji su osviješteni, koji žele pomagati potrebitima i biti dio smislene humanitarne priče. „Naravno, osobama nižeg socijalnog statusa ovo je možda prilika da daruju djetetu ili djeci nešto što inače ne bi mogli, no najčešće je motiv za dolazak želja da se bude dio ove priče i pomogne potrebitima – u ovom slučaju djeci, mladima i odraslima s malignim bolestima“.
Nastale su kao podrška osobama s autizmom i njihovim obiteljima, a sada su spremne za prvo putovanje
Za kraj je uputila poruku svim građanima uoči blagdana: „Blagdani su vrijeme darivanja. Ne bi trebalo biti važno što darujemo koliko to da je od srca i da je svrhovito, smisleno. Igračkom iz Donacijskog centra Krugova postajemo dio kruga darivanja, pomaganja, humanitarnog djelovanja. To je duh blagdana“, poručila je za časopis Božićna priča Svjetlana Banožić, voditeljica humanitarnog djelovanja Krugova.
Maja Šubarić Mahmuljin
Foto: Pixabay, ilustracija
*Tekst je objavljen u sklopu projekta „Priroda – ključ borbe protiv klimatskih promjena“ kojeg financira Agencija za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.