Druženje, sportske aktivnosti, izrada radova, socijalno volontiranje, samo su neke od aktivnosti koje provodi Udruga slijepih Brodsko-posavske županije.
Riječ je o jednoj od najstarijih udruga ovakve vrste u Hrvatskoj, osnovanoj 14. studenoga 1954. godine. U svom članstvu okuplja slijepe i visokoslabovidne osobe i na tom području djeluje neprekidno punih 70 godina koje će proslaviti iduće godine, a sve, kako za Generaciju govor predsjednik udruge Zvonko Morosavljević, kako bi se što lakše nosili s invaliditetom koji im je određen različitim razlozima.
Ciljeva je nekoliko, a to su otkrivanje slijepih osoba te edukacija i pomoć njima i njihovim obiteljima u prihvaćanju nastale sljepoće, osposobljavanje slijepih i slabovidnih osoba za samostalan život i kretanje, edukacija pri korištenju svih vrsta pomagala za slijepe, pomoć pri školovanju i rehabilitaciji te pomoć pri zapošljavanju.
“U članstvu brojimo 123 člana i taj broj nam se, na svu sreću, postupno smanjuje, što je s jedne strane dobro i pozitivno, a s druge strane zbog djelovanja udruge nije nešto što je dobar znak, ali se takva pojava događa u svim udrugama u Hrvatskoj, jer medicina napreduje i ljudima se može pomoći da sačuvaju vid duži period”, rekao nam je predsjednik udruge Morosavljević.
Udruga slijepih Brodsko-posavske županije djeluje u svom prostoru u Slavonskom brodu u Starčevićevoj 58.
“Prostor smo kupili od jednog svećenika 1976. uz pomoć lutrijskih sredstava tadašnje Republike Hrvatske. S obzirom na to da smo udruga koja se skrbi o slijepim i visoko slabovidnim osobama, imali smo povoljnije uvjete tako da smo uspjeli osigurati vlastite prostorije za rad. Prostor je veličine 125 četvornih metara što uistinu zadovoljava potrebama naših aktivnosti. S jedne je strane pozitivno što imamo svoje prostorije, ali to nam daje i dodatnu aktivnost, brigu o prostoru i njegovom održavanju, a to sa sobom povlači i određena financijska sredstva. Taj prostor stradao je tijekom Domovinskog rata jer je objekt pogođen izravno s dvije granate, ali uz pomoć udruga slijepih prije svega, a onda i jedinica lokalne samouprave na kojima djelujemo, kao i sredstvima poduzetnika s našeg područja, prostor smo uspjeli obnoviti i dovesti ga u stanje da ga opet možemo koristiti”, naglasio je naš sugovornik.
Udruga okuplja članstvo, a bave se i dodatnim aktivnostima.
“Financiramo se iz proračuna jedinica lokalne i regionalne samouprave, naš rad prate županija, Grad Slavonski Brod i određeni broj općina. Sredstva osiguravamo i preko Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Javljamo se na njihove natječaje, evo i u ovom trenutku je otvoren natječaj za tri godine aktivnosti, to su sredstva koja pokrivaju hladni pogon, režije i materijalne troškove, a tim sredstvima osiguravamo i plaćanje zaposlenog djelatnika koji radi u udruzi. Mimo toga imamo zaposlenu i gerontodomaćicu koja se skrbi o deset naših najugroženijih članova koji žive sami i pomaže im da što lakše mogu funkcionirati. Pazite, riječ je o ljudima koji nemaju obitelj ni rodbinu pa smo onda tako njima olakšali svakodnevno življenje”, nastavio je predsjednik ove udruge.
Uloga videćeg pratitelja
Udruga slijepih ima i zaposlenog videćeg pratitelja, istaknuo nam je njihov čelnik.
“Pozicija videćeg pratitelja financirana je sredstvima Ministarstva, a on se skrbi o potrebama slijepih osoba da bi što lakše i jednostavnije rješavali potrebe s kojima se na susreću na životnom putu. Tu mislim na razne elemente, od odlaska liječniku do dolaska u trgovinu do rješavanja potreba koje život od svih nas traži, poput plaćanja režija i sličnih obaveza, zapravo onoga što bi teško slijepe osobe obavljale same, ali zahvaljujući videćem pratitelju to je olakšano i možemo reći da smo kroz taj način taj problem uspješno riješili”.
Zanimalo nas je kakav je postupak da im se ljudi kojima bi dobro došla pomoć ili suradnja s udrugom obrate. Kako se postaje članom udruge?
“Da bi se postalo našim članom, moram naglasiti da imamo izuzetno kvalitetnu suradnju s oftalmološkim odjelom Opće bolnice ‘Dr. Josip Benčević’ u Slavonskom Brodu. Oni imaju naše propise kako se može postati član udruge slijepih, jer da bi se to dogodilo, moraju se ispunjavati određeni normativi propisani međunarodnim zakonom o sljepoći, a to je potpuna sljepoća ili ostatak vida do pet posto. To liječnici koji rade na očnom odjelu znaju i osobe koje dođu njima, a ispunjavaju normative koje sam naveo, tamo imaju sve što je potrebno. Dakle, na licu mjesta naći će formulare koje je udruga uputila oftalmološkom odjelu, liječnik koji smatra da osoba ispunjava uvjete popunit će taj formular, navesti potrebne podatke i, ako ispunjavaju te uvjete, osoba će doći k nama i onda se na temelju tog liječničkog mišljenja i potrebnih nalaza učlaniti u našu udrugu”, opisao je postupak Zvonko Morosavljević.
Dodajmo da je navedena udruga kroz svoje dugo djelovanje provodila i provodi projekt socijalnog volontiranja. O čemu je točno riječ?
“Udruga slijepih bavi se određenima aktivnostima jer mi bez obzira na financiranje koje sam naveo ne zatvaramo potrebnu financijsku konstrukciju pa imamo izuzetnu sekciju aktiva žena unutar udruge koja u našim prostorima radi ručne radove koje mi prezentiramo u Slavonskom Brodu na Katarinskom sajmu i pred Uskrs na slavonskobrodskoj tržnici. Slijepe žene i žene s oštećenjem vida izuzetno se trude proizvesti kvalitetne i lijepe radove čime se osiguravaju i financijska sredstva za rad udruge, a mimo toga, bez obzira na želju i nastojanje da slijepe žene rade i proizvode takve radove, njima je potrebna pomoć i videćih osoba. Osim članstva, dakle, okupljamo i osobe koje su spremne pomoći pri njihovome radu da bismo došli do što kvalitetnijih i uspješnijih proizvoda”, opisao je ovaj veliki projekt naš sugovornik.
Kako je naveo, jedinice lokalne i regionalne samouprave prate njihov rad: “Ne možemo reći da nije tako, ali ne mogu reći da ta sredstva u potpunosti zadovoljavaju naše potrebe, pa smo osim tih sredstava odlučili pokrenuti projekte kao što je ovaj koji sam maloprije spomenuo”.
Kolika se kroz ovakvo djelovanje povećava svijest o slijepim i slabovidnim osobama?
“Promjene postoje i promjene su pozitivne, što je dobro i pohvalno, jer mi nakon učlanjenja pojedinog člana nastojimo tim ljudima maksimalno pomoći da se što jednostavnije i lakše nose s invaliditetom koji im je određen. Sljepoća i visoka slabovidnost je vrlo težak hendikep i uistinu, da bismo samostalno funkcionirali, moramo se maksimalno potruditi, od samostalnog kretanja, obuke uz kretanje, odnosno pomagala pod nazivom samostalno kretanje, s bijelim štapom do ostalih potrebnih aktivnosti za samostalan život, činimo sve da bismo olakšali i pomogli našim članovima da postanu što samostalniji i neovisniji o videćim osobama, iako to u potpunosti nikad ne možemo odraditi niti je osoba s invaliditetom koji zastupamo može u svim situacijama funkcionirati bez pomoći videće osobe u određenim potrebama”, iskren je gospodin Morosavljević.
Okupljanje članova, sportski susreti…
Postoji li suradnja sa sličnim udrugama i organizacijama?
“Da, na području Slavonskog Broda imamo kvalitetnu suradnju s ostalim pojedincima koji se skrbe o osobama s invaliditetom jer na području našeg grada postoji tzv. Povjerenstvo osoba s invaliditetom osnovano od strane grada i svaka udruga ima svog predstavnika. Na tim susretima pokušava se ukazati na potrebe i probleme s kojima se udruge u svom radu susreću, a tim činom dolazimo i do djelovanja Grada i Gradske uprave da bi se ta pomoć osigurala i da bi se takva problematika uspješno i kvalitetno rješavala na zadovoljstvo i jedinica lokalne samouprave, ali i nas kao udruga i osoba na koje se to izravno odnosi”, naglasio je.
Posebno je istaknuo i aktivnosti koje nadilaze samo njihov rad.
“Mogu još spomenuti da se slijepi bave i sportskima aktivnostima, da igramo šah, da se bavimo kuglanjem i igranjem pikada. U vlasništvu imamo dva pikado aparata, konkretnije, to su govorni aparati koji, kada bacate strelicu, kažu koji ste broj pogodili i to je izuzetno dobra aktivnost kada se naši članovi okupe. Tako unutar udruge mogu na izvjestan način, kvalitetno i zadovoljavajuće potrošiti vrijeme. Osim toga, unutar naših prostora imamo okupljanje članova svakog tjedna utorkom poslijepodne i četvrtkom prijepodne, dakle okupljamo se dva dana u tjednu. Jedan dan u tjednu je organizacija rada sekcije slijepih žena koje kreiraju radove koje sam spomenuo, a ostalim radnim danima obavljaju se aktivnosti po dogovoru”.
Isto tako, unutar prostorija vrlo često se održavaju i sportski susreti s predstavnicima ostalih udruga.
“Ostale udruge imaju prostore koje su dobile od Grada, nisu u situaciju kao mi koji imamo svoj prostor i koji je dosta velik, gdje možemo primiti veći broj osoba kad je u pitanju održavanje neke aktivnosti gdje je zastupljen veći broj osoba nego što mogu primiti prostori tih udruga”, zaključio je predsjednik Udruge slijepih Brodsko-posavske županije.
Josip Senjak
Foto: Pexels
Za više o EU fondovima: www.esf.hr i www.strukturnifondovi.hr.
Projekt ”Jednake mogućnosti’” sufinancira Europska unija sredstvima Europskog socijalnog fonda u iznosu od 400.058,88 HRK. Trajanje projekta je 18 mjeseci, a ukupna vrijednost projekta iznosi 470.657,50 HRK. Sadržaj članka isključiva je odgovornost Generacije.hr.

