Kao logoped i psihoterapeut, u svakodnevnom radu susrećem se s velikim brojem djece. Tijekom godina rada kroz moj kabinet prošlo je puno različite djece, s različitim teškoćama, ali i različitog stila odgoja i različitog ponašanja.
Zašto ovakav naslov – Kako odgojiti (ne)razmaženo dijete i na što uopće mislimo kada spominjemo riječ „razmaženost“? Stariji ljudi rekli bi da je danas puno više djece razmaženo, upravo radi roditeljskog stila odgoja. Previše popustljiv odgoj neminovno vodi ka tome da dijete postane razmaženo. Dobiti sve što želi, odmah i sada prvo je pravilo prema kojemu se vodi razmaženo dijete, piše Mamin kutak.
Danas se čini kako imamo sve manje vremena za djecu, sve više različitih pomagala (u vidu tehnologije) koja nam još više oduzima vrijeme, sve više različitih savjeta kako odgajati djecu, kako ih odgajaju u Danskoj, Norveškoj, uvijek je negdje drugdje bolje…Od svega toga, postali smo prezasićeni informacijama pa od šume ne vidimo stablo. Postati roditelj je u istom trenutku predivno i prestrašno – obaveza koju kao roditelji imamo pred sobom jest da to maleno biće postavimo na noge, da bude zdravo, sretno, dobro, pristojno, osjećajno, empatično, samopouzdano i karakterno snažno…
Puno je toga. I puno posla. Zbog toga često roditelji pristupaju tehnikama “Ma samo mu daj, ja to nisam imao”, jer želimo da naše dijete živi bolje nego što smo mi živjeli. U svijetu gdje je sve dostupno, lako je upasti u zamku i dati djeci sve što mi nismo imali, bez obzira trebalo to njima ili ne. Kao roditelji, odabiremo koji način odgoja (stil ponašanja) ćemo pružiti našoj djeci, a često je ovisno o tome u kakvim smo sami uvjetima i roditeljskim stilovima odrastali.
Foto: Pixabay
Stilovi odgoja djece
Tako postoji klasifikacija četiri roditeljska stila ponašanja. Autoritativni stil odgoja je kombinacija emocionalne topline i čvrste kontrole. Roditelji postavljaju zahtjeve i očekivanja koja su primjerena dobi djeteta, provode nadzor i imaju čvrstu kontrolu nad djetetovim nepoželjnim obrascima ponašanja, uz ljubav, podršku i emocionalnu toplinu. Potiču djetetovu znatiželju, kreativnost, samouvjerenost i nezavisnost emocija. Dijete odgajano ovim stilom razvija odgovornost, socijalnu kompetenciju i povjerenje.
Autoritarni stil odgoja kombinacija je čvrste kontrole i emocionalne hladnoće. Djeca čiji roditelji provode autoritarni odgojni stil su anksiozna, nesretna, niskog samopoštovanja i samopouzdanja. Permisivni odgojni stil je stil u kojem roditelji pružaju djetetu veliku emocionalnu toplinu, a istovremeno ne postavljaju nikakvu kontrolu. Djeca ovih roditelja su neposlušna, buntovna i impulzivna.
Indiferentni stil odgoja naziva se još zanemarujući, u takvom odgoju roditelji pružaju jako malu emocionalnu toplinu djeci i postavljaju jako malu kontrolu. Djeca koja su izložena ovom roditeljskom stilu pokazuju mnoge probleme u ponašanju kao što su antisocijalno ponašanje, loša emocionalna samoregulacija i poteškoće u školi.
Zvuči pomalo komplicirano, no istina je često vrlo jednostavna i lako primjenjiva. Djetetu od rođenja treba pažnja, ali i struktura. Struktura i pravila koja će im dati sigurnost i pokazati koja su nepoželjna ponašanja, dok je s druge strane roditelj podržavajući u sve dobrome što dijete radi i dopušta mu da se samo kreativno izražava.
Foto: Pixabay
Budite prisutni
Prisutan roditelj, koji jasno daje do znanja što je u redu, a što nije i provodi vrijeme sa svojim djetetom, koliko god možda malo vremena imao, no u to vrijeme je sav prisutan, sigurno neće dovesti do razmaženog djeteta.
Roditelj koji djetetu poklanja svoje vrijeme, a ne materijalne stvari neće dovesti do razmaženog djeteta. Roditelj koji svojem djetetu umije reći NE, ali imati vremena objasniti zašto to ne može i što može umjesto toga, neće dovesti do razmaženog djeteta.
Kako prepoznati rani i odgođeni pubertet: Uglavnom nema brige, ali ipak postoji veliki rizik
Budite prisutni. Osluškujte, razgovarajte i objašnjavajte djetetu sve što ga zanima. Kada i nemate vremena, objasnite mu da ćete malo kasnije, ali tada to svakako kasnije i učinite. Ne postoji savršen roditelj, niti ne treba. Ali dovoljno dobar, prisutan, podržavajući, pun ljubavi, svakako.
Maja Vincek Slunjski, mag.logoped, integrativni psihoterapeut za djecu i adolescente
Foto: Pixabay, ilustracija