/Najstarije jaslice u Hrvatskoj datiraju iz 17. stoljeća: Evo i gdje se nalaze

Najstarije jaslice u Hrvatskoj datiraju iz 17. stoljeća: Evo i gdje se nalaze

Odavno je poznato da se najstarije očuvane jaslice u Hrvatskoj nalaze u kapeli Porođenja na otočiću Košljunu.

Riječ je o pet baroknih figura koje potječu iz 17. stoljeća, a prvi put se spominju 1651. godine. Za Košljun je to i razumljivo jer je kapela Porođenja sastavnim dijelom kompleksa franjevačkog samostana, a franjevačka duhovnost je uvelike doprinijela širenju i popularizaciji jaslica. Iz istog stoljeća potječe jedinstveni figuralni prikaz Kristova rođenja na oltaru Betlehema u župnoj crkvi sv. Nikole u Komiži.

Prema stilskim obilježjima rad je potekao iz ruku nekog pučkog umjetnika i sastoji se od dva dijela: niše s jaslicama i prikaza grada nad nišom. Kad je u 17. stoljeću uz izvornu crkvu sv. Nikole dograđen sjeverni dio, podignuta su i dva nova oltara. Prema zapisima oltar je Gospe Snježne podigla obitelj skradinskog plemića Antuna Zanchija, a na njemu je slika izrađena po modelu Gospine ikone “Spasenje rimskog puka” iz bazilike sv. Marije Velike u Rimu.

Riječ je o slici na slici (“pala portante”) koja u svom podnožju ima mali prizor jaslica, a do tog oltara je spomenuti oltar Betlehema. Po uklesanoj 1692. godini i stilskim oznakama može se reći da je oltar Betlehema drugi po starosti očuvani figuralni prikaz jaslica u Hrvatskoj, to jest treba ga vremenski smjestiti odmah nakon jaslica s Košljuna. Sastoji se od niše u kojoj su smještene figure Josipa, Marije, Djeteta, vola i magarca, dvaju anđela i tri anđela svirača.

Foto: Unsplash

Obnova figura počela je 1998. godine

Dijete u jaslama ne pripada istom majstoru, on je kvalitetniji rad iz kasnijeg razdoblja i zasigurno je najdojmljiviji “Ditić” u Krčkoj biskupiji. Iznad niše nalazi se prikaz arhitekture grada s brojim likovima i životinjama, a prema usmenoj predaji neke su figurice nestale tijekom ili nakon Drugog svjetskog rata kad su korištene kao dječje igračke.

Budući da su figure nekoliko puta prebojane i da je zbog niza oštećenja cijelom sklopu prijetilo urušavanje, temeljita obnova je započela 1998. godine. Sve je obnovljeno u restauratorskoj radionici Slavka Alača u razdoblju od 1998. do 2003. godine u vrijeme župnika Vrsalovića. Obnove je iznosila više od 200 tisuća kuna, a troškove je podmirila Župa i Ministarstvo kulture.

Jesu li božićne pjesme izgubile smisao: Pohvalna je suradnja Severine, Vanne i Ivana Mikulića

Već odavno je bilo preporučeno da se obnovljene figure s oltara Betlehema ne bi trebale koristiti u izradi jaslica kako bi se što bolje očuvale od nestručnog prenašanja i doticaja s vlažnom mahovinom. Stoga su 2015. godine nabavljene Pasquinijeve figure kako bi se ovaj biser drvorezbarstva u Hrvatskoj što bolje očuvao za buduće naraštaje, piše kroz-samariju.net.

mšm

Foto: Unsplash