Otvorenje izložbe „Ja i moj mlađi brat: Joza i Živko Kljaković“ bit će 16. listopada 2025. u 19 sati u Likovnom centru Grada Zagreba. Izložba će se moći pogledati do 4. studenog 2025. godine.
Izložba „Ja i moj mlađi brat: Joza i Živko Kljaković“ nastala u suradnji Memorijalne zbirke Jozo Kljaković i Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Odsjek informacijskih znanosti povezuje djela iz stalnog postava Memorijalne zbirke s povremenom prezentacijom uradaka iz opusa Joze (1889.–1969.) i Živka (1905.–1982.) kao najstarijeg i najmlađeg brata iz obitelji Kljaković.
Fotografije, slike, crteži, karikature i ilustracije u knjigama daju uvid u njihove životne putove, ali i stvaralaštvo. Jozo, jedno od ključnih imena hrvatske umjetnosti prve polovice 20. stoljeća, poznat je po monumentalnim freskama i neoklasicističkom izrazu, dok je Živko razvijao dokumentaristički crtački pristup. Izložba uspoređuje njihove komplementarne poglede – Jozinu slobodnu manje ili više monumentalnu viziju koja nastaje daleko od domovine u Buenos Airesu i Rimu te Živkovu preciznu dokumentaciju, kako tijekom zbjega u El-Shattu tako i u terenskih istraživanja Instituta za narodnu umjetnost u Zagrebu.
Trajanje izložbe
Izložba se može pogledati radnim danima od 10 do 20 sati. Stručna vodstva: ponedjeljkom, utorkom i petkom u 11 sati te srijedom i četvrtkom u 18 sati. Ulaz je slobodan. Izložba se može pogledati do 4. studenog 2025.
Flying Bach se vraća: Plesna čarolija koja je osvojila svijet ponovno u Zagrebu
Organizatori zahvaljuju na posudbi radova Hrvatskom povijesnom muzeju, Institutu za etnologiju i folkloristiku te Zbirci Kovačić – Mihočinec. Izložba je realizirana uz podršku Ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba.
mšm
Foto: promo