/Građani isprobali kako je to imati oštećenje vida: Slijepi nisu manje vrijedni, već samo različiti!

Građani isprobali kako je to imati oštećenje vida: Slijepi nisu manje vrijedni, već samo različiti!

Povodom obilježavanja Svjetskog dana vida i Međunarodnog dana bijelog štapa, Hrvatski savez slijepih je u subotu, 12. listopada organizirao bogat program u Parku Zrinjevac.

Ovaj događaj imao je za cilj podizanje svijesti o važnosti zdravlja očiju, prevenciji sljepoće te senzibilizaciju javnosti i donositelja odluka o važnosti osiguranja pristupačnosti okoline kao preduvjeta ravnopravnog i sigurnog sudjelovanja osoba s oštećenjem vida u društvu. Posjetitelji su kroz interaktivne i edukativne aktivnosti imali priliku se informirati i bolje razumjeti svakodnevne izazove osoba s oštećenjem vida.

Drugog četvrtka u listopadu obilježava se Svjetski dan vida, prilika da se istakne važnost zaštite očiju i vida, podigne svijest o oštećenju vida te promoviraju redoviti oftalmološki pregledi. Ove godine skreće se posebna pozornost na zdravlje očiju djece i mladih.

Također, Međunarodni dan bijelog štapa, koji se obilježava svake godine 15. listopada, pruža priliku za podizanje svijest o specifičnostima osoba s oštećenjem vida. Dugi bijeli štap predstavlja simbol slijepih osoba te je osnovno pomagalo za samostalno i neovisno kretanje što je ključna uloga u osiguravanju njihove mobilnosti. Cilj ovog dana je i podsjetiti društvo na važnost stvaranja pristupačnog okruženja za slijepe osobe i poticanje njihovog uključivanja u sve aspekte društva.

Podizanje svijesti o svakodnevnim izazovima

Tom prigodom, Hrvatski savez slijepih je u suradnji s različitim dionicima 12. listopada 2024. organizirao niz preventivnih i edukativnih aktivnosti u Parku Zrinjevac s ciljem podizanja svijesti o izazovima s kojima se osobe s oštećenjem vida svakodnevno suočavaju.

Građani su imali priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama, isprobati različite simulacije oštećenja vida uz VR naočale te iskusiti kretanje uz pomoć dugog bijelog štapa kao i informirati o oštećenju vida i važnosti preventivnih oftalmoloških pregleda. Ova inicijativa omogućila je neposrednu interakciju s javnošću i pružila mogućnost boljeg razumijevanja svakodnevnog života osoba s oštećenjem vida.

“Sljepoća zadire u svaki segment života pojedinca i vrlo je težak oblik invaliditeta, često nevidljiv za okolinu”, rekla je izvršna direktorica Hrvatskog saveza slijepih, Andreja Veljača.

Ravnopravni članovi našeg društva

“Obilježavanje Međunarodnog dana bijelog štapa važno je ne samo za slijepe osobe, već i za cijelo društvo. Želimo podsjetiti javnost da su slijepe osobe ravnopravni članovi našeg društva, a ne nevidljivi pojedinci. Ključ za istinsku inkluziju leži u razumijevanju i uklanjanju prepreka. Aktivnostima na Zrinjevcu omogućili smo građanima da na trenutak iskuse kako je živjeti s oštećenjem vida i time osvijeste prepreke s kojima se susreću osobe s oštećenjem vida. Naša je misija graditi društvo koje poštuje različitosti i pruža jednake mogućnosti za sve.”

Bijeli štap simbol je samostalnosti i neovisnosti prilikom kretanja, nosi snažnu poruku o nevidljivim preprekama s kojima se slijepe osobe svakodnevno susreću, a naša je odgovornost osigurati da se te prepreke uklone i da svaki član našeg društva ima jednake mogućnosti sudjelovanja u obrazovanju, zapošljavanju, kulturi i drugim sferama života.

Slijepi izrađivali unikatne predmete: Iznenadili čak i sebe svojim kreativnim umijećem!

Prepreka je mnogo, ali pravih načina kako pružiti podršku je svega nekoliko. Pozivamo vas da zajedno s nama napravite korak ka društvu gdje slijep neće značiti manje vrijedan, već samo različit!

mšm

Foto: Hrvatski savez slijepih