/Savjet budućim mamama: Ovo bi trebale i željele znati prije dolaska u rađaonicu!

Savjet budućim mamama: Ovo bi trebale i željele znati prije dolaska u rađaonicu!

Porođaj je niz događaja kroz koje će rodilja postati majka. Na porodu rodilja će poroditi plod, posteljicu, plodove ovoje, pupkovinu i plodnu vodu. Prijevremeni porođaj je porođaj od 22. do 37 tjedna trudnoće. Porođaj u terminu je od 37. do 42. tjedna trudnoće, a porođaj nakon 42. tjedna je poslije terminski porođaj. Porođaj se može dovršiti na dva načina – vaginalno ili operativno, piše Mamin kutak.

Porođaj se dijeli na četiri porođajna doba. Trudnica u bolnicu dolazi u pratnji osobe od povjerenja, partnera ili svoje doule. Primalja dočekuje trudnicu uz pitanje zašto ste došli ili što se konkretno događa. Važno je reći kada je sve krenulo, je li vodenjak očuvan, osjećamo li bebu i kako se mi osjećamo. Slijedi pregled. Ukoliko postoje razlozi zaprimiti će vas u rodilište, ukoliko je uzbuna lažna pustiti će vas kući. Bez obzira tko vas zaprimi i pregleda možete imati potpuno povjerenje u osoblje rodilišta.

Primalje savršeno znaju svoj posao, liječnici bez obzira bili oni specijalizanti, specijalisti ili profesori doktori tu su upravo zato što znaju i mogu odraditi svoj posao kako treba. Neka rodilišta nakon što prođete obradu imaju pred rađaone, a neka samo sobe za rađanje ili rađaonske odjeljke. Neka su pak u renovaciji pa je sve objedinjeno i u jednoj je prostoriji.

Foto: Pixabay

Edukacija kroz trudnoću

Prethodna edukacija kroz trudnoću vrlo je važna kako bi mogle i znale komunicirati sa bolničkim osobljem. Kako bi znale koje su vaše mogućnosti tijekom poroda i kako bi mogle razgovarati na istoj razini. Nitko vam ništa neće raditi bez pitanja i bez konzultacija sa vama, osim u slučaju hitnosti kada se postupa kako liječnici misle da je najbolje za vas i vašu bebu.

U predrađaoni mame su same, obilaze ih liječnici kako bi pratili stanje i primalje koje žele znati da li je sve u redu sa rodiljom. Kako je vrijeme poroda neodređeno tako ne možemo znati tko će nam od osoblja biti na porođaju, osim u slučaju indukcije kada se prema rasporedu zna tko je i kada dežuran.

U rađaonskom odjeljku pridružiti će vam se partner ili vaša doula i do samog izgona provesti ćete vrijeme zajedno. Pomoć je neprocjenjiva.

Foto: Pixabay

Držanje bebe na prsima

Kada se beba rodi ostati ćete zajedno sat do dva kako bi se družili, upoznali i kako bi mama bebu držala na prsima. Nakon toga tata ili doula će otići kući, mama na odjel babinjača, a beba u dječju sobu. Ponovno ćete se sastati u vašoj sobi na odjelu.

Ljeto s djecom može biti daleko od opuštanja: Osjećate se kao da trebate godišnji od godišnjeg?

U nekim rodilištima posjete su dozvoljene, u nekima nisu ili se situacija često mijenja. Raspitajte se na vrijeme. Sretno!

Doula Sanja Bukač Štritof

Foto: Pixabay, ilustracija