Pokret osoba s invaliditetom objavio je vrlo oštro priopćenje izazvano najavljenim izmjenama Zakona o socijalnoj skrbi. Ističu kako su najavljene izmjene Zakona o socijalnoj skrbi za njih neprihvatljive jer će, ako iste budu usvojene u naglašenom obliku, izravno omalovažiti trud i uspjeh osoba s invaliditetom, a jednako tako pogaziti i ono čemu teže, poput, primjerice ravnopravnosti osoba s invaliditetom u društvu.
“Nažalost, resorno Ministarstvo oglušilo se na naše opetovane pokušaje uspostave dijaloga na konkretnu temu, na naše prijedloge, na naše vapaje za zaustavljanjem pogrešnih koraka kojima bi se učinila nepravda osobama s najtežom vrstom invaliditeta, a koje prkose i vlastitoj sudbini i nedaćama, dajući primjer drugima, s invaliditetom ili bez njega”, istaknuli su iz Pokreta.
Problem vide i u tome što bi novi Zakon o socijalnoj skrbi oduzeo prava na osobnu invalidninu osobama s invaliditetom četvrtog/najtežeg stupnja težine oštećenja čija primanja iznose više od 4000 kuna.
Zakon o socijalnoj skrbi na meti kritika
Podsjetimo, Vlada je prihvatila i uputila u Hrvatski sabor paket zakonskih prijedloga za reformu sustava socijalne skrbi, kojoj je cilj bolji i transparentniji sustav socijalne sigurnosti i kvalitetnije usluge za korisnike. Riječ je o sedam zakonskih rješena, Zakonu o socijalnoj skrbi, izmjenama Zakona o udomiteljstvu te pet zakona koji reguliraju djelatnosti psihoterapije, socijalnog rada, edukacijsko-rehabilitacijske djelatnosti, psihološke djelatnosti i socijalno-pedagoške djelatnosti.
Međutim na Zakon o socijalnoj skrbi u javnoj raspravi upućeno više od 2400 primjedbi, nakon što su protiv predložene reforme sustava ustali profesori sa Studijskog centra socijalnog rada, sindikati, Udruga socijalnih radnika i svih pet stručnih komora (socijalnih radnika, socijalnih pedagoga, psihologa, edukacijskih rehabilitatora i psihoterapeuta), reagirala je i Međunarodna federacija socijalnih radnika koja je upozorila na “krupne pogreške u prijedlogu reforme”.
“Neprihvatljivo je da se inzistira na usvajanju zakonskog prijedloga reforme sustava socijalne skrbi koji nema podršku ključnih dionika iz stručne javnosti”, poručila je najuglednija međunarodna stručna institucija ministru socijalne politike Josipu Aladroviću.
Pokret osoba s invaliditetom RH ističe kako se najavljenim izmjenama izravno diskriminira zaposlene osobe s invaliditetom, ali i demotivira osobe s invaliditetom koje su u postupku obrazovanja, te da se pridonosi njihovoj izolaciji i marginalizaciji, što bi posljedično rezultiralo daljnjim porastom siromaštva osoba s invaliditetom.
“Očigledno je da se Ministarstvo čvrsto oslanja na rješenja koja su izradili stručni savjetnici koji, kako se predloženim rješenjima pokazuje, zaista ne razumiju ili ne žele razumjeti argumente, logiku i smjernice EU-a koje se temelje na potrebama i interesima samih korisnika”, naglasili su.
Nezadovoljni radom ministra Aldrovića najavljuju prosvjed
Ističu sve manjkavosti novog Zakona te naglašavaju kako će isti povećati siromaštvo, počiniti nepravdu, produbiti jaz, oduzeti prava i učiniti korake unatrag, kada je riječ o osobama s invaliditetom. Pokret također naglašava i da to neće dopustiti te kako se osjećaju “primoranima upoznati javnost s upozorenjima koja smo resornom Ministarstvu, odnosno ministru Aladroviću, dostavili još 26. listopada 2021., a čiji odgovor još uvijek nismo zaprimili, kao što nismo zaprimili odgovore na komentare i prijedloge koje smo uputili kroz e-savjetovanje na nacrt Zakona.
Uvjereni smo da javnost treba znati, a sigurni smo i da će nas građani Republike Hrvatske razumjeti i podržati, jer zakidati najranjivije u europskom društvu 21. stoljeća smije biti samo neuspjeli pokušaj. Najavljujemo otvoreni otpor ovakvoj neuspješnoj reformi sustava socijalne skrbi koja će nanijeti dodatnu štetu upravo onima koji unatoč invaliditetu doprinose ovom društvu, ali i postojećem sustavu socijalne skrbi koje svakako treba reformu, no nipošto ovakvu – kozmetičku, diskriminirajuću, nepravednu i društveno neosjetljivu”.
Ovih 13 saveza Pokreta osoba s invaliditetom RH želi s krajnjom ozbiljnosti pristupiti ovoj problematici i novom Zakonu te shodno tome postići dogovor s resornim ministarstvom.
Kao veliki problem ističu i to da resorno ministarstvo ne pokazuje interes za poruke niti konstruktivne kritike iz stručnog dijela javnosti, pružatelja usluga i samih osoba s invaliditetom, već se, čini se, pouzdaje u mišljenja određenih stručnjaka u resoru na koje ovakve odredbe neće imati nikakve posljedice. Iz tog razloga traže sastanak s premijerom Andrejom Plenkovićem, u protivnom – najavljuju prosvjed.
Podsjetimo, Pokret osoba s invaliditetom RH koji čini 13 saveza: Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, Hrvatski savez slijepih, Savez društava distrofičara Hrvatske, Hrvatski savez udruga invalida rada, Hrvatski savez udruga osoba s intelektualnim teškoćama, Hrvatski savez udruga osoba s tjelesnim invaliditetom, Hrvatski savez gluhih i nagluhih, Savez civilnih invalida rata Hrvatske, Savez društava multiple skleroze Hrvatske, Savez udruga za autizam Hrvatske, Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara, Hrvatski savez gluhoslijepih osoba ‘Dodir’ i Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize.
Bjonda Lučić
Foto: Unsplash ilustracija
*Tekst je objavljen u sklopu projekta “Jednaka prava za sve” kojeg financira Agencija za elektroničke medije.