“Naša zajednica postaje bogatija inicijativom koja teži poticanju pozitivnog razmišljanja i uključivosti među svojim članovima. Našim novim projektom nastojimo mijenjati i oblikovati stavove prema djeci s teškoćama i smanjenim mogućnostima, potičući suradnju i podršku među djecom različitih profila”, rekla nam je Viktorija Matin, predsjednica Udruge roditelja djece s teškoćama u razvoju “Vukovarski leptirići”.
Za Generaciju nam je otkrila više o njihovom najnovijem projektu “Posebna, kao i TI!” i mogućnostima inkluzije djece s teškoćama u društvo. Ovu hvalevrijednu inicijativu će provoditi petero mladih volontera uz podršku Udruge “Vukovarski leptirići”, a financijski je podržavaju Europske snage solidarnosti kroz projekte solidarnosti.
“Članovi tima predani su borbi za ravnopravnost u društvu, vjerujući u pozitivan utjecaj na buduće generacije. Kroz inovativni pristup, želimo stvoriti inkluzivno okruženje koje potiče kreativnost i razumijevanje među djecom. Okupljanjem stručnjaka, roditelja i djece, projekt će obogatiti zajednicu kroz raznovrsne radionice pripovijedanja senzornih i terapeutskih priča u kojima će uvijek biti glavni junak dijete s teškoćama”, započela je Matin.
Iako se konstantno govori o inkluziji, dodala je, zajednica se suočava s izazovom negiranja stvarnih problema.
“Ovim projektom nastojimo poticati obrazovnu inkluziju koja se odnosi na uključivanje djece smanjenih psihofizičkih, motoričkih, socijalnih, kulturnih, etničkih i drugih razlika, a podložni su socijalnoj isključenosti, izloženi marginalizaciji, a time obespravljeni i ranjivi. Svakako želimo naglasiti da svako dijete ima pravo na obrazovanje u skladu sa svojim mogućnostima”, naglasila je naša sugovornica.
‘Želimo utjecati na pozitivno razmišljanje’
Naglasila je kako se projekt “Posebna, kao i TI!” hrabro suprotstavlja ukorijenjenim mišljenjima, neznanju i negiranju činjenica. Kroz aktivnosti pripovijedanja, cilj je utjecati na pozitivno razmišljanje i stvaranje inkluzivne zajednice već od najranije dobi, poticati kulturu koja je otvorena, neosuđujuća i bez predrasuda.
“Želimo istaknuti važnost slušanja kod ljudi oko sebe, ali i prepoznavanje vlastitih resursa koje možemo dati drugima i time poboljšati okolinu za sve. Veoma nam je važno da djeca urednog razvoja prihvate svoje vršnjake s teškoćama, budu tolerantniji s više empatije te da svoje prijatelje s manje mogućnosti promatraju kroz prizmu onoga što mogu i u čemu su izvrsni jer svi u nečemu jesmo!”, istaknula je Matin.
Projektni tim surađivat će tako s javnim ustanovama: Dječji vrtić “Crvenkapica” Ilok, “Ivica i Marica” Štitar, Gradski muzej Vinkovci, Osnovna škole Blage Zadre Vukovar, Gradske knjižnice Vukovar-Borovo Naselje te Osnovna škola Mitnica Vukovar, uključujući 250 djece različitih profila.
Cilj projekta nije samo senzibilizacija djece na potrebe njihovih vršnjaka, već i proširenje znanja i jačanje kapaciteta stručnjaka u obrazovnim i kulturnim ustanovama.
“Radionice će se održavati u vrtićima, školama i kulturnim ustanovama, pružajući podršku inkluzivnom okruženju. Ova inicijativa želi potaknuti promjene, počevši od lokalnih zajednica Vukovara, Iloka, Štitara i Vinkovaca, vjerujući da suradnja i organizacija imaju moć dugoročnog pozitivnog utjecaja na zajednicu i njezine najmlađe članove”, za kraj je poručila Viktorija Matin.
Projekt je financiran sredstvima Europske unije. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav Udruge roditelja djece s poteškoćama u razvoju Vukovarski leptirići i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije ili Europskih snaga solidarnosti. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Maja Šubarić Mahmuljin
Foto: Vukovarski leptirići