Evo nekoliko uputa trudnicama koje se spremaju za trudnoću. Naravno, ove preporuke mogu važiti za sve buduće trudnice, ali naročito za one u zrelijoj dobi za rađanje. Kao prvo, vodite brigu o svom zdravstvenom stanju i ukoliko ga kontrolirate i održavate na optimalan način, to je najbolji način da se brinete i o zdravlju svog budućeg djeteta, piše Mamin kutak.
Prije trudnoće svakako treba obaviti prekoncepcijski pregled i savjetovanje kako o ginekološkom zdravlju tako i o cjelokupnom zdravstvenom stanju, a što se prvenstveno odnosi na postojanje kroničnih zdravstvenih poremećaja, naročito povišenog krvnog tlaka, dijabetesa, bolesti krvožilnog sustava, bubrežnih, jetrenih bolesti i trombofilije ukoliko se za nju zna, ali također i neki neurološki ili psihijatrijski problemi. Nisam nabrojao sve, ali barem najčešće što može postojati u dobi žene kada se planira rađanje.
Ukoliko postoji neki poznati zdravstveni problem, bilo ginekološki ili neginekološki, treba ga staviti pod terapijsku kontrolu ukoliko se provodi neki vid liječenja. Preporučujemo svim budućim trudnicama da, ukoliko su pod kontrolom neke specijalističke medicinske struke, npr. neurologa, psihijatra, interniste, kirurga itd. , da obave kontrolni pregled i saznaju da li njihovo trenutno zdravstveno stanje dozvoljava trudnoću. Tako se može izbjeći probleme kada žena dođe već trudna, a njezino trenutno zdravstveno stanje to može također komplicirati ili pogoršati tijek i razvoj trudnoće.

Foto: Pixabay, ilustracija
Kada otići na prvi pregled
Preporučujemo obaviti rutinski ginekološki pregled, učiniti bris za PAPA ukoliko to nije učinjeno u prethodnih nekoliko mjeseci, a također bi bilo uputno učiniti mikrobiološke briseve cerviksa na mikoplazme i klamidiju ukoliko nisu učinjeni sa trenutnim partnerom sa kojim se planira trudnoća. Ukoliko se nađe neki poremećaj ili je prisutna neka infekcija, uputno je sve to riješiti prije planiranog zanošenja.
Prekoncepcijski, čak i mjesec do dva prije zanošenja preporučujemo svakako koristiti preparate folne kiseline jer je dokazano da je uz njihovo korištenje manje mana razvitka ploda (malformacija) a i manje je spontanih pobačaja. Lako se nabave u bilo kojoj ljekarni. Nakon što izostane menstruacija čak i jedan dan odmah se može učiniti test na trudnoću- im ih svugdje, jeftini su i pouzdani. Ukoliko je test pozitivan, što obično izazove veliko uzbuđenje i emocije, tada nazvati odabranog ginekologa kojem ćete povjeriti kontrolu trudnoće i dogovoriti termin prvog pregleda.
Najbolje je prvi pregled učiniti nakon što je menstruacija izostala oko 2 tjedna. Tada će se moći vidjeti je li trudnoća na pravom mjestu- u šupljini maternice i da li njezino trajanje odgovara trajanju izostanka menstruacije (amenoreje) budući da dosta često to nije tako. U vrijeme kada menstruacija kasni 2 tjedna, današnjim ultrazvučnim uređajima moći ćemo u maternici vidjeti embrio u kojem su prisutni znakovi cirkulacije odnosno kažemo srčanu aktivnost. To su sve činjenice kojima dokazujemo je li trudnoća uredna.

Foto: Pixabay, ilustracija
Zdrava i uravnotežena prehrana
I na kraju treba vidjeti je li trudnoća jednoplodna ili višeplodna jer o tome bitno ovisi daljnji postupak. Sve ovo izazove mnogo pitanja kod trudne žene u ranoj trudnoći suočenoj sa novom, za nju vrlo važnom životnom situacijom. Odgovore na ta pitanja bi svaki kolega ili kolegica trebao pažljivo i strpljivo dati. Tada se utvrdi i približni termin poroda i detaljno treba dogovoriti plan i raspored kontrola tijekom trudnoće. Plana i rasporeda kontrola se treba disciplinirano pridržavati, a učinjeni pregledi i pretrage trebaju biti optimalni.
Preporučujemo biti na zdravoj i uravnoteženoj prehrani, izbjegavati pretjerani unos kalorija što će spriječiti prekomjeran dobitak na težini i tako spriječiti nastanak potencijalno ozbiljnih komplikacija u trudnoći – gestacijski dijabetes i preeklampsiju. Svakako koristiti multivitaminske preparata za trudnice koji sadrže folnu kiselinu i željezo, a ukoliko je to potrebno i dodatni preparat željeza.
Vesela atmosfera na Hodu za život u Zagrebu: ‘Velika je radost da već 10 godina hodamo za život’
Ukoliko trudnica puši, tada treba pokušati prestati ili barem smanjiti na najmanje. Prekomjerno korištenje alkohola je zapravo rijetko u grupi mladih, zdravih, budućih majki i ukoliko ono postoji treba ga svakako smanjiti. S druge strane, nije potrebna apsolutna zabrana korištenja pića koja sadrže nešto alkohola pogotovo fermentiranih npr. piva ili vina, ukoliko to trudnici odgovara ili joj čine ugodu. Isto je tako nepotrebno braniti pijenje kave u umjerenim količinama, radi čega puno trudnica bude nesretno, a to nije potrebno.
mr. sci. Darko Husar
Naslovna fotografija: Freepik