„Osim što je pomaganje Djedu Mrazu dio priče, predstava zaista prišti energijom, potiče dobro raspoloženje, ali se i zalaže za sve one vrijednosti o kojima govorimo više u vrijeme Božića – zajedništvo, vjera u pobjedu dobrog nad zlim, a ima i čarobnih elemenata“, rekla nam je Buga Marija Šimić Milošev (30) o božićnoj hit predstavi „Šuć muć priča“ koja se ponovno našla na repertoaru kazališta Mala scena, ali u novom ruhu.
Mala scena nezaobilazno je mjesto u Zagrebu i jedna obiteljska priča koja traje već 35 godina. Osnivači ovog po mnogočemu jedinstvenog kazališta za djecu i mlade su glumački par Vitomira Lončar i Ivica Šimić, a njihova kći Buga preuzela je vodstvo kazališta. Iza sebe imaju niz uspješnica, a upravo njihove božićne predstave vole mališani i sastavni su dio blagdana. „Šuć muć priča“ obilježila je same početke rada Male scene. Naime, praizvedba je bila 9. rujna 1989. godine, a za ove blagdane je možemo gledati u režiji Šimić Milošev.
Ova diplomirana solo pjevačica, glumica i umjetnička ravnateljica Male scene ističe kako je u tom kazalištu provela više svog djetinjstva nego kod kuće. Službeno je prvu odigrala s 12 godina, a prije pet godina preuzela je umjetničko vodstvo.
„Jedva sam čekala da smijem prodavati karte, raditi na blagajni, pa makar i čistiti pozornicu, samo da sudjelujem u životu i radu kazališta. Mala scena je za mene dio moje obitelji, živo biće, mjesto koje me odgojilo, bilo i ostalo dio temelja naše obitelji, dom, utočište, igralište. Ponosna sam da je dio mog nasljedstva i ostavštine i da mogu biti dio njezine priče. Ponosna sam na svoje roditelje koji su bili dovoljno hrabri da se upuste u osnivanje kazališta. Mislim da je ova velika brojka od 35 godina dovoljni svjedok koliko je Mala scena zapravo velika. Ona je dokaz i hrabrosti i ustrajnosti i vjere u ono što radiš, dokaz da se isplati i da je moguće pratiti svoje snove i živjeti po svojim pravilima“, započela je Šimić Milošev.
Predstava s kojom je sve počelo
Upravo s obnovom uspješnice „Šuć muć priča“, čija je premijera održana 29. studenog 2024. godine, ovo kazalište obilježava veliki jubilej. Šimić Milošev otkrila je zašto je odabir pao na ovu predstavu.
„S obzirom na to da je ovako velika obljetnica u pitanju, odlučili smo obnoviti neku od naših uspješnica kao posvetu zadnjih 35 godina i svemu što nas je do ovdje dovelo. Mala scena je započela s predstavama Zvjezdane Ladike i upravo je ‘Šuć muć’ bila jedna od tih predstava s kojima i zbog kojih je sve i počelo, pa je bilo logično da s njom obilježimo i ovu obljetnicu“, rekla je naša sugovornica.
Prva verzija predstave, dodala je, igrala se 80-ih godina i u njoj su glumili njezini roditelji. Zatim su 2002. radili obnovu koju je režirao otac, a producirala majka, dok je ona vjerno gledala svaku izvedbu i doma zamišljala kako glumi sve uloge.
„Iako je režija drugačija, ostavili smo elemente kostima Irene Sušac iz stare verzije, a glazba je ostala ista. Ima puno malih detalja kojima smo odali počast i starijim verzijama predstave, ali i povijesti Male scene, a to ipak ne bi mogao netko tko nije bio dio cijele priče“, napomenula je Šimić Milošev.
Foto: Screenshot/YouTube
Slikanje s Djeda Mrazom i foto kutak
Radnja predstave vrti se oko zločeste čarobnice Koprivice koja je začarala šumu i u njoj dvoje djece koja su tragala za ljekovitim biljem. Zahvaljujući snalažljivosti treće djevojčice čini su raskinute i vještica pobijeđena. „Priča govori i o važnosti zajedništva, vrijednosti svakog pojedinca i naših različitosti koje tek spojene mogu pobijediti zlo, važnosti divljenja i čuvanja prirode, empatije. Mnoge teme koje se u današnjem svijetu individualnosti zaboravljaju, a vjerujem da su važne. Predstava je puna radosti, ali i napetosti, prevrata“, rekla je Šimić Milošev za časopis Božićna priča.
Interes za predstavu je velik, posebice jer njihova vjerna publika zna da svake godine pripremaju nešto posebno za advent, uz samu predstavu. Nakon svake izvedbe dolazi Djed Mraz ili Sv. Nikola koji dijele poklone djeci, a ove godine imat će i foto kutak unutar kojeg će se moći napraviti profesionalne obiteljske fotografije te oslikavanje lica djece. „Naš je prostor svake godine drugačije ukrašen, ove godine i različitim dekoracijama malih poduzetnika, te imamo divan prostor za druženje, slikanje s Djeda Mrazom i opuštanje u obiteljskoj atmosferi. Interes vrtića i škola je popriličan. Već imamo dogovorene izvedbe i za 2025. što me jako veseli“, dodala je.
Osvrnula se i na predstave koje su obilježile rad obiteljskog kazališta. Za nju je to prvenstveno bila „Sunce djever i Neva Nevičica“ za koju je dobila Nagradu hrvatskog glumišta. Bila je to i prva predstava s kojom je izašla iz strogih okvira identiteta ‘operne pjevačice’. Osim toga, tu je i ‘Rusalka’ koja je označila jedan novi smjer kretanja samog kazališta, što se repertoara tiče, ali i Buginog umjetničkog stvaralaštva. Posebno je spomenula i “Kraljevnu na zrnu graška”.
„To je prva predstava koju sam znala napamet, koju sam pogledala više od 100 puta i s ulogom u kojom sam, prije pet godina, preuzela vodstvo kazališta. S Kraljevnom je započela i Mala scena, i činjenica da ista predstava živi već 38 godina je pravo čudo, a ja sam neizmjerno ponosna da mogu biti dio njenog života“, poručila je Buga Marija Šimić Milošev.
Velika škola i najveći gušt
Raditi s djecom i za djecu za nju je velika škola i najveći gušt. „Sve sam svjesnija koliko je to odgovorno, koliko je kriva percepcija da je to ‘lakše’ od ‘velikih’ dramskih predstava i koliko može biti opasno. Ima još uloga, glumačkih izazova u kojima se želim okušati, ali režija mi postaje sve prirodnija, sve bliža, sve jasnija i imam sve više ideja za autorske predstave. To je sreća života samostalnog umjetnika – ne morate se strpati u jednu kutiju, možete pratiti svoje želje i onaj unutarnji glas koji kaže: ‘Stvori ovo, prati ono’“, istaknula je.
Za kraj je najavila kako im je kalendar već pun do 2028., a polako se formira i 2029. Puno toga dolazi na daske Male scene – što njezinih autorskih predstava, što prilika za neka nova, ali i neka stara lica, nove forme.
„Onima koji posjećuju Malu scenu poručila bih – hvala. Hvala jer zbog vas smo tu i nastavljamo biti tu. Kazalište ima smisla jedino ako ima publiku. A naša publika je zaista divna i obogaćuje i gradi to što Mala scena jest. Onima koji još nisu bili rekla bih da dođu doživjeti prepoznatljivo različito kazalište. Kazalište koje se radi sa srcem i ogromnom vjerom, prvenstveno u ljude i sve ono što nas ljudima čini. Ako vam u ovom ludom svijetu nedostaje malo mira, malo odmora, malo sigurnosti, malo ljepote, mogućnosti da sa svojim djetetom samo budete, bez moranja i trebanja – čekamo vas u Maloj sceni“, poručila je.
‘Nezaboravno, neponovljivo, uzbudljivo’
Osnivačica kazališta i direktorica Vitomira Lončar osvrnula se na veliki jubilej. Prisjetila se samih početaka te podsjetila da je kazalište i ranije započelo s radom. Naime, ove godine prošlo je 38 godina od prve izvedbe „Kraljevne na zrnu graška“, održane 1. srpnja 1986. „Ova je predstava označila naš početak, a predstava i danas igra. Na svetog Nikolu 1989. otvorili smo prostor na Medveščaku građanima Zagreba, službeno smo prestali biti kazališna družina te postali kazalište. Kada se osvrnem na sve te godine, više sam nego zadovoljna. Napravili smo neku pravu stvar, a predstavom ‘Prava stvar’ i otvorili smo naše kazalište. Bilo je to proročki“, započela je Lončar i dodala kako proslavu jubileja organizira upravo kćer Buga, dok će ona doći iz Kine i samo – uživati.
Nije joj se bilo teško prisjetiti početaka, jer bili su to dani koji su obilježili njihove živote. „Jutra smo provodili u izgradnji pozornice, gledališta, opremanju prostora, nakon toga smo igrali predstave po školama i vrtićima, a navečer smo imali probe za ‘Pravu stvar’. Za nas je vrijedila rečenica koju je rekao Rudolf Sneider: ‘Naš kazališni život nije se dao razdvojiti od našeg svakodnevnog života. Stvarati kolektivno bilo je isto što i živjeti kolektivno.’ Ukratko, život nam je bila Mala scena. Nezaboravno, neponovljivo, uzbudljivo! Tog se prosinca 1989. godine rodilo naše prvo dijete, naše kazalište“, prisjetila se Lončar.
Repertoar su, dodala je, gradili na više razina – predstave za djecu, mlade, ali i odrasle, a u samim počecima je “Prava stvar” Toma Stopparda označila put kojim idu. Priključio im se i profesor Vlado Habunek, a njegova režija „Dvostruke nevjere“ katapultirala je Malu scenu u orbitu hrvatskog kazališta.
Foto: Screenshot/YouTube
‘Nama se vraćaju generacije publike’
Od kultnih predstava za djecu to su “Roda i lisac” Zvjezdane Ladika, “Henrik V.” i “Padobranici” Ivice Šimića koji su osvojili svijet i gostovali na svim važnim svjetskim pozornicima od Sydney Opera House, Kennedy Centra, Barbican Centra do Koenji kazališta u Tokiju. „Takva se predstava dogodi jednom ili niti jednom u životu, a nama je značila pozicioniranje među najznačajnije svjetske kompanije za djecu.”
Lončar se osvrnula i na njihove božićne predstave koje su uveli još 1988. godine, tako da su već 36 godina dio zagrebačke tradicije. „Djeca koja su nekada dolazila k nama sada vode svoje unuke. Kažu pametni ljudi: Kako znaš da dobro radiš? Kada se publika vraća. A nama se vraćaju generacije publike. U „Šuć muć priči“ igrala sam Laticu. Zvjezdana Ladika pisala je tu ulogu za mene i bila mi je jako zabavna. Osobito sam voljela drugi dio predstave u kojem je Desanka Virant napravila sjajnu koreografiju. Scenografiju je radio Šandor Augustinčić, a moj Ivica je napisao odličnu glazbu. Uživala sam u svakoj izvedbi, a bilo ih je na stotine“.
Dodala je da je prije 36 godina predstava imala drukčija značenja nego danas. „Svako vrijeme daje svoj pečat i to je ljepota kazališta. Korespondira s vremenom. Veselim se vidjeti kako Buga, koja režira predstavu, danas vidi ovaj predložak“, istaknula je Lončar koja već godinama živi i radi u Kini. Iako više ne radi s djecom ni za djecu, preko svojih studenata je u doticaju s novim generacijama za koje kaže da se jako razlikuju od svih generacija do sada. „Ti su mladi ljudi odrasli u digitalnome dobu i, iskreno, ne znam kako će to utjecati na njihove, ali i naše živote. Mala scena ne radi predstave ni da bi zabavljalo ni da bi educiralo. Kazalište je za nas bilo i ostalo mjesto umjetničkoga stvaranja. Ono je tu da ljude prosvijetli, poduči i podigne. Vjerujem da smo sve to radili tijekom ovih 38 godina, a tako ćemo i dalje.“
‘Šuć muć priča’ pravi je božični hit: Na čaroban način i uz puno smijeha djecu uči zajedništvu
Za kraj je zahvalila svima koji su radili u Maloj sceni od početaka do danas. „Hvala svakom gledatelju koji je pogledao neku našu izvedbu, kao i svima koji su nas podržavali na bilo koji način. Pratite nas i dalje, a mi vas nećemo razočarati, jer Mala scena – naš je život“, poručila je Vitomira Lončar.
Maja Šubarić Mahmuljin
Foto: Mala Scena/Antea Šoštarić