U subotu, 25. veljače u 20 sati premijerno je u kazalištu Kerempuh održana premijera predstave “Kralj Ubu” Alfreda Jarryja, u režiji Mirana Kurspahića, nastala u koprodukciji Gradskog dramskog kazališta Gavella i Satiričkog kazališta Kerempuh. Da je riječ o izuzetnoj predstavi potvrdila je publika koja je nekoliko puta gromoglasnim pljeskom pozivala glumce na poklon.
Predstava “Kralj Ubu” pokazala se kao dobar spoj dvaju ansambala zagrebačkih kazališnih kuća čiji su glumci pokazali uigranost kojoj nije nedostajalo dinamike. I ovoga je puta režija Mirana Kurspahića odisala energijom, životnošću i humorom, što odlikuje i izvorni tekst koji pokazuje svu bešćutnost i apsurd društva u kojem živimo.
Ovaj komad iz 1896. zaprepastio je parišku publiku, a sada je stavljen u novi ‘moderan’ kontekst. Kralj Ubu tako funkcionira kao predstava u predstavi, a postavlja ju jedan razred posebne gimnazije. Među likovima je i sam Albert Jarry u ulozi pripovjedača i učenika koji za vrijeme nastave postavlja igrokaz u kojem se dotiče raznih tema poput LGBT zajednice, Židova, Muslimana, crnaca iz Konga, pa sve do posvajanja djece iz afričkih zemalja i pandemije korona virusa. Iako bi se mnogi mogli osjećati uvrijeđeno, predstava ipak ne ostavlja gorak okus već se kroz mnogo humora dotiče ovih i sličnih ‘zabranjenih’ i osjetljivih tema.
U predstavi igraju: Borko Perić, Marko Petrić / Miran Kurspahić, Amar Bukvić, Sven Šestak, Enes Vejzović, Ranko Zidarić, Đorđe Kukuljica, Ozren Opačić, Josip Brakus, Nela Kocsis, Barbara Nola i Iskra Jirsak.
Borko Perić odličan je kao kralj Ubu te je vješto prenio njegovu pohlepu, brutalnost, želju za novcem i moći, ali i kukavičluk te nesigurnost. I u ulozi profesora Perić je vrlo duhovit i spontan. Uz njega, istaknuli su se i Josip Brakus te Nela Kocsis, no cijela je glumačka postava pokazala zavidno glumačko umijeće i zaigranost na sceni.
Gimnazija za posebnu i osviještenu djecu koja postavlja igrokaz unutar predstave puna je učenika različitih pripadnosti i svjetonazora, a u njoj se vješto opravdavaju razni površni stavovi, to jest, svačije istine koje se jednostavno trebaju tolerirati i prihvatiti. Svaki od učenika iako različit, na kraju je ipak sličan po jednome – prepušta se pohlepi, zavisti i željom za moći. Kroz ironiju i humor, ova se predstava u kojoj se pojavljuje i lik Vladimira Putina, zrcali bizarna vremena u kojima živimo kako bismo ih sagledali i dobro im se nasmijali.
Tekst su adaptirali Miran Kurspahić i Rona Žulj, ujedno i dramaturginja predstave, scenografiju potpisuje Matija Blašković, kostime Danica Dedijer, suradnik za glazbu je Igor Jurinić, suradnica za scenski pokret Matea Bilosnić, a oblikovatelj svjetla Zdravko Stolnik.
Maja Šubarić Mahmuljin
Foto: Luka Dubroja