/Fatalna pogreška zamalo ih je koštala života: Stariji bračni par pojeo otrovnu gljivu

Fatalna pogreška zamalo ih je koštala života: Stariji bračni par pojeo otrovnu gljivu

U ljubljanskom kliničkom centru liječi se stariji bračni par koji je pojeo izuzetno otrovnu gljivu, panterovu muharu. Zabunom su je zamijenili s gljivom bisernicom koja je jestiva. Dva sata nakon obroka paru je pozlilo, počeli su halucinirati, a zatim su izgubili svijest. Helikopterom su prevezeni u bolnicu.

Prošlog vikenda u UKC Ljubljana primljen je stariji bračni par koji se otrovao otrovnom gljivom. U Kliničkom centru su za 24ur.com potvrdili da su pojeli panteru ili pjegavu muharicu. Kako su objasnili dalje, muž i žena su panterovu muharu greškom pomiješali s gljivom bisernicom, koja je jestiva gljiva. Ispekli su gljive i pojeli ih s jajima, piše portal.

Dva sata nakon obroka osjetili su mučninu i pospanost, počeli su halucinirati, a zatim su izgubili svijest. Imali su i grčeve. Najprije im je pružena liječnička pomoć u Domu zdravlja, a potom su bez svijesti kolima hitne pomoći i helikopterom prebačeni u bolnicu gdje su oboje intubirani i sedirani te im je privremeno bila potrebna umjetna ventilacija.

Liječnici su im isprali želuce i dali im aktivni ugljen. Smješteni su na Klinički odjel intenzivne interne medicine. Njihovo zdravstveno stanje se do danas već popravilo. Nakon što pojedu pjegavu muharicu, bolesnici postaju nemirni i zbunjeni, haluciniraju i osjećaju se pijano.

Foto: Pixabay

Od osjećaja pijanstva do amnezije

“Otrovanje ovom gljivom uzrokuje ibotenski sindrom: osjećaj pijanstva, zbunjenost, nemir, smetnje vida, pogrešne predodžbe u percepciji prostora ili vremena, halucinacije, agitaciju, delirij, depersonalizaciju , konvulzije, nesvjestica i retrogradna amnezija”, dodali su.

Otrovanja gljivama česta su u kasno ljeto, ali osobito u jesen. Prema službenim podacima u Sloveniji postoji oko 3000 vrsta gljiva, od kojih je oko 200 otrovnih. Kemijske tvari koje gljive proizvode, pohranjuju se u tijelu ploda. Iako ih ima u malim količinama, njihova konzumacija potencijalno štetno djeluje na razne ljudske organe.

Umirovljenici iz Zagreba učinjena najveća nepravda: ‘Kao da nikad nisam radila’

Učinci mogu biti različiti i kreću se od probavnih smetnji kod blagih trovanja do smrti kod težih. Uzrok trovanja često je zamjena otrovne gljive s jestivom zbog sličnosti boje i opće morfologije, što čini čak 95 posto uzroka svih trovanja.

mšm

Foto: Pixabay