“Kao fotograf, imam privilegiju surađivati s mojom mamom, koja je talentirana književnica. Naša sinergija proizlazi iz kombinacije vizualne i jezične umjetnosti, što nam omogućuje stvaranje jedinstvenih knjiga”, rekla nam je fotografkinja Ana Šesto o izložbi “Potresna Zagrebalica” koja je 22. veljače otvorena u Hrvatskom centru u Beču, a može se pogledati do Uskrsa.
Ana je s majkom književnicom Silvijom Šesto postavila ovu zanimljivu izložbu s posebnim fokusom na njihove zajedničke monografije “Zagrebalica” i “Potresna Zagrebalica”. Fotografije i tekstovi inspirirani su Zagrebom.
“Zagrebalica” sadrži kratke priče, crtice, poetske minijature i sjećanja o gradu Silvije Šesto, popraćene fotografijama njezine kćeri Ane. “Potresna Zagrebalica” nastavak je monografije u kojoj Ana bilježi Zagreb nakon razornog potresa 2020., fotografski dokumentira mjesta iz prve knjige, a Silvija nastavlja poentirati tekstom. Na Dan žena Anu smo upitali o samoj ideji za izložbu, suradnji s mamom, atmosferi na otvorenju u Beču i reakcijama posjetitelja na izložbu.
Foto: Hrvatski centar u Beču
“Mamina i moja prva knjiga „Zagrebalica“ vrlo je brzo rasprodana i medijski izuzetno dobro popraćena, te omiljena kod publike. Sadržava kratke priče, crtice, poetizirana sjećanja, poetske minijature povezane gradom. Grad kao poveznica retrospektive prvih pedeset autoričinih, od ranog djetinjstva i sjećanja na prvo stupanje ljudske noge na Mjesec u kontekstu paralelnih zbivanja, od tzv. „svjetski relevantnih“ do susjedu životno bitnih. Opisi nekih lokacija koje su bile „žive“, a sada ih više nema, Zagrepčanki i Zagrepčana koji su obilježili grad svojim životom, velikim i malim djelima. Običaji koji su iščezli, moda, navike koje su odjenule novo ruho ili su sasvim izopćene. „Zagrebalica“ donosi autoričina sjećanja na izgubljena vremena, lokacije, ljude, a sve popraćeno mojim crno – bijelim fotografijama”, započela je Ana za Generaciju.
Dodala je kako je „Potresna Zagrebalica“ uz mnoštvo fotografija prati prvih godinu dana nakon velikog potresa 2020. a koji je promijenio mnoge vizure, lokalitete i ljude.
“Godinu dana života uz daljnje neprekidne trešnje svjedoči o Zagrebu, ljudskosti i neljudskosti. I koroni začinjenom potresom. O najvećem ispitu za građevine a osobito ljude. Ponekad neke stvari valja upakirati duboko u sjećanje, ponekad ih je dobro i ukoričiti. Za pamćenje i pouku novim generacijama”, napomenula je naša sugovornica.
Foto: Ana Šesto
Otkrila nam je i kako izgleda njezina suradnja s mamom – talentiranom književnicom.
“Kroz našu poslovnu suradnju, stvaramo ne samo knjige već i most između riječi i slika, pomažući publici da dublje doživi i razumije priče koje želimo podijeliti. Ova dinamična kombinacija čini naš rad posebno bogatim otvarajući nove horizonte u književnosti i vizualnoj umjetnosti. Naša poslovna suradnja je temeljena na dubokom uzajamnom poštovanju i ljubavi prema umjetnosti i stvaranju novih ideja. Kao fotograf, imam privilegiju surađivati s mojom mamom, koja je talentirana književnica. Naša sinergija proizlazi iz kombinacije vizualne i jezične umjetnosti, što nam omogućuje stvaranje jedinstvenih knjiga koje spajaju snažne vizualne priče s njezinim iznimnim literarnim doprinosima”, rekla nam je Ana.
Upitali smo je i o samoj atmosferi na otvorenju izložbe u Beču.
“Atmosfera je bila izuzetno inspirativna. Prostor je bio ispunjen uzbuđenjem i radoznalošću koja je poticala na razgovor, razmjenu ideja i dijeljenje iskustava. Atmosfera je bila još posebnija zahvaljujući srdačnoj dobrodošlici koju smo primili od Hrvatskog centra. Njihova podrška i angažman dodatno su obogatili naše lijepo iskustvo. Osjećali smo se iznimno počašćeno što smo bili dio tog događaja koji je obilježio suradnju i povezanost između Hrvatske i Austrije u području umjetnosti. Naše otvorenje izložbe privuklo je pažnju OFR televizije i drugih medija, što je dodatno naglasilo važnost našeg umjetničkog rada i doprinosa kulturnoj sceni”, rekla nam je ova mlada umjetnica iz Zagreba.
Foto: Hrvatski centar u Beču
A kakve su reakcije na izložbu?
“Reakcije su bile izuzetno poticajne i motivirajuće, što nas je dodatno ohrabrilo u našem umjetničkom stvaralaštvu i potaknulo nas da nastavimo istraživati i izražavati se kroz umjetnost na način koji nadahnjuje i dotiče ljude. Oduševljenje je bilo vidljivo u razgovorima koje smo vodili s posjetiteljima, koji su dijelili svoje dojmove, interpretacije i osobne emocije koje su ih dotaknule dok su promatrali naša djela. Bilo je posebno zadovoljstvo vidjeti kako su ljudi pronalazili inspiraciju i poticaj u našim radovima te kako su se povezivali s temama koje smo istraživali”, istaknula je Ana.
Za kraj nas je zanimalo hoće li se izložba moći pogledati ponovno i u Zagrebu – tamo gdje je njezin put i započeo.
“Već je bilo održano otvorenje u Zagrebu, i to prije nego što je putovanje izložbe započelo. Nakon otvorenja, izložba je putovala na više lokacija diljem Zagreba. Trenutno sam u fazi pripreme za jedan veliki muzej u Zagrebu, no detalje projekta ne mogu otkriti dok se ne završe pregovori i realizacija. Očekujte daljnje informacije o tome u budućnosti”, poručila je Ana Šesto. Napomenimo kako je izložba nastala u organizaciji Hrvatskog centra, Matica hrvatska Beč, a može se pogledati do Uskrsa u Hrvatskom Centru/Kroatisches Zentrum u Beču. Projekt je podržan od strane Grada Zagreba i Ministarstva kulture RH.
Foto: Hrvatski centar u Beču
Maja Šubarić Mahmuljin
Foto: Hrvatski centar u Beču