Danas, više nego ikad, djeca su izložena raznim obavezama i tehnologijama koje ispunjavaju svaki trenutak njihovog dana. Vikendi, nekad rezervirani za igru i opuštanje, često su jednako opterećeni kao školski dani.
No, je li taj pretrpani tempo života zaista dobar za njih? Koliko je važno da djeci bude dosadno, u podcastu PSIHOLOGiJA govorila je prof. psihologije Hana Hrpka, predsjednica Hrabrog telefona.
“Kad se sjetimo naših djetinjstava, imali smo puno vremena za sebe, prisjetila se prof. Hrpka, naglašavajući koliko su ti trenuci osame i dosade bili važni za emocionalni i kreativni razvoj. U današnje vrijeme djeca rijetko imaju takve prilike.
“U trenutku kad im postane dosadno, posežu za jednim od brojnih ekrana koji im stoje na raspolaganju. Time prekidaju mogućnost da se povežu sami sa sobom, ističe za HRT. Ovi trenuci introspekcije ključni su za djetetov razvoj. “Samo kad su sami sa svojim mislima, djeca mogu rekapitulirati svoj dan – razmisliti o onome što im se dogodilo, sagledati svoje misli i emocije, zadati si ciljeve i bolje upoznati sebe”, kaže Hrpka.
Foto: Pixabay
Razvijanje kreativnosti
Dosada nije samo korisna za introspekciju, već i za razvijanje kreativnosti. “Možda će dijete iz dosade početi crtati pa otkriti da mu to nije zanimljivo, ali će shvatiti da uživa u slaganju Lego kocaka ili pečenju kolača”, objašnjava Hrpka.
Ti mali koraci pomažu djeci otkriti što ih veseli, a što ne, te oblikovati svoje interese.
Kako djeca s autizmom doživljavaju bol? Naše razumijevanje i podrška mogu biti njihov glas i utjeha
Međutim, moderni tempo života često djeci uskraćuje te prilike. Pretrpani rasporedi, ispunjeni školskim i izvanškolskim obavezama, ostavljaju malo vremena za opuštanje i slobodnu igru.
mšm/hrt
Foto: Pixabay