Djeca danas sve ranije počinju provoditi vrijeme pred raznim ekranima – od gledanja crtića na TV-u preko igranja igrica na mobitelu i tabletima. Često i prije roditelja svladavaju razne nove društvene mreže i aplikacije za dopisivanje, a virtualni svijet blizak im je i zanimljiv još od najranije dobi.
Iako još nisu dovoljno medijski pismena, djeca vole i ‘upijaju’ medijske sadržaje. Upitali smo roditelje o medijskim navikama njihove djece. Zanimalo nas je koliko vremena provode na ekranima, imaju li mobitele i kada su ih dobili, služe li se modernim tehnologijama i od kada te nadziru li ih dok su na internetu. Sudeći prema odgovorima koje smo dobili, roditelji itekako paze na to koliko im djeca vremena provode uz uređaje i rijetko su bez nadzora, a nastoje im i što kasnije uvoditi nove tehnologije.
„Moji dečki imaju 8 i 6 godina te još nemaju svoje mobitele niti tablete. Za ekranima provedu dnevno oko 2 sata. Pratimo sadržaj koji gledaju i učimo ih služiti se tehnologijom. Niko je u sklopu prvog razreda imao korištenje kompjutera u svrhu škole. Tek ove godine su počeli aktivnije koristiti uređaje. Nisam protiv uređaja niti za zabranu”, rekla nam je mama Maja iz Samobora.
Dodala je kako joj sinovi također ponekad znaju igrati Playstation ili Nintendo Wii konzolu.
“Primjerice, za jednu igricu koju Niko igra ima knjigu kao vodič pa osim igre uči i snalaženje te vježba čitanje. Nastojimo spojiti zabavu s edukativnim dijelovima“, poručila je ova mama.
Snapchat i Instagram kao oblik komunikacije
I mama Glorija iz Zagreba ne slaže se sa zabranama, a djeci je mobitel kupila u osnovnoj školi, prvenstveno da se mogu javiti kada zatreba.
„Magdalena je, koliko se sjećam, dobila mobitel u trećem razredu osnovne škole, a sada je sedmi. Matej ga je pak dobio u drugom razredu, koji upravo završava. Prvenstveno su ga dobili zato što su sami krenuli kući nakon škole pa da nam se mogu javiti“, započela je Glorija.
Otkrila je i koliko joj vremena sin i kćer provode uz mobitele i male ekrane.
„Ako se njih pita, oni su premalo na mobitelu, a ako se mene pita puno previše. Matej uglavnom igra igrice i gleda video sadržaje i nema nikakvu zaštitu. Ukoliko se malo posvađamo, tada mora biti bez mobitela nekoliko dana, no vrlo je discipliniran i poslušan i odradi to bez problema. Međutim, Magdalena je totalna suprotnost. Ona ima Family link uz pomoć kojeg kontroliram aplikacije koje koristi, kao i vrijeme na mobitelu. Iako ona uvijek pronađe način kako da me malo ‘smulja’. Uglavnom koristi Instagram i Snapchat, sve dok joj ja ne blokiram kada se posvađamo. Djeci je to danas postao novi oblik komunikacije. Obični SMS je davno zastario, a WhatsApp ovim generacijama također lagano postaje povijest, dok je meni i dalje na prvom mjestu“, poručila je Glorija.
‘Naša djeca ne jedu uz mobitele’
Mama Maja iz Zagreba ima četverogodišnju kćer koja je tek ‘zakoračila’ u virtualni svijet.
“Još nema mobitel ni tablet, niti joj ga planiram tako skoro kupiti. Ponekad uzme moj mobitel na kojem najčešće gleda naše fotografije ili YouTube. Tu su uglavnom aktualne pjesme i zborovi te video sadržaji u kojima netko nešto crta. Vrijeme ograničim proizvoljno, a ponekad navijem timer pa kada on zazvoni, to je to“, rekla nam je Maja.
Mama Kristina iz Splita ima troje djece – školarce Ritu (9) i Maru (7) te 9-mjesečnu bebu Piju pa je kod njih u kući situacija ponešto drugačija.
„Mi svojoj djeci do otprilike dvije godine nismo dopuštali nikakve ekrane. Nisu u toj dobi baš gledali crtiće. Mari i Riti smo potom postupno počeli uvoditi korištenje uređaja. Zapravo, Maro je i prije svog drugog rođendana znao kratko pogledati crtiće. No činilo nam se da ranije od toga nije primjereno izlagati ih ekranima zbog brze izmjene slika i raznih štetnih utjecaja“, započela je mama Kristina.
Što se tiče uvođenja drugih tehnologija, dodala je, prošle su godine djeci dopustili igranje igrica primjerenih njihovoj dobi.
„Nakon ručka dobili bi tablet i igrali igrice. Suprug i ja smo primijetili da je Rita slabije zainteresirana za igrice, ali Maro se brzo ‘navukao’ i postao je agresivniji kada ih ne bi dobio te je želio još više igranja. Stoga smo to ukinuli i vratili se dobrim starim društvenim igrama za cijelu obitelj. Prošle godine smo im otvorili dječje profile gdje je isključivo sadržaj primjeren dječjoj dobi. Tako su mogli na računalu pola sata pregledavati sadržaje koji su ih zanimali. Ponekad bi im produljivali vrijeme uz ekrane, ali uz naš strogi nadzor. Kako najmlađa Pia ima samo 9 mjeseci, a brat i sestra dobiju nakon ručka crtiće, tako je i ona izloženija ekranima, iako još ne obraća pažnju na njih. No sigurno će biti izloženija modernim tehnologijama upravo zbog starije braće“, istaknula je ova mama.
Za kraj je ispričala i jedna crticu iz života koja je za supruga i nju značila prekretnicu, to jest, trenutak kada su se odlučili da svoju djecu neće prerano izlagati ekranima, mobitelima niti ičem sličnom.
„Jednom kada smo bili na ljetovanju i klinci su još bili jako mali, stigli smo na ručak u hotel u kojem je bilo puno obitelji i neugodno se iznenadili kada smo vidjeli da su djeca većinom jela uz mobitele. Izgledala su nam kao zombiji. Mi smo si tada rekli da nećemo tako nešto dozvoliti svojoj djeci. Neka viču, pjevaju i budu nemirni, nije važno. Smirit ćemo ih, ali bez mobitela. To je puno teži način, ali mislim da je u konačnici kvalitetniji“, poručila je mama Kristina za kraj.
Maja Šubarić Mahmuljin
Foto: Pixabay, ilustracija
*Tekst je objavljen u sklopu projekta „(Pro)Čitaj medije – mladi i medijska pismenost danas“ kojeg financira Agencija za elektroničke medije.
