Roditeljstvo i brak povezani su s dobrobiti i psihičkim zdravljem starijih ljudi, pokazuje istraživanje o braku i roditeljstvu. Biti u braku ili živjeti s partnerom može imati pozitivan učinak na zadovoljstvo životom, a povezano je i s manje simptoma depresije u starijoj dobi. Pokazalo se i kako su djeca važan dio socijalne podrške svojim roditeljima u starijoj dobi, ali im je dobro ako ne žive zajedno.
Starije osobe zadovoljnije su ako su s nekime dijelile život ili bile u braku. Isto tako, veće zadovoljstvo stariji su iskazali ako su imali snažnu socijalnu mrežu, točnije djecu i unuke. Osim toga, zanimljivo je kako je manje znakova simptoma depresije kod roditelja koji nisu u istom domu s djecom što bi moglo značiti da su zadovoljni ako ne žive zajedno. No podrška djece im je u starijoj dobi od velike važnosti.
Roditeljstvo, bračni status i društvene mreže dokazano su povezani s dobrobiti i mentalnim zdravljem starijih ljudi, naveli su autori Christoph Becker, Isadora Kirchmaier i Stefan T. Trautmann u svom članku ‘Brak, roditeljstvo i društvena mreža: Subjektivno blagostanje i mentalno zdravlje u starosti’ iz 2019. godine.

Foto: Pixabay, ilustracija
Povezanost obiteljskog statusa s blagostanjem
Istraživači su koristili veliki uzorak ispitanika u dobi od 50 i više godina iz 16 europskih zemalja. Identificirali su povezanost dobrobiti i mentalnog zdravlja s obiteljskim statusom. Koristeći detaljne podatke o društvenim mrežama ispitanika, utvrdili su kako su različite mreže socijalne podrške povezane s dobrobiti i zdravljem.
Preminuo legendarni Alfi Kabiljo: Njegov odlazak veliki je gubitak za svijet glazbe
Posebno su istaknuli povezanost obiteljskog statusa s blagostanjem. Pokazalo se kako su djeca koja žive izvan roditeljskog doma važna za podršku roditelja u starijoj dobi, prenosi Mirovina.hr.
mšm
Foto: Pixabay, ilustracija