/‘SUNCE’ Udruga koja podiže svijest Hrvata o zaštiti okoliša: ‘Posebnu pažnju posvećujemo djeci i mladima’

‘SUNCE’ Udruga koja podiže svijest Hrvata o zaštiti okoliša: ‘Posebnu pažnju posvećujemo djeci i mladima’

Sunce je nevladina, nestranačka i neprofitna organizacija osnovana 1998. godine koja okuplja stručnjake iz različitih područja ujedinjene u postizanju ciljeva zaštite okoliša i prirode. Sunce je, na osnovu brojnih postignutih uspjeha, nacionalno i međunarodno prisutno kao jedna od vodećih organizacija za zaštitu prirode i okoliša u Hrvatskoj.

U intervjuu za Generaciju upitali smo Maju Jurić iz Sunca o interesu mladih za zelene teme, što sve Sunce čini po pitanju edukacije o ekološkim temama, koje sve akcije i kampanje provode kako bi očuvali okoliš i širili svijest o klimatskim promjenama, kako smanjiti otpad od jednokratne plastike te što bi poručili mladima u Hrvatskoj vezano uz brigu za okoliš.

Koliko su mladi u Hrvatskoj upoznati sa zelenim temama? Kakva je situacija po tom pitanju u Europi?

Mladi u Hrvatskoj su sve više upoznati sa zelenim temama i svjesni su važnosti zaštite okoliša. Zainteresirani su za oblikovanje bolje budućnosti za sebe i sljedeće generacije, što ih čini pokretačkom snagom obrazovnih procesa.

Istraživanja provedena u 2022. pokazala su da je u Hrvatskoj zabilježen najsnažniji porast brige za okoliš u srednjoj Europi. Ti podatci nam govore da smo postali svjesni koliko nam je očuvanje okoliša bitno za budućnost. Upravo zbog toga, obrazovanje za održivi razvoj je izuzetno prikladna tema za društveno-korisno učenje. Zbog tog razloga, Sunce aktivno sudjeluje u programima društveno-korisnog učenja na Sveučilištu u Splitu, pružajući podršku i doprinoseći edukaciji mladih o prirodi, okolišu i održivom razvoju. Aktivnosti i inicijative koje se provode na nacionalnoj razini, kao i kroz udruge i organizacije poput Sunca, pridonose podizanju svijesti o ekologiji među mladima.

Što se tiče situacije u Europi, primjećuje se sličan trend rasta svijesti među mladim generacijama, a mnoge europske zemlje također provode obrazovne programe i kampanje usmjerene na podizanje svijesti o zelenim temama.

Što sve Udruga Sunce čini po pitanju ekoloških tema i mladih? Na koje načine ih educirate o klimatskim promjenama, energetskoj učinkovitosti i sličnim temama?

Sunce se aktivno bavi edukacijom o prirodi, okolišu i održivom razvoju. Posebna pažnja posvećena je djeci i mladima, budućim zaštitnicima našeg okoliša. Od 2006. godine, proveli smo više od 660 radionica, seminara i aktivnosti te održali javna događanja za oko 25 500 sudionika, uključujući djecu, mlade i odgojno-obrazovne djelatnike.

Kroz participativne metode, potičemo sudionike da samostalno razmišljaju, donose održive odluke i budu kreativni u rješavanju izazova vezanih uz zaštitu prirode i okoliša. Naši edukatori su autori programa i materijala koji se koriste u odgojno-obrazovnom radu. Neki od naših programa su priznati i od strane Agencije za odgoj i obrazovanje, a od lipnja 2023. nositelj smo i oznake kvalitete Skockano organizacija.

Je li istina da se kroz formalno obrazovanje nedovoljno govori o klimatskim promjenama? Smatrate li da je mladima otežan pristup informacijama o klimatskim promjenama?

Nažalost, dojam je da formalno obrazovanje nedovoljno pokriva temu klimatskih promjena, odnosno klimatske krize. Nadamo se da će se to poboljšati kroz zajedničke napore obrazovnih institucija, organizacija civilnog društva i medija kako bi se informacije o klimatskoj krizi učinile dostupnima i pristupačnima svima.

Sunce je odlučno dati svoj doprinos gdje god je to potrebno. Tako smo organizirali niz komunikacijskih kampanja, koje su direktno ili indirektno usmjerene na borbu protiv klimatskih promjena.

Kroz aktualnu kampanju “More puno života“, Sunce aktivno podiže svijest Hrvata o važnosti učinkovitih zaštićenih područja u moru, njihovim prednostima i dugoročnim koristima za zajednicu. Ova kampanja odražava našu posvećenost u vezi s dramatičnim gubitkom bioraznolikosti te usklađivanju s EU Strategijom bioraznolikosti do 2030.

Foto: Maja Jurić

Možete li nam predstaviti vašu udrugu i glavne projekte? Koji vam je cilj?

Sunce je jedna od vodećih ekoloških udruga u Hrvatskoj koja se bavi promicanjem održivog razvoja, zaštite okoliša i prirode. Naša područja rada obuhvaćaju upravljanje zaštićenim područjima/Natura 2000, praćenje morskih vrsta i staništa, gospodarenje otpadom, održivi turizam i ribarstvo.

Djelujemo putem zagovaranja, istraživanja, javne participacije, pravnih alata, komunikacije i edukacije. Sve naše akcije usmjerene su na bolje upravljanje obalnim i morskim područjima koja su ključna za borbu protiv klimatske krize, ali i jedna od prvih koja trpe njihove posljedice.

Cilj Sunca je promicanje održivog razvoja Hrvatske kroz očuvanje prirodnih vrijednosti, mora, obale i podršku lokalnim zajednicama. Nastojimo izgraditi društvo koje se temelji na načelima održivosti i kružne ekonomije, osiguravajući ravnotežu između ekonomskog napretka, zaštite okoliša i dobrobiti lokalnih zajednica.

Kako smanjiti otpad od jednokratne plastike? Možete li nam približiti inicijative po tom pitanju koje podržavate?

Sunce već 20 godina aktivno radi na temi gospodarenja otpadom na nacionalnoj razini, a posebno smo fokusirani na problem gospodarenja otpadom u Dalmaciji te morski otpad. Kao ključno rješenje za očuvanje prirodnih resursa, godinama aktivno zagovaramo provedbu prvog prioriteta u gospodarenju otpadom – da se smanji stvaranje otpada. Prestanak korištenja jednokratnih plastičnih čaša u splitskim gradskim vrtićima rezultat je naših zagovaračkih aktivnosti.

Zadnje dvije godine provodilo se nekoliko projekata usmjerenih k smanjenju zagađenja plastikom Sredozemnog mora, pa tako i Jadranskog. Uspostavili smo suradnju s gradovima Dubrovnikom, Trogirom i Starim Gradom te Općinom Sali na Dugom Otoku. Svi navedeni gradovi donijeli su i Odluke o ograničavanju korištenja jednokratne plastike u Gradu te ustanove i trgovačka društva u (su)vlasništvu Grada. Također, definirali smo dokumente – Odluke o zabrani korištenja jednokratne plastike u zaštićenom području za JU Park prirode “Vransko jezero” i JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Splitsko – dalmatinske županije „More i krš.

Iako su sve članice Europske unije bile dužne do 3. srpnja 2021. godine u nacionalno zakonodavstvo prenijeti Direktivu o smanjenju određenih plastičnih proizvoda na okoliš, koja podrazumijeva zabranu nekih proizvoda od jednokratne plastike, u Hrvatskoj, nažalost, nije na vrijeme donesen zakon u sklopu kojeg bi bila implementirana Direktiva zbog čega je Sunce u 2021. i 2022. provelo nacionalnu kampanju za smanjenje zagađenja jednokratnom plastikom – „Zajedno bez plastike“. Kampanjom se htjelo osvijestiti javnost o važnosti smanjenja jednokratne plastike u svakodnevnom životu i ponuditi savjete kako na jednostavan način promijeniti životne navike da bi se smanjio utjecaj na okoliš i količina otpada.

Također, u lipnju 2023., u tjednu obilježavanja Dana zaštite okoliša, Sunce je supotpisalo dvije inicijative usmjerene smanjenju otpada od jednokratne plastike nastavljajući podržavati i aktivnostima pridonositi provedbi prvog prioriteta u gospodarenju otpadom – smanjiti stvaranje otpada.

Hrvatske okolišne organizacije, okupljene u Platformu protiv zagađenja jednokratnom plastikom, potpisale su zahtjev Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja za donošenje učinkovitih propisa za smanjenje otpada od jednokratnih plastičnih vrećica i suočavanje s najezdom jednokratne plastike. Tvrda plastika, kao i ostali materijali za višekratnu upotrebu su rješenja koja treba promovirati i potaknuti. Fokus Hrvatske bi trebao biti na stvaranju sustava koji potiče kružnu ekonomiju.

Podržali smo otvoreno pismo Europskom parlamentu i ministrima Vijeća Europske unije o Prijedlogu za regulaciju ambalaže i otpada od ambalaže (PPWR). Zabrinjava nas da se ključna uloga višekratne ambalaže kao sredstva za sprječavanje otpada, očuvanje resursa i zaštitu klime narušava zbog intenzivnog lobiranja industrije jednokratne ambalaže. Potpisivanje i podržavanje ovih inicijativa samo su dio šireg angažmana Sunca u promicanju održivosti i zaštiti prirodnih resursa pa tako i onih hrvatskih.

Koja je vaša poruka mladima u Hrvatskoj? Kako mogu biti pokretači pozitivnih promjena i brinuti o zaštiti okoliša?

Naša poruka mladima u Hrvatskoj je da su oni ključni pokretači pozitivnih promjena i zaštite okoliša. Svaki pojedinac može doprinijeti očuvanju planeta svojim svakodnevnim odlukama i djelovanjem. Potičemo mlade da budu informirani, da se obrazuju o ekološkim temama i da aktivno sudjeluju u inicijativama za zaštitu okoliša. Njihov glas je važan, a zajedno možemo stvoriti bolju budućnost za sve nas.

Maja Šubarić Mahmuljin

Foto: Sunce

*Tekst je objavljen u sklopu projekta „Zeleno nije samo moda!“ kojeg financira Agencija za elektroničke medije.