Tema sigurnosti na internetu od velike je važnosti za učenike, ali i roditelje. Njome se bavi i najnovija predstava za djecu „INTERNET GENIJALCI“ u režiji Ive Peter-Dragan. Predstava je nastala kao rezultat uspješne suradnje udruge Suradnici u učenju i Google.org koji od 2018. godine rade na edukaciji mladih u osnovnim školama diljem Hrvatske, o čemu smo pisali na portalu. Dosad ju je pogledalo više od 600 školaraca koji sudjeluju u projektu Budi internet genijalac čiji je cilj osposobiti djecu za sigurno i pouzdano istraživanje internetskog svijeta.
Premijera predstave u izvedbi Triko Cirkus Teatra bila je održana 9. veljače 2023. u kazalištu Trešnja u Zagrebu. Tako je u tjednu obilježavanja Dana sigurnijeg interneta (7. veljače) trio mladih internauta – Tea Šimić, Filip Lugarić i Bojan Ban, na prikladno neobičan način, uz igru i pjesmu, približio svijet Interneta svoj djeci koja mu hrle u susret. Predstava je osmišljena za djecu od 8 do 12 godina, ali bit će zanimljiva i mlađima i starijima. Više o ovoj interaktivnoj i poučnoj predstavi otkrili su nam glumica Tea Šimić, koja je utjelovila lik Maše, i autor glazbe Matija Antolić, mladi aranžer s kazališnih dasaka.
„Bila sam na nekoliko klaunovskih radionica u Triko cirkus studiju i redateljica Iva me očito zapamtila, tako da me direktno zvala za ulogu Maše. Iskreno, nisam ni pitala zašto baš ja, samo sam se bacila na posao“, započela je Tea Šimić o počecima suradnje na predstavi.
Pojasnila je i o kakvoj je ulozi riječ te otkrila tko je zapravo Maša.
„Maša je dio tima “Internauti” koji vode stranicu “Internet genijalci”. Njezin zadatak je pisanje blogova dok Alex programira igre, a Net – vođa grupe, ima svoj vlog “Pitajte, ne skitajte”. Unutar njihovog trostranog prijateljstva Maša je često “donositeljica ideja”, britka je, zaigrana i želi biti glumica.“
Na naš upit kako se pripremala za ulogu, Tea je odgovorila:
„Ulogu sam kreirala kroz probe pokušavajući detektirati u svakoj sceni nešto što Maša zapravo želi i što to generalno znači za njezin karakter. Na kraju krajeva ona je možda neka mlađa verzija mene. A igranje ostalih, sporednih likova, bila je čista zabava u kojoj smo se svi trudili da nam ti likovi budu što različitiji, vjerodostojniji i što komičniji kroz karikiranje“.

Zanimalo nas je i kako je bilo na premijeri te kakve su bile reakcije djece, jer je poznato kako su upravo oni najiskrenija publika.
„Premijera je bila dupla i jako sam zadovoljna objema izvedbama. Najzahvalnija sam na tome što smo imali priliku igrati u tako zgodnom kazalištu i što smo imali potpuno dvije različite publike koje su nam odmah pokazale što nas sve čeka za života ove predstave, a mi smo se pritom odlično snašli. Djeca su aktivna, fokusirana te kao i obično, puno pametnija nego što mislimo. Reakcije su sjajne i ne skrivaju ih“, rekla nam je Tea.
Dodala je kako je u planu izvođenje ove predstave po hrvatskim školama te pozvala sve da ih prate, jer će se predstava sigurno puno igrati.
Kako kaže, ona bi „INTERNET GENIJALCE“ preporučila apsolutno svima.
„Na prvo čitanje teksta sam bila oduševljena i shvatila da je to izazovan komad, nimalo pojednostavljen da bi se podilazilo djeci. Naprotiv, jako zrelo tumači negativne strane korištenja interneta i zato smatram da nije samo za osnovne škole nego i za srednje pa i za starije od toga. Pored svih nas sigurno prođu neke informacije u čijem pomanjkanju možemo napraviti grešku i u ovoj predstavi stariji se mogu podsjetiti svega što internet donosi, ali i odnosi, a mlađi definitivno mogu naučiti kako se ponašati online. Ali i offline“, poručila je glumica Tea Šimić.

Glazba dočarala internet okruženje
Matija Antolić nam je otkrio kako je došlo do suradnje na predstavi, koja je uloga glazbe i zašto bi je preporučio djeci svih uzrasta.
“Do suradnje je došlo nakon poziva redateljice Ive Peter-Dragan, s kojom sam prije dosta godina igrao jednu predstavu u kazalištu Gavella. Tada smo se upoznali, a sada me se sjetila i pitala da li bi htio raditi glazbu, i to je bilo to”, započeo je Matija.
Predstava, dodao je, ima zadatak prikazati djeci dobre i loše strane interneta, odnosno kroz igrane scene im približiti neke online zamke.
“I to od onih bezazlenijih pa sve do nekih koje mogu otići jako daleko te doslovno na loš način utjecati na ljudske živote, čemu i svjedočimo danas ako malo promatramo zbivanja na internetu. Predstava je interaktivna, pa i djeca mogu odgovarati, postavljati pitanja i sudjelovati, što omogućuje i pojašnjenje pojedinih scena na licu mjesta. Djeca također mogu vidjeti da na internetu mogu biti i kreativni i da je to medij današnjice, ali iza kojega ipak stoje živi ljudi, što nije olako za shvatiti”, napomenuo je Matija.
Osim glazbenih brojeva, koji su podloga nekim scenama, skladao je četiri pjesme po tekstovima koji su bili napisani.
“Smatram da je ispalo jako dobro. Mislim da je glazba dobro dočarala internet okruženje, a djeca odlično reagiraju na pjesme koje su uz koreografije u izvedbi glumaca vrlo efektne”, rekao je naš sugovornik.
Za kraj je otkrio zašto je predstava važna za mlađe generacije, posebice u današnje vrijeme.
“Preporučio bih djeci predstavu jer je vedra, zaigrana, i mogu čuti neke vrijedne stvari o mediju s kojim su se praktički rodili”, poručio je Matija Antolić.
Tekst predstave “Internet genijalci” napisala je Marija Antić, režiju potpisuje Iva Peter-Dragan, autor glazbe je Matija Antolić, dizajn svjetla Milan Kovačević, kostimi Tatjana Štasni, koreografkinja plesne točke Jelena Vojković te asistentica na probama Ana Bakšić. U predstavi glume: Tea Šimić (Maša), Filip Lugarić (Alex) i Bojan Ban (Net).

Maja Šubarić Mahmuljin
Foto: Triko Cirkus Teatar