/Vukovarski leptirići postali dio međunarodne obitelji: ‘Ovo je velika prilika za osobe s invaliditetom’

Vukovarski leptirići postali dio međunarodne obitelji: ‘Ovo je velika prilika za osobe s invaliditetom’

Udruga Vukovarski leptirići iz Vukovara prva je u Hrvatskoj koja je započela proizvodnju ekoloških drvenih potpala K-LUMET, pridruživši se tako međunarodnoj mreži koja djeluje u desetak europskih zemalja. Ovaj inovativni proizvod izrađuje se isključivo od recikliranih materijala – drvne strugotine, kartona i parafinskog voska – čime doprinosi očuvanju okoliša i održivom razvoju.

K-LUMET je poznat i po tome što ga izrađuju isključivo i samo osobe s invaliditetom, čime se osigurava njihovo zapošljavanje i društvena uključenost. Proizvodnja je serijska i odvija se kroz precizno definirane korake. Prvo se drvene letvice režu na točno određenu duljinu te se postavlja fitilj, nakon čega se letvice slažu u kalupe i prelijevaju recikliranim parafinskim voskom. Nakon sušenja, gotovi komadi se pažljivo vade iz kalupa, pakiraju u ekološku ambalažu i pripremaju za distribuciju.

Na udruzi Vukovarski leptirići je da sama osmisli cijeli proizvodni proces, od izrade do prodaje, čime se dodatno potiče poduzetništvo i samoodrživost projekta.

K-LUMET je poznat po svojoj visokoj učinkovitosti kao potpaljivač vatre, a njegova proizvodnja već je prisutna u zemljama poput Njemačke, Austrije, Švicarske, Poljske i Francuske. Sada se i Hrvatska pridružila ovoj ekološkoj inicijativi, potvrđujući Vukovar kao grad inovacija i društvene odgovornosti.

Niz prednosti za osobe s invaliditetom

Zapošljavanje osoba s invaliditetom na proizvodnji K-LUMET potpala donosi niz važnih benefita koji izravno poboljšavaju njihov životni standard i društvenu uključenost:

Financijska sigurnost – osobe s invaliditetom često se suočavaju s ograničenim mogućnostima zapošljavanja, a ovaj projekt im omogućuje redovita primanja, povećavajući njihovu ekonomsku neovisnost i kvalitetu života.

Radna stabilnost u prilagođenom okruženju – proizvodni proces je osmišljen tako da bude prilagođen njihovim sposobnostima, pružajući sigurno i podržavajuće radno okruženje.

Osjećaj pripadnosti i društvena uključenost – kroz timski rad i svakodnevnu interakciju s kolegama, zaposlenici razvijaju socijalne vještine, smanjuje se osjećaj izolacije i jača povezanost s lokalnom zajednicom.

Razvoj radnih i motoričkih vještina – precizni zadaci poput rezanja letvica, postavljanja fitilja, slaganja u kalupe i pakiranja doprinose razvoju radnih sposobnosti, fine motorike i organizacijskih vještina.

Jačanje samopouzdanja i osobne vrijednosti – aktivno sudjelovanje u proizvodnji ekološkog proizvoda daje zaposlenicima osjećaj postignuća, što pozitivno utječe na njihovu motivaciju i samopouzdanje.

Prilika za dugoročnu održivost na tržištu rada – stečeno radno iskustvo i vještine mogu otvoriti mogućnosti za dodatne edukacije i zapošljavanje u sličnim djelatnostima.

Prilika za zaposlenje

    Ovaj projekt ne samo da osobama s invaliditetom pruža priliku za zaposlenje, već im omogućuje da budu aktivni i vrijedni članovi društva, doprinoseći ekološkoj i socijalnoj održivosti zajednice.

    Osim što je ovaj projekt značajan za zapošljavanje osoba s invaliditetom, u novom prostoru koji je Udruga dobila na korištenje od Grada Vukovara provodit će se i dodatne socijalne usluge – poludnevni i cjelodnevni boravak za mlade te usluga Odmor od skrbi. Ove aktivnosti iznimno su važne jer omogućuju mladima s invaliditetom sigurno i strukturirano okruženje u kojem mogu razvijati svoje vještine, družiti se i aktivno sudjelovati u društvenom životu. Također, usluga Odmor od skrbi od neprocjenjive je važnosti za naše obitelji, jer nam pruža prijeko potreban predah i podršku u svakodnevnim izazovima skrbi.

    Dinamo obilježio Dan ružičastih majica: ‘Budi ono što jesi jer zajedno činimo najbolji tim’

    Do ovog velikog iskoraka došlo je zahvaljujući razumijevanju, empatiji i podršci gradonačelnika Grada Vukovara, koji je Udruzi dodijelio na korištenje, novi prostor bivše Ekonomske škole, kako bi se omogućilo širenje djelatnosti i provedba novih aktivnosti. Ovakav vid podrške neophodan je kako bi osobe s invaliditetom imale u svojoj lokalnoj zajednici sve što im je potrebno – od rane intervencije pa sve do kraja života, osiguravajući im dostojanstven i ispunjen život.

    mšm

    Foto: Vukovarski leptirići