/‘JEDAN SASVIM NEOBIČAN BOR’ U Vrapču pomažu pacijentima s demencijom kroz pletenje i kukičanje

‘JEDAN SASVIM NEOBIČAN BOR’ U Vrapču pomažu pacijentima s demencijom kroz pletenje i kukičanje

Dvorište Klinike za psihijatriju u Vrapču krasi jedan neobičan, vuneni bor. Čine ga više od 500 pletenih i kukičastih kvadrata, a izradili su ga pacijenti na odjelu psihogerijatrije. Više o ovome boru i lijepoj inicijativi saznali smo u udruzi OZANA i Štrikeraj café-u, posebnom programu koji okuplja njihove korisnike – mlade i odrasle osobe s intelektualnim teškoćama i sve zaljubljenike u pletenje i kukičanje. 

“Od proljeća 2021. godine imamo projekt “Isprepletimo ruke” izrade pletenih i kukičanih rukavića za oboljele od Alzheimera i drugih demencija. Imamo suradnju s Klinikom Vrapče i prof. Mimicom koji je prepoznao naša nastojanja da budemo od pomoći pacijentima i prihvatio ovu lijepu suradnju”, započela je Pavica Stipković, socijalna radnica i voditeljica programa Centra OZANA.

Dodala je kako je studija pokazala da okupiranje ukrasima poput rukavića pomaže osobama s demencijom te im time olakšavaju nošenje s bolešću.

“Više od 400 pletenih i kukičastih kvadrata izradili su pacijenti na odjelu psihogerijatrije, a kvadrati su se radili i kod nas u Štikeraju”, istaknula je Stipković.

Pletenje prelazi sve granice

“Ovo je drvce visoko četiri metra, a načinjeno je od približno 400 unikatnih vunenih kvadrata i okićeno je, također pletenim i kukičanim, ukrasima. U svaki njegov dio upletene su poruke vjere, nade, mira, ljubavi i radosti. Svaki kvadrat i ukras priča svoju priču a zajedno čine jedinstveno drvce kojim šalju poruku – tu smo, nemojte nas zaboraviti u ovom blještavilu”, rekla nam je Sandra Kerovec, tajnica udruge OZANA i voditeljica Štrikeraj caféa.

Poseban je to program koji se provodi od 2013. godine uz podršku Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

“On okuplja naše korisnike – dakle mlade i odrasle osobe s intelektualnim teškoćama i sve zaljubljenike u pletenje i kukičanje. Za naše je štićenike to vježbalište socijalnih interakcija i vještina, a zajednici omogućava neposredan kontakt s njima te kroz to i direktan uvid u njihove mogućnosti i sposobnosti”, pojasnila je Kerovec.

Dodala je kako pletenje i kukičanje nisu slučajno odabrane aktivnosti.

“U svijetu, pa i kod nas, zahvaljujući i nama, sve se više govori o terapijskim učincima aktivnosti pletenja i kukičanja. Ono što u Štrikeraju posebno dolazi do izražaja je kvaliteta socijalnog kontakta koji se ostvaruje zajedničkim sudjelovanjem u ovim aktivnostima. Te su aktivnosti su razlog za dolazak, osnova za razgovor, a zajednička svrha olakšava uključivanje svima. Na taj se način širi društvena mreža i grade nova prijateljstva, a lako se mogu integrirati i marginalizirane skupine jer pletenje prelazi sve granice”, napomenula je Kerovec.

Proizvod koji nastaje, dodala je, mogu darovati ili donirati u dobrotvorne svrhe, a mnogima iz ranjivih skupina, pa tako i njihovim korisnicima, to je način na koji se mogu osjećati korisno i uspješno u nečemu.

“Upravo nas je ta činjenica potaknula da se više usmjerimo na tzv. „knit for cause“ inicijative. Pri njihovom planiranju uvijek polazimo od onog što naši korisnici mogu – važno nam je da je priča tako postavljena da se svatko može uključiti neovisno o stupnju usvojenosti vještina, da za svakog bude jednako izazovno i zanimljivo, da svatko može doživjeti uspjeh svojim doprinosom, a proizvod koji nastane da ima neku dobru svrhu u smislu da njime pomažemo određenoj skupini u potrebi. Uvijek se trudimo da naše inicijative budu atraktivne i za medije, kako bi ih oni popratili i na taj način proširili”, istaknula je Kerovec.

Do sada su već proveli već nekoliko takvih inicijativa i zahvaljujući njima, okupili su, kaže, oko sebe zajednicu koja ih podržava, pridružuje im se te sa svakom novom inicijativom sve više i više rastu.

“Tako smo došli i do naše inicijative “Isprepletimo ruke” koju smo pokrenuli u proljeće prošle godine. Po uzoru na slične akcije u inozemstvu pletemo i kukičamo tzv. „twiddle muffs“ ili kako smo ih mi nazvali, rukaviće za osobe s Alzheimerovom bolešću i drugim demencijama”, napomenula je.

Što je to zapravo rukavić?

To je pleteni ili kukičani tuljac u koji se s obje strane mogu staviti ruke. Ukrašen je sa puno detalja, također pletenih ili kukičanih, s vanjske i unutarnje strane, koje oboljeli mogu istraživati i vrtjeti prstima. Živih je boja te pruža vizualnu, taktilnu i senzoričku stimulaciju istovremeno osiguravajući da ruke budu ušuškane i na toplom. Osim što na oboljele djeluje utješno i umirujuće, stimulira njihovu motoriku i spoznaju. Rukavić može poslužiti i kao povod za  razgovora i slično.

“Izradili smo jedan „prototip“ rukavića i tražili zainteresirane za njihovo stavljanje u upotrebu s pacijentima. Prve smo rukaviće donirali Zavodu za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju Klinike za psihijatriju Vrapče, prvenstveno zbog prof. Mimice koji je prepoznao vrijednost, podržao nas na najbolji mogući način te i sam učinio sve kako bismo što više potencijalnih korisnika zainteresirali za njihovo korištenje. Nakon toga uslijedile su i druge donacije. Ukupno smo ih do sada podijelili 332, institucijama i pojedincima”, poručila je Kerovac za kraj i dodala kako se kroz inicijativu “Isprepletimo ruke” promiču i dobrobiti pletenja i kukičanja za sve, pa tako i oboljele od demencija.

Brojne dobrobiti za oboljele

Podsjetimo, Kerovec nam je za Generaciju nam je govorila o dobrobitima koje aktivnosti pletenja i kukičanja mogu imati za pojedinca, ali i zajednicu.

“Pored tradicijske vrijednosti koju pletenje i kukičanje imaju u hrvatskoj kulturi, istraživanja su pokazala kako, zbog fokusiranosti koju zahtijevaju, pletenje i kukičanje mogu imati terapeutske učinke na ljudsko zdravlje poput pomoći pri nošenju sa stresom, depresijom i tjeskobom, mogu sniziti krvni tlak, odgoditi nastupanje demencije, odvratiti pažnju od kroničnih bolova te zbog profinjenih pokreta prstiju i ruku kod nekih mogu olakšati i simptome Parkinsonove bolesti i artritisa. Aktivnosti su to koje pružaju priliku za kreativno izražavanje te poboljšavaju kvalitetu života pojedinca, umanjuju usamljenost i izolaciju i povećavaju osjećaj korisnosti i uključenosti u društvo”, rekla nam je Kerovec.

Korist, dodala je, tako imaju oni koji pletu i kukičaju a ne samo oni kojima su proizvodi namijenjeni. Nerijetko se pletenjem ili kukičanjem za opuštanje i usredotočivanje koriste i sportaši, a u svijetu se koriste i na satovima napredne matematike na fakultetima.

“Inicijativu proširujemo na korisnike i osoblje domova za umirovljenike, dnevnih bolnica i odjela psihogerijatrije pri psihijatrijskim klinikama, educiramo ih i potičemo da sami organiziraju izradu rukavića i aktivnosti pletenja i kukičanja uvrste u program radne terapije”, poručila je Kerovac.

Maja Šubarić Mahmuljin

Foto: Facebook/Štrikeraj cafe