Kako bi se povećala količina donirane hrane, ali i smanjio otpad od hrane, Hrvatska će do 2028. godine nastaviti djelovati i otvarati nove banke hrane. Upravo zato je na e-savjetovanju Ministarstvo poljoprivrede objavilo drugi poziv za prijavu projektnih prijedloga za infrastrukturno opremanje banki hrane u županijama u kojima opremanje nije provedeno na temelju prvog poziva.
Dokaz da se nešto pokreće je i nedavno otvaranje Banke hrane u Požeško-slavonskoj županiji.
Banka hrane je nedavno otvorena u Zagrebu, a cilj je omogućiti donaciju namirnica, smanjiti bacanje hrane, a s druge strane pomoći onima u potrebi. U utorak je otvorena još jedna Banke hrane Požeško-slavonske županije, a u budućnosti će ih biti još i više, piše Mirovina.hr.
Foto: Pixabay, ilustracija
Hrana se dijeli osobama u potrebi
Banka hrane je neprofitna organizacija koja prikuplja hranu od donatora i distribuira ju humanitarnim organizacijama koje hranu dijele osobama u potrebi. Uloga banke hrane uključuje suradnju sa svim posrednicima u doniranju hrane, upravljanje IT sustavom za doniranje hrane, pronalaženje novih donatora, promoviranje doniranja hrane i drugo.
Cilj je omogućiti brzo i jednostavno doniranje viškova hrane, infrastrukturnu opremljenost, mogućnost prihvaćanja različitih količina donacije s relativno kratkim rokom trajanja, piše na stranicama Ministarstva poljoprivrede.
Dobra je vijest da nije sve samo mrtvo slovo na papiru, jer su već potpisani ugovori za uspostave banke hrane u Zagrebu, Virovitičko-podravskoj županiji, Međimurskoj, Koprivničko-križevačkoj, Krapinsko-zagorskoj, Požeško-slavonskoj, Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Karlovačkoj županiji.
mšm/mirovina.hr
Foto: Pixabay, ilustracija