“Zahvalni smo svima koji su uplatili za svaki euro. Međutim, ima još puno prostora za napredak, odnosno još puno sredstava je potrebno skupiti da bi se kuća završila”, rekla nam je Sonja Ninić Ševo, predsjednica udruge Kamenčići iz Šibenika.
Iako već 27 godina brinu za osobe s intelektualnim teškoćama, nemaju dovoljno prostora za svakodnevne aktivnosti. Naime, u jednoj prostoriji zajedno borave i njihovi korisnici i administrativni djelatnici. Snovi o novom prostoru mogli bi uskoro postati stvarnost. Prvo su kupili zemljište u Dubravi kod Šibenika, a potom pokrenuli akciju prikupljaju novca za izgradnju njihova novog doma. Odlučili smo saznati više o radu Udruge i planovima oko izgradnje kuće.
Udruga je registrirana 1997. godine, a s radom je počela tek 2003. kada su vođenje preuzeli roditelji, na čelu s današnjom predsjednicom. Imaju 67 nominalnih korisnika, a članovi udruge su i roditelji korisnika. Ciljevi Udruge su unaprjeđenje kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama, razvoj socijalnih usluga utemeljenih na životu u zajednici te poticanje zapošljavanja osoba s intelektualnim teškoćama.
Uz to, cilj im je promicanje jednakih prava osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji u skladu s Konvencijom UN o pravima osoba s invaliditetom, razvoj i unapređenje politika u području invaliditeta, posebice politika za osobe s intelektualnim teškoćama, okupljanje i poticanje osoba s intelektualnim teškoćama, članova njihovih obitelji, skrbnika, stručnjaka, građana, i cjelokupne javnosti za izvršavanje aktivnosti koje idu u korist osoba s intelektualnim teškoćama i utječu na poboljšanje kvalitete života u svim životnim razdobljima.
‘Ima još puno prostora za napredak’
Udruga pruža socijalne usluge poludnevnog boravka i osobnog asistenta. Uz to, imaju terenski obilazak korisnika, psihosocijalnu podršku i radno-terapijske aktivnosti. Osiguravaju i asistenciju u nastavi, pomoć u kući za starije osobe, osnaživanje starijih roditelja kroz različite vidove podrške, individualnim pristupom korisnicima osiguravaju mogućnost usvajanja novih znanja te tako daju priliku za osobni rast i razvoj.
“Najveći izazovi s kojima se suočavaju naši korisnici jest kvalitetno uključivanje u zajednicu, nemogućnost korištenja nekih zdravstvenih usluga poput stomatoloških ili nepostojanje sličnih u blizini, nedovoljan broj ili nepostojanje rehabilitacijsko-terapeutskih usluga, nepostojanje kvalitetnih oblika stanovanja uz podršku onima s pridruženim smetnjama – osobama s intelektualnim teškoćama s težim motoričkim oštećenjima, ostalim oblicima invaliditeta i kroničnim bolestima”, rekla nam je Ninić Ševo.
Dodala je kako je projekt izgradnje kuće u fazi izrade glavnog projekta te statike kuće te dobivanja dozvola za priključke. “Odazivom donatora i građana smo zadovoljni, zahvalni smo svima koji su uplatili za svaki euro, međutim ima još puno prostora za napredak, odnosno još puno sredstava je potrebno skupiti da bi se kuća završila”, istaknula je naša sugovornica.
Na upit što će kuća značiti za korisnike Udruge, odgovorila je: “Kad se jednom kuća završi našim korisnicima u najtežem stanju, odnosno njihovim roditeljima najviše donosi sigurnost da jednog dana kad se iz bilo kojeg razloga oni o svojoj djeci ne budu mogli brinuti, znaju da djeca neće biti smještena u neku ustanovu preko noći već će biti u dobro poznatom okruženju, u prostoru i s osobama koje poznaju. Zbog toga je kuću potrebno što prije izgraditi da se korisnici krenu navikavati na taj prostor i da to s vremenom postane ‘njihov’ prostor.”
‘U budućnosti želimo izgraditi kuću’
Prema projekciji arhitektice ukupan trošak izgradnje kuće bio bi 250.000,00 eura. Do cilja je još veliki put, a konačne brojke prikupljenih sredstava ne mogu iznositi dok akcija ne bude gotova. “U budućnosti želimo izgraditi kuću i nastaviti napredovati i razvijati socijalne usluge te pružati još neke dodatne usluge koje sad ne pružamo. Zahvalni smo onim građanima koji su osvijestili potrebu osoba s intelektualnim teškoćama da budu punopravni članovi društva, a onima koji to još nisu osvijestili poručujemo da posjete udruge osoba s intelektualnim teškoćama da se na taj način upoznaju s njihovim mogućnostima, ograničenjima i da im se u tom dijelu pomogne”, poručila je za kraj Sonja Ninić Ševo.
Podsjetimo, neki od ciljeva Udruge su pružanje podrške obiteljima u suživotu s osobom s intelektualnim teškoćama, informiranje roditelja i obitelji osoba s intelektualnim teškoćama o pravima i mogućnostima zbrinjavanja razvojem sustava samostalnog življenja i drugih oblika zaštite svojih članova u cilju izjednačavanja mogućnosti. Dodatni ciljevi su im potpora obrazovanju djece i mladih s posebnim potrebama, unaprjeđenje kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama, razvoj socijalnih usluga utemeljenih na životu u zajednici, poticanje zapošljavanja osoba s intelektualnim teškoćama, promicanje zdravog načina života osoba s intelektualnim teškoćama kroz organizaciju sportskih aktivnosti, događanja i natjecanja, poticanje i provođenje sportsko-rekreacijskih aktivnosti osoba s intelektualnim teškoćama.
Kroz dosadašnje djelovanje udruga je provela niz aktivnosti s ciljem poboljšanja kvalitete života djece i osoba s intelektualnim teškoćama na području Šibensko-kninske županije: kvalitetno organizirano slobodno vrijeme osoba s intelektualnim teškoćama kroz uspostavljanje poludnevnog boravka (edukacijsko-rehabilitacijski sadržaji); podrška i osnaživanje obitelji osoba s intelektualnim teškoćama kroz pružanje usluga mobilnog tima; osvještavanje lokalne zajednice za probleme i potrebe osoba s intelektualnim teškoćama; poticanje građana na volonterski doprinos; poticanje razvoja socijalnog poduzetništva; uspostavljanje asistencije u nastavi za učenike s teškoćama na području Šibensko-kninske županije; uspostavljanje podrške za djecu s teškoćama, polaznike redovnih osnovnih škola; osiguravanje usluge osobne asistencije na području ŠKŽ te poticanje osoba s intelektualnim teškoćama na osamostaljivanje.
Maja Šubarić Mahmuljin
Foto: Udruga Kamenčići