/Savez Dodir slavi rođendan: Uz izložbu, imat ćete priliku ‘posuditi’ gluhoslijepu osobu i poslušati njezinu priču

Savez Dodir slavi rođendan: Uz izložbu, imat ćete priliku ‘posuditi’ gluhoslijepu osobu i poslušati njezinu priču

Hrvatski savez gluhoslijepih osoba “Dodir” najavio je otvorenje izložbe „U zagrljaju gluhosljepoće“, koje će se održati u Muzeju grada Zagreba u utorak, 29. listopada u 17 sati, povodom proslave 30. rođendana Saveza.

Ova inkluzivna izložba nastavak je i nadogradnja dugogodišnje suradnje Saveza “Dodir” i Muzeja grada Zagreba, a kroz multimedijalni sadržaj predstavit će svoju povijest, djelovanje, rad i misiju kroz posljednja tri desetljeća.

Sama izložba bit će popraćena nizom projekcija, radionica i edukacija u Muzeju grada Zagreba tijekom njezina trajanja, do 24. studenoga ove godine. Obilježavanje 30. godišnjice Saveza „Dodir“ pod visokim je pokroviteljstvom Ureda predsjednika RH, Vlade RH i Grada Zagreba.

Ljudska knjižnica

Svim zainteresiranima pružit će se prilika da umjesto knjige „posude“ i upoznaju gluhoslijepu osobu i saznaju sve o životu s gluhosljepoćom i to izravno od gluhoslijepih (knjiga) i poslušaju njihove zanimljive životne priče. U pedestak zemalja na svijetu postoje „Ljudske knjižnice“  u kojima se može „posuditi“ osoba umjesto knjige na neko ograničeno vrijeme uz jedinu razliku što „ljudi kao knjige“ mogu odgovarati na pitanja čitatelja/ica te ih postavljati.

Koncept posuđivanja „osoba“ umjesto knjige pokrenut je u Danskoj s ciljem uklanjanja  predrasuda pružajući priliku ljudima da  razgovaraju s osobama s kojima inače ne bi imali priliku razgovarati te nakon što poslušaju njihove životne priče shvate da „knjige ne treba suditi prema koricama“.

Prilika je to da muzej kao sigurno mjesto za dijalog, u ovom slučaju o temi gluhosljepoće, između „živih gluhoslijepih knjiga“ i njihovih čitatelja pomogne u razbijanju predrasuda i društvene isključenosti gluhoslijepih osoba u društvu, jedne od socijalno najosjetljivijih skupina osoba s invaliditetom.

Foto: Savez Dodir

Mala škola znakovnog jezika i ‘Budi ja’

Što znači biti gluh, nagluh ili gluhoslijep? Kako komunicirati ako ne vidiš i ne čuješ? Što je to znakovni jezik? Pitanja su to na koja će iz Saveza odgovarati na interaktivnim radionicama pod nazivom “Mala škola znakovnog jezika”, kako bi građane upoznali sa svijetom gluhoslijepih, gluhih i nagluhih osoba, njihovom kulturom i različitim načinima komunikacije – prije svega znakovnim jezikom.

Kroz radionice razbijaju predrasude o gluhoslijepim, gluhim i nagluhim osobama i bude zanimanje za njihov poseban svijet, za njihove potrebe te potičemo prihvaćanje i uvažavanje različitosti.

Bliži se manifestacija kojom se promiče hrvatski znakovni jezik: Jedna tema bit će u fokusu

 “Budi ja” – kroz ovu iskustvenu, interaktivnu radionicu posjetitelji će dobit priliku da pokušaju “obuti cipele” gluhoslijepih osoba i barem konkretnije pretpostave što znači imati istovremeno oštećenja i sluha i vida! Svi zainteresirani pokušat će se, uz pomoć štapa, poveza za oči, naočala koje simuliraju različita oštećenja vida i čepića za uši kretati samostalno i uz pomoć prevoditelja za gluhoslijepe – s ciljem da se upoznaju s gluhoslijepim osobama i svakodnevnim problemima s kojima se one susreću.

mšm

Foto: Savez Dodir