/Živo božićno drvce pravi je odabir za blagdane: Ovo su savjeti kako ga očuvati u svom domu

Živo božićno drvce pravi je odabir za blagdane: Ovo su savjeti kako ga očuvati u svom domu

Nemoguće je zamisliti Božić bez ukrašenog drvca koje unosi toplinu i veselo blagdansko raspoloženje u svaki dom. Blagdanski stol, božićno drvce, lampice i dekoracije ono su što veseli djecu, ali i sve generacije. Dok neki preferiraju umjetna drvca u svom domu, drugi su pak vjerni prirodnim drvcima. No, velika je razlika hoćemo li imati rezano drvce ili živo u tegli.

Dok rezana drvca nakon završetka božićnih blagdana završavaju na otpadu, ona živa nastavljaju svoj vijek, ali samo ako ih se dobro održava i uspješno presadi pa se tako vraćaju u prirodu. Svakako je takav odabir više ekološki i time čuvamo prirodu. Više je detalja na koje moramo pripaziti ako se odlučimo za živo drvce u tegli.

„Postavite drvce kraj prozora ili dobro osvijetljenog mjesta, da može dobiti što je više moguće prirodne svjetlosti. Drvce možete i okretati kako bi ravnomjernije bilo osvjetljeno. U slučaju da je u kutu prostorije ili naslonjeno na zid, ta će strana dobiti manje svjetla, što može biti primjetno već nakon nekoliko dana“, rekao nam je Krešimir Lončar, uzgajivač borova iz Bjelovara koji se bavio iznajmljivanjem živih drvca u tegli za blagdane. Dodao je kako će sve naše prilagodbe i trud rezultirati velikom vjerojatnošću da će naše drvce dočekati povratak u prirodu.

Savjeta za održavanje živog drvca u tegli je mnogo. Lončar je za časopis Božićna priča otkrio kako odabrati svježe drvce koje će najduže trajati, kada je najbolje kupiti božićno drvce da bi što duže ostalo svježe, kako pripremiti drvce kad ga donesemo kući, kako ga pravilno zalijevati tijekom blagdana, koje su uobičajene greške u održavanju koje treba izbjegavati, koliko dugo drvce može trajati u kući prije nego što počne gubiti iglice, kako smanjiti opadanje iglica, kako drvce držati sigurnim u kući, kako drvce zbrinuti nakon blagdana te što sve treba poduzeti kako bi naše drvce nakon božićnih blagdana moglo biti vraćeno u prirodu.

Foto: Pixabay

Kako sačuvati živo božićno drvce?

Lončar je s nama podijelio nekoliko savjeta kako sačuvati živo božićno drvce u zatvorenom prostoru.

1. Odabir prikladne vrste drvca: Vrsta: Odaberite vrstu prikladnu za uzgoj, presađivanje u plastični kontejner/teglu, kao što su smreka, srebrna smreka ili Pančićeva omorika. Jele imaju nešto drugačiji korijenski sustav i nisu optimalne za držanje u tegli, iako nije nemoguće; Veličina: Izaberite manje drce – do 1,5 m od tla do vrha. Vjerojatnije je da će imati više korijena i biti otpornije na stres boravka u prostoru. Ako je drvce nešto veće i tegla će biti veća, a time i teža. U tom slučaju od pomoći vam mogu biti transportne daske s kotačima ili transportna kolica.

2. Pozicioniranje: Izbjegavajte direktne izvore topline: Postavite drvce u tegli dalje od radijatora, kamina, grijača, a i kod podnog grijanja obratite pažnju na temperaturu poda; Svjetlo: Postavite drvce kraj prozora ili dobro osvijetljenog mjesta, da može dobiti što je više moguće prirodne svjetlosti; Propuh: Nastojte da drvce nije izloženo čestim, većim promjenama temperature; Prostor: Radi se o živom drvcu, nastojte ga ne pritisnuti uza zid, već mu dati malo više prostora kako bi prirodno moglo raširiti svoje grane. Nadalje, nastojete ga staviti na mjesto koje nije previše prometno, jer bi često dodirivanje moglo rezultirati pojačanim ispadanjem iglica.

3. Kontrola temperature i zalijevanje: Održavajte umjerenu temperaturu (18 do 22 C). Izbjegavajte drastične promjene koje mogu dodatno šokirati drvce. Ako je moguće, prostor držite hladnim/svježim, posebno noću. Dnevno provjeravajte vlažnost zemlje u tegli i zalijte kada djeluje suho na dubini 2 cm ispod površine. Ne dopustite da se zemlja potpuno osuši. Pobrinite se da tegla ima dobru drenažu, jer u suprotnom zadržavanje vode može dovesti do truljenja korijena. Lakšem održavanju vlažnosti pomoći će i adekvatan podložak za teglu, a podložak će zaštititi i pod od vode koja se može preliti/proliti pri zalijevanju.

Foto: Pixabay

Ne držite drvce predugo u zatvorenom prostoru

4. Vlažnost: Drvca u teglama vole veću vlažnost. Kod centralnog grijanja i dobre izolacije prostora, vlažnost zraka pada i do 20 posto. Tako niska vlažnost nije dobra niti za vaše drvce niti za sluznicu vašeg dišnog sustava. Koristite ovlaživače (optimalna vlažnost oko 60 posto) ili prskajte drvce vodom.

5. Tegla i zemlja: Na taj dio u pravilu možete jako malo utjecati, jer drvce vjerojatno nabavljate već posađeno. S vaše strane možete provjeriti ima li tegla otvore za istjecanje viška vode i ima li dobar podložak za teglu. U idelanom slučaju, vi sami vadite božićno drvce iz zemlje, nastojite sačuvati što više korijena i presađujete u dovoljno veliku teglu.

6. Vrijeme boravka drvca u zatvorenom prostoru: Ne držite drvce predugo u zatvorenom prostoru. Predlažemo 10 do 14 dana. Što duže ostaje u zatvorenom oporavak po povratku u prirodu je duži i teži. Možda nakon 14 dana drvce možete staviti na balkon gdje će vam i dalje biti vidljivo.

Foto: Pixabay

Pokušajte ga aklimatizirati

7. Dekoracije: Koristite lagane dekoracije da ne polomite grančice. Smanjite svjetlosne efekte na razumnu mjeru – manje je više. Koristite svakako LED rasvjetu.

8. Postupne promjene: Kada drvce donosite u prostor ili iznosite iz prostora, pokušajte ga aklimatizirati na način da vam stoji nekoliko dana u nekom hladnijem (ne grijanom, slabo grijanom)  (pred)prostoru kao što je garaža ili hodnik.

Zavirite u Kuću Djeda Mraza u Zagrebu: Prilika za cijelu obitelj da osjeti duh Božića na nov način

9. Dugotrajna briga: Kada je drvce vani, stavite ga na blago zaštićenu poziciju, dobro osvjetljenu i redovito zalijevajte (održavajte zemlju vlažnom). Posadite drvce u veću teglu ili u zemlju, ako mu s vremenom prva tegla postaje premala. Moguće je da će vam drvce i tijekom boravka u prostoru izbaciti mladice. Vitalnost mladica odgovara vitalnosti drvca, ali zahtjeva i dodatnu brigu pri vraćanju u zemlju.

Maja Šubarić Mahmuljin

Foto: Pixabay