/Daria ima zanimljiv poziv i životnu priču: ‘Svaki put kad osnažim jednu ženu, pomažem osnažiti društvo’

Daria ima zanimljiv poziv i životnu priču: ‘Svaki put kad osnažim jednu ženu, pomažem osnažiti društvo’

“Sve što radim je moj poziv. Pomažem ženama koje se žele osloboditi svega što im ne služi i transformirati svoj život u potpunosti. Potičem ih na samopoštovanje, samopouzdanje i ljubav prema sebi”, rekla nam je Daria Udossi, poduzetnica iz Pule, mentorica ženama za osobni razvoj, plesna terapeutkinja, plesačica i umjetnica. Po struci je profesorica hrvatskoga jezika i književnosti, a svoj je profesorski poziv transformirala u edukatorski čime se danas uspješno bavi.

Studirala je kroatistiku u Puli i Zagrebu te se nakon magisterija najčešće zapošljavala u kreativnim područjima. Njezin je rad specifičan jer spaja ples i ‘mindfulness’, odnosno ‘mindset’ i ‘movement’. Briga o sebi, ističe, traži sinergiju uma, duha i tijela. Živi i radi u Puli gdje s partnerom vodi i obiteljski biznis u turizmu te je odnedavno vlasnica Centra Daria Udossi koji je kreativni prostor te okuplja stručnjake u polju plesa, pokreta i osobnog razvoja.

U intervjuu za Generaciju upitali smo je o mentorstvu i osobnom razvoju, poduzetništvu, ženama i njihovom položaju danas, što najčešće sputava žene da budu ispunjene i sretne, kako je izgledao njezin životni put te što bi savjetovala svim ženama koje se još uvijek traže i željne su promjene.

Od kuda ljubav prema osobnom razvoju? Kada i kako ste od profesorice hrvatskog jezika odlučili postati mentorica drugim ženama?

Moja se ljubav prema osobnom razvoju dogodila prilično burno. Ne bih rekla ni da je to bila ljubav nego potreba. Morala sam se okrenuti sebi ako sam htjela živjeti jedan sretan i kvalitetan život. Moja priča kreće 2014. godine kad sam nakon smrti svoje tete imala izazovan period i prošla kroz depresivnu i anoreksičnu epizodu. Tada sam se prvi put, svjesno, suočila sa sobom, svojim identitetom i pitanjima zašto sam ovdje, koja je moja životna misija. Bilo je prilično gadno i da bih sebe „spasila“, morala sam se okrenuti svojoj nutrini.

Kako sam putem pomagala sebi, tako sam iznutra osjetila poziv da pomažem i drugima. Volim reći da sve što danas radim nisam birala nego je izabralo mene. Ja sam se odazvala i danas pomažem ženama. Mentorica sam ženama za osobni razvoj, plesna terapeutkinja, plesačica i umjetnica te odnedavno vlasnica Centra Daria Udossi – Kreativni centar za ples i osobni razvoj. Svoj profesorski poziv sam zamijenila ovim učiteljskim, samo odraslim ženama.

Drugačiji pogled na sebe i svijet

Kako je nastao vaš program “Oslobođena”?

“Oslobođena” je moja velika i prva ljubav, moj prvi online program za žene koji je nastao nakon mojeg dugogodišnjeg rada na sebi, kao što sam gore navela, i potrebe da sva svoja znanja složim na jedno mjesto da bi ženama bilo lakše nadograditi svoj život nego što je to bilo meni kad sam krenula.

“Oslobođena” je jedan čaroban program, jako dubok i intiman, transformativan, koji ženama nudi jedan potpuno drugačiji pogled na sebe i na svijet. Kroz 4 modula prolazimo kroz 4 temeljna stupa samosvjesnog života i nadograđujemo ih: Osobni razvoj, duhovnost i svrha; Odnosi i ljubav; Novac, biznis i financijska sloboda i Zdravlje i bolji izbori.

Ovaj sam program kreirala na osnovu stručnih znanja i svojih postignutih životnih i poslovnih rezultata. U programu nudim i jedan uvod koji se tiče ljubavi prema sebi kroz ples jer u svom radu prakticiram i tjelesni rad uz umni. Posebno radimo na ženskom samopoštovanju, a tek onda na samopouzdanju.

Čega se žene sve moraju osloboditi da bi se potpunosti ostvarile? Što ih najčešće koči u životu?

Što se tiče oslobađanja, to je jako kompleksna tema i odgovor je individualan za svaku osobu. No što nakon godina rada sa ženama primjećujem jest to da je uglavnom poljuljan taj temelj, odnos mene sa mnom, ljubav prema sebi, samopoštovanje, moje osobne granice, što zaslužujem, briga o sebi, fizički i psihički, seksualna i senzualna, kreativna ženska energija.

Moja je ekspertiza svrsishodan život, samosvijest i životna svrha te ljubav prema sebi kroz pokret i rad sa ženama na njihovom samopoštovanju, samopouzdanju i vjeri u sebe da mogu biti i živjeti kako god žele.

‘Bitno mi je da se žene osjećaju ugodno’

Kako izgleda individualni rad s vama? Što nudite kao osobni mentor?

Individualan rad sa mnom je vrlo dubok i transformirajući. Jako mi je bitno da se žene sa mnom osjećaju ugodno, podržano i da ih zaista čujem. Ono što moram reći je da su mi neizmjerno pomogla moja stručna znanja kao profesora i mentora, terapeuta, ali ono što osjećam je da imam zaista taj jedan duboki poziv za sve ovo što radim i veliko, osobno iskustvo pa kad to sve spojimo, žene se osjećaju jako dobro u radu sa mnom jer većinu toga što prolazim s njima, ja sam prošla godinama unatrag i na svojoj koži. To je ono što moje žene osjete i zato biraju rad sa mnom.

Moj temelj rada je grupni rad, kroz programe “Oslobođena”, koji sam ranije opisala i “Viđena”, koji je trenutno u izradi, a to je program za sve žene koje su ostavljene kao djeca ili su imale izazove s osobnom vrijednosti, postavljanjem osobnih granica i nevidljivošću, neadekvatnošću u raznim životnim situacijama. Mene je otac ostavio kad sam bila mala, alkoholičar je i u ovom sam programu, također, uz stručna znanja, utkala dio svoje osobne priče. Ženama je puno ugodnije raditi s ljudima koji su, osim kroz struku, teme o kojima govore prošle i u vlastitom životu. Ovo su moja dva osnovna programa, ali mi se žene javljaju i za individualni rad, naravno, da prođemo mnoge teme.

Bavite se i plesom. Kako se ples uklapa u vaše programe?

Da, druga dva programa za žene, koji su trenutno aktualni samo u Puli ili na radionicama kad gostujem u ostalim gradovima, su “Dance ‘n Confidence” i “Bachata Mindfulness”. Iako su to uživo programi, srž rada prenosim i u online rad, prilagodim ga ženama na individualnim savjetovanjima pa tako radimo i te programe ili neku od kombinacija.

“Dance ‘n Confidence” je moj autorski program koji spaja ples i ‘mindfulness’, odnosno, spojila sam određenu metodologiju osobnog razvoja i plesne prakse i ples. U programu imamo razne interaktivne radionice za žene, life i ‘business coaching’, prolazimo kroz razne tjelesne procese, radimo na povezivanju s drugima i sa sobom kroz pokret, koristimo ples povezivanja sa svojom energijom, a onda sve to utjelovimo u jednu strukturu kroz ples na stolici, u štiklama ili bose. “Bachata Mindfulness” je, pak s druge strane, više orijentiran na ples, a ples koji plešemo se zove bachata. Mindfulness filozofija je ovdje u ulozi temelja, okrećemo se svjesno prema sebi, primjećujemo svoje misli, kretnje, tijelo, dah i kroz razne se vježbe konkretno povezujemo sa svojim tijelom kako bismo bolje mogli izvoditi plesni pokret. Jako puno plešemo, imamo razne latino koreografije, nastupamo i radimo na svojoj ženstvenoj energiji kroz ovaj prekrasan ples.

Sve žene koje rade sa mnom ili koje žele učiti od mene te se pritom dobro zabaviti pozivam u svoju grupu “Oslobođena”. Grupa je besplatna i broji oko 1.000 članica. Slobodno nam se pridružite putem linka.

Mnogima su danas problem financije. Kako doći do financijske slobode? Što savjetujete ženama?

Prije svega, svima bih savjetovala da se dobro informiraju, da nikoga ne slušaju slijepo i da uče od onih koji žive onako kako one žele. Kad sam krenula u svoj poduzetnički svijet, nisam slušala one koji nemaju iskustvo. Nisam slušala da je teško, da ne mogu i da ću se zakopati u poduzetništvo 24/7.

Gledala sam, slušala i učila od onih, a to radim i danas, koji imaju ono što ja želim i koji žive onako kako želim i ja. Zato danas živim svoju vremensku i financijsku slobodu, moguće je u Hrvatskoj i moguće je za svakoga. To bi bio moj savjet, nema baš neke filozofije.

Kakav je položaj žena u društvu danas? S kojim se sve predrasudama žene i dalje susreću?

Ovom se temom ne bavim pretjerano, više sam usmjerena na to da učim žene da budu dobre sebi i da si iskreiraju život po svojoj mjeri, bez obzira na to što im sugerira društvo. S druge strane, da svakako, nismo slijepi, osjetimo sve što se dešava i vidim koliko su žene još uvijek „slabe“, trpe nasilje u brakovima, psihičko zlostavljanje na poslu i još mnogo toga.

To je vrlo opširna tema i ne bježim od iste, samo se više volim usmjeriti na to kako ja mogu pomoći da se žena osnaži, ojača, živi no ‘bullshit’, da se postavi na prvo mjesto za sebe, da se voli, da živi svoj život po svome. To su moje teme i to je moj doprinos. Svaki put kad osnažim jednu ženu, pomažem osnažiti društvo. Zato je najbitnije krenuti od sebe i malim korakom. To su veliki koraci za društvo.

Koja je vaša poruka ženama koje se osjećaju nezadovoljno i žele promjenu?

Da potraže pomoć. Ne moraju same ako im je teško. Nije sramota potražiti pomoć, iako je naše društvo još uvijek oprezno oko tih tema. Ovdje bih isto navela da krećem od sebe. Javno potičem žene da krenu na psihoterapiju, ‘coaching’, ples, da se otvore stručnjacima i da si dopuste maknuti težinu sa srca. Prvi korak je prestati pričati o tome kako nam nije dobro, priznati si to i potražiti stručnu pomoć i savjetovanje. Ostalo će se sve putem slagati kako mi budemo ljuštili naše slojeve koje trebamo otpustiti i kako budemo stvarali zdravi temelj za nadogradnju.

Život je fantastičan, život je dar, trebamo biti zahvalni na svakom udahu i na svemu što imamo. Zahvalnost je put prema sretnom životu i ako ovo sve ne možemo same i zvuči nam kao kvantna fizika, teško i nemoguće, onda je vrijeme za rad sa stručnjakom.

Maja Šubarić Mahmuljin

Foto: privatna arhiva

*Tekst je objavljen u sklopu projekta „Žene u 21. stoljeću- je li jednakost nedostižna?“ kojeg financira Agencija za elektroničke medije.