/Hrvatska ima dvije mlade sportske nade čije vrijeme tek dolazi: Upoznajte Janu i Anu Viktoriju

Hrvatska ima dvije mlade sportske nade čije vrijeme tek dolazi: Upoznajte Janu i Anu Viktoriju

Da Hrvatsku čeka svjetla budućnost u sportu svjedoče dvije mlade talentirane sportašice koje već sada ostvaruju vrhunske rezultate. Plivačica Jana Pavalić (17) najmlađa je hrvatska olimpijka koja iza sebe ima nevjerojatne uspjehe i čak 300 medalja. Judašica Ana Viktorija Puljiz (22) mlada je i perspektivna sportašica i članica JK Solin koja je osvojila srebrnu medalju na 11. Grand Prixu u Zagrebu u rujnu u Areni. Prvi je put nastupila u kategoriji do 57 kilograma te odmah stigla do samog finala. Obje su nam otkrile više o svojim dosadašnjim uspjesima, ljubavi prema sportu, natjecanjima i željama za budućnost.

“Biti najbolji u svojoj zemlji je odlično, a još je bolje kad svoju domovinu možeš predstavljati u Europi i svijetu. Naravno, sve to ne bi bilo moguće bez puno odricanja, ljubavi i apsolutne posvećenosti prema sportu”, započela je Jana, uspješna plivačica rodom iz Gornje Stubice. Članica je Plivačkog kluba Olimp Zabok i trenira pod vodstvom Ivice Androića. Hrvatska je rekorderka u dugim stazama 50 metara slobodno, 100 metara slobodno i 50 metara leptir te na kratkoj stazi 50 metara leptir. U svojoj dosadašnjoj karijeri ostvarila je nebrojene uspjehe i više puta pokazala da je najbolja u Hrvatskoj te u vrhu Europe i svijeta.

Kada je imala 15 godina Svjetskom juniorskom prvenstvu 2022. osvojila je zlatnu medalju na 50 metara leptir s hrvatskim rekordom od 26,38 sekundi. Jana ima i srebro te broncu s Europskog juniorskog prvenstva. Sa samo 14 godina zauzela je 24. mjesto u disciplini 50 metara leptir, 28. mjesto u disciplini 50 metara slobodno i 37. mjesto u disciplini 100 metara slobodno na Svjetskom prvenstvu u kratkim bazenima 2021. godine.

Već iduće godine najavila je svoj cilj natjecanja na Ljetnim olimpijskim igrama 2024. Postigla je normu i nastupila u Parizu, čime je ispunila velik san. Naime, za nju su to bile prve Olimpijske igre, a nastupila je u disciplini 100 metara slobodno. Naša najmlađa olimpijka nije se uspjela plasirati u polufinale i završila je na 21. mjestu.

Foto: privatna arhiva

Postojao je strah od bazena

“Počela sam se baviti ovim sportom sasvim slučajno. U drugom razredu osnovne škole imali smo sistematski pregled i preporučeno mi je plivanje kao sport koji će mi pomoći ispraviti skoliozu. Počeci u plivanju nisu bili lagani. Postojao je strah od velikog bazena i duboke vode, kako nisam bila dobar plivač. Krenula sam trenirati u Donjoj Stubici, no mami i tatin prijatelj predložio nam je da dođemo kod trenera Ivice u PK Olimp i tako je sve krenulo”, rekla nam je Jana.

Dodala je kako joj je odlazak na Olimpijske igre jako puno značio. “Nakon ozljede ramena i višemjesečne pauze početkom ove godine krenula sam trenirati i na Europskom prvenstvu u Beogradu u lipnju uspjela otplivati olimpijsku A normu. Bila sam jako sretna i ponosna na sebe. Na Olimpijskim igrama pokušala sam što više upijati iskustva starijih sportaša i što bolje se predstaviti na najvećem sportskom natjecanju. Pariz je stvarno predivan, olimpijsko selo je ogromno i tamo smo imali puno aktivnosti i druženja kako bi se sportaši međusobno upoznali i podržavali. Zadnja dva dana boravka u Parizu iskoristila sam za druženje s obitelji i prijateljima s kojima sam obišla znamenitosti i ljepote Grada svjetla”, poručila je.

Za kraj je istaknula kako će se zadnju godinu kao juniorka potruditi odraditi što bolje sa što boljim rezultatima i probati najviše uživati i pripremiti se za potpuni prelazak u seniorske vode. “Voljela bih osvojiti medalju na Europskom i Svjetskom prvenstvu, Olimpijskim igrama i srušiti neki svjetski ili europski rekord. Preporučila bih svima da se bave plivanjem jer je to zdrav sport koji vas jača – kako fizički tako i psihički. Sigurno ćete steći puno prijatelja i proputovati pola svijeta. Samo buć u vodu”, zaključila je Jana.

Foto: Hrvatski plivački savez

Medalja pred domaćom publikom

“Novi izazovi su preda mnom, ali sam presretna jer sam medalju osvojila pred domaćom publikom”, rekla nam je hrvatska judašica Ana Viktorija Puljiz (22). U svojoj bogatoj sportskoj karijeri osvojila je brojne medalje, a malo joj je nedostalo da se kvalificira za ovogodišnje Olimpijske igre u Parizu. Bila je europska kadetska prvakinja 2017. i sudionica svjetskoga prvenstva za kadetkinje iste godine u Čileu.

Na Olimpijskim igrama mladih u Buenos Airesu 2018. osvojila je brončanu medalju. Na Europskom olimpijskom festivalu u Baku 2019. osvojila je prvo mjesto. Brončana je bila na Europskom juniorskom prvenstvu 2020. i 2021. godine, a treće mjesto pripalo joj je i na Grand Prixu u Zagrebu 2021. Na Europskom mlađeseniorskom prvenstvu iste godine bila je prva. Dva puta osvojila je nagradu Dražen Petrović.

Malo joj je nedostajalo za plasman na Olimpijske igre u Parizu. Iza nje je i bronca na Europskom prvenstvu, a tek su ju 22 godine. Dobre rezultate nastavila je i najnovijom medaljom u Zagrebu. “Povratak nakon ozljede mi je bio dosta težak – i za glavu i za tijelo. Dosta je to velika pauza. Nakon toga sam se vraćala u sport godinu dana i krenula osvajati turnire i bila sam nadomak Pariza. Nedostajalo mi je svega 46 bodova. U svakom slučaju, to mi je bilo najteže ove godine. Trebali smo opet stati na noge, i trener i ja. Ova medalja je novi početak novog ciklusa i građenja nečeg novog”, rekla nam je ova mlada judašica.

Foto: Screenshot

‘Dosta učim dok smo na putovanjima’

Otkrila je i kako izgleda jedan dan profesionalnog sportaša. “Nakon Pariza smo imali pauzu, što se tiče putovanja. U Sloveniji smo odradili jedne pripreme za jesenski period i to je to. Kako nisam išla u Pariz, ovo ljeto mi je bio najveći poklon to što sam bila doma i trenirala. Naime, prvih šest mjeseci ove godine svega tjedan dana sam bila kod kuće. Cijelo vrijeme smo putovali na pripreme i natjecanja. U svakom slučaju, imamo treninge ujutro – kondicija, teretana ili trčanje. Kad to obavimo idemo na tehnički dio juda i popodne opet judo borbe. Ovog ljeta dan mi je izgledao otprilike ovako – trening, trening, kuhanje ručka, učenje, novi trening. Studiram pravo i srećom, ne trebam ići na predavanja. No, dosta učim dok smo na putovanjima. Judo mi je trenutno prioritet, a pravo ću završiti kad tad.”

Za kraj je poručila: “Olimpijska medalja mi je velika želja. Od dana kada sam se upisala na judo to mi je bio cilj. Ako Bog da, ostvarit ću ga jednog dana!”

Maja Šubarić Mahmuljin

Foto: Screenshot/YouTube/privatna arhiva