O prednostima i izazovima zapošljavanja osoba s invaliditetom Hrvatski savez udruga za mlade i studente s invaliditetom SUMSI održao je radionicu “ZAPOSLI-OSI” unutar programa “Zajedno kroz izazove2”. Događanje je okupilo poslodavce i predstavnike institucija, kao i osobe s invaliditetom iz udruga uključenih u projekt koji su se dotakli važnih tema. U Republici Hrvatskoj osobe s invaliditetom imaju višu stopu nezaposlenosti od opće populacije, što se može pripisati predrasudama i nedovoljnoj edukaciji poslodavaca, te nedostatku informiranosti javnosti.
Iako sporo, zapošljavanje osoba s invaliditetom ide u pozitivnom smjeru. Upravo zahvaljujući programima kao što je ovaj – Zajedno kroz izazove2 i ostalim programima Saveza SUMSI, radom ostalih udruga i institucija na ove teme došlo je do podizanja razine svijesti o važnosti i prednostima zapošljavanja osoba s invaliditetom, kao i poticajima za zapošljavanje koje imaju poslodavci, zapošljavanje osoba s invaliditetom u RH zadnje tri godine godine bilježi rast, istaknuo je Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom.
Povećanje zaposlenosti osoba s invaliditetom doprinosi razvoju gospodarstva i stvara inkluzivnije društvo, slažu se svi sudionici ovog događanja. Denis Marijon, predsjednik Saveza SUMSI istaknuo je kako financijski poticaji postoje i dodao da je trenutno najveći izazov podizanje svijesti poslodavaca o važnosti i benefitima zapošljavanja osoba s invaliditetom. Stoga je naglasio kako je opcija s kojom su svi na dobitku ona da poslodavci koriste poticaje i ne plaćaju takozvane “penale” za nezapošljavanje osoba s invaliditetom (oni koje to zahvaća), a osobe s invaliditetom da imaju priliku za rad.
“Kada dobiju svoju priliku, osobe s invaliditetom lojalni su i motivirani zaposlenici koji kvalitetno rade u u kolektivu u kojem su prihvaćeni”, dodao je Marijon.
Podizanje svijesti kod djece u školama
Nevena Zubčić, Albina Žnidar i Roman Baštijan iz Saveza SUMSI predstavili su program “Zajedno kroz izazove2” koji financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a spomenuli su i projekt podizanja svijesti o osobama s invaliditetom kod djece u školama. Podijelili su svoja iskustva u zapošljavanju te perspektivu osobe s invaliditetom o stanju tržišta rada.
O nekim zaštitnim i rizičnim činiteljima u kontekstu promicanja zapošljavanja osoba s invaliditetom u svojem izlaganju informirala je okupljene prof. dr. sc. Kristina Urbanc, Studijski centar socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. “Važnost zaposlenosti u životu svakog pojedinca je pravo na rad pravo je na cjeloviti čovjekov integritet. Posao i rad nisu samo sredstva za ostvarivanje financijskih prihoda, rad je više od toga”, naglasila je prof. dr. sc. Urbanc.
Neka istraživanja pokazala su kako poslodavci kad je riječ o zapošljavanju osoba s invaliditetom najradije zapošljavaju osobe s oštećenjem sluha, osobe s kroničnim bolestima i osobe s tjelesnim oštećenjima, a najrjeđe one s intelektualnim i emocionalnim teškoćama i osobe s oštećenjem vida. Važno je da poslodavci imaju interes s jedne strane, ali također da imaju znanja i budu informirani o sposobnostima i mogućnostima osoba s invaliditetom.
Foto: Pixabay
Tema važna za poslodavce
“Benefiti inkluzivnog zapošljavanja tema je koja je važna za sve poslodavce koji žele ponuditi svoje usluge i proizvode na društveno odgovoran način”, istaknula je Natalija Krajnović, dipl. iur., savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom te je navela zanimljive svjetske primjere dobre prakse.
“Osobe s invaliditetom posjeduju jedinstvene vještine – kad se trebaju prilagoditi ili riješiti neki problem. Njihova inovativnost i kreativni pristup rješavanja proizlaze iz životne vještine nadilaženja prepreka u svojoj svakodnevnicu, što je njihova velika tržišna prednost i vještina.”
Europski tjedan mobilnosti: Osobe s invaliditetom zahtijevaju javni prijevoz!
Darko Sobota iz Centra za profesionalnu rehabilitaciju Zagreb istaknuo je i izazov sa strane poslodavaca kojima je potreban netko tko će odraditi određeni posao, a ne nekoga koga će zaposliti da odradi kvotu. Jedan od izazova zapošljavanja je i nedostatak kvalificiranih osoba s invaliditetom na tržištu rada koji bi prema sposobnostima i vještinama radili u određenim tvrtkama koje bi na taj način ispunili zakonom definiranu kvotnu obvezu od 3 posto zaposlenih osoba s invaliditetom ako imaju 20 i više radnika.
mšm
Foto: SUMSI