/Djeca učila o sadnji i kompostiranju, a najviše ih oduševio hotel za kukce: ‘Sretan sam što će imati dom’

Djeca učila o sadnji i kompostiranju, a najviše ih oduševio hotel za kukce: ‘Sretan sam što će imati dom’

Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce iz Splita dosjetila se kako djeci i mladima približiti tematiku očuvanja bioraznolikosti. Osmislili su zanimljivu edukaciju u prirodi, i to u jedinom školskom botaničkom vrtu u Hrvatskoj. Riječ je o vrtu Osnovne škole Ostrog koji je proglašen zaštićenim spomenikom parkovne hortikulture.

Edukacija je to koja potiče znatiželju, ali i mlađim generacijama omogućava razvoj emocionalne povezanosti s okolišem. U pozadini svega je VERA projekt kojem je cilj očuvanje biološke raznolikosti Dalmacije. Učenici tijekom projekta svladavaju tri aktivnosti – sadnju biljaka, izradu kompostišta i izradu hotela za kukce koje su održali putem dviju radionica u listopadu ove godine.

U suradnji s učenicima Srednje škole Braće Radić i nastavnicom Marijanom Bjeliš pokrenut je ovaj hvalevrijedan edukacijski program za učenike Osnovne škole Ostrog i Područne škole Lećevica. U sklopu projekta ”Priroda – ključ borbe protiv klimatskih promjena” zanimalo nas je kakvi su dojmovi edukatorice i učenika, koje je značenje ovog projekta i uživaju li školarci u ovakvim aktivnostima izvan učionice.

“Treba nam više tematskih radionica za očuvanje bioraznolikosti jer su aktivnosti sjajno prihvaćene. Izrada hotela za kukce i sadnja biljaka nove su aktivnosti za Sunce, ali nakon ovih radionica vidimo da ćemo ih sigurno nastaviti provoditi u projektima kao što su VolonTERRA i DESIRMED”, započela je za Generaciju edukatorica Margita Radman, voditeljica Odjela za edukaciju koja je vodila radionice u sklopu VERA projekta.

Želja za radom i oduševljenje učenika

Dodala je kako im je iskustvo rada s djecom u Suncu pokazalo da djeca zaista uživaju kad mogu zaprljati ruke i raditi sa zemljom. Sve aktivnosti koje provode izvan učionica, poput ovih u školskom vrtu, nailaze na oduševljenje učenika. 

“Posebno bih istaknula 2.b razred Osnovne škole Ostrog učiteljice Marijane Sudar koji je bio divan, pun energije i želje za radom i sudjelovanjem. Na drugoj radionici, cijeli se razred priključio ekološkoj grupi, što pokazuje koliko su bili zainteresirani i koliki je utjecaj naših radionica u prirodi”, istaknula je Radman.

Napomenula je kako ju je iznenadila ponuda edukativnih knjiga za djecu o bioraznolikosti, kukcima, cvijeću i ekološkim aktivnostima u vrtu u odnosu na prijašnje stanje. “Kada surađujemo sa školama, volimo ih darovati poklonima koji će im biti korisni i koji odražavaju naše stavove. Do prije samo nekoliko godina ovakve knjige bilo je teško pronaći, a sada su lako dostupne i omogućuju djeci dublje razumijevanje prirode”, poručila je Radman.

Puno veselja i pozitivne energije

Učenici i nastavnica 3. b Srednje škole Braće Radić su učenicima 2.b Osnovne škole Ostrog pokazali načine pravilne sadnje. Nastavnica Marijana Bjeliš podijelila je svoje iskustvo rada na projektu koji se svidio njezinim učenicima. “Učenici naše škole uživali su u radu s djecom. Sve radionice odradili su s puno veselja i pozitivne energije koja je vladala u predivnom botaničkom vrtu”, rekla nam je Bjeliš.

U sklopu projekta su učenici 2. b razreda, s učiteljicom Marijanom Sudar, prikupili biootpad iz kućanstva (kore voća i povrća), dok su se potrebne grančice i suho lišće skupile po vrtovima obiju škola. Na drugoj radionici pridružili su im se i učenici ekološke grupe Područne škole Lećevica s nastavnicom Sandrom Tutom. Zajedničkim snagama izradili su i postavili hotel za kukce. Voditeljica školskog botaničkog vrta OŠ Ostrog, Iskra Mara Zubčić Svalina održala je vođenu turu vrtom učenicima ekološke grupe PŠ Lećevica i dala im dublji uvid u tajni svijet biljnih vrsta. Na kraju su djeca na poklon dobila knjige za djecu ekološke tematike kako bi naučili o važnosti očuvanja okoliša i razvili osjećaj odgovornosti prema planetu. 

“Sretan sam što sam bio na izradi hotela za kukce. Izrađivao sam ga s prijateljima iz razreda, a pomogli su nam članovi udruge Sunce. Naučio sam nešto novo o prirodi i sretan sam što će kukci imati dom”, rekao nam je Lovre iz 2.b Osnovne škole Ostrog.

Uživali u učenju i istraživanju

“Na radionici izrade hotela za kukce najzabavnije mi je bilo skupljati šiške i lišće po vrtu. Bilo mi je najdraže kad smo radili u grupi”, podijelila je svoj dojam iz projekta Mirta, također učenica 2.b razreda.

I njezin kolega iz razreda Luka bio je zadovoljan projektom: “Kad nam je učiteljica rekla da ćemo raditi kompostište bio sam jako sretan jer ćemo tako dobiti gnojivo za biljke. Kompostište smo napravili u našem botaničkom vrtu gdje ima puno biljaka i kukaca. Sretan sam što ja i moji prijatelji pomažemo prirodi.”

Bilo da ste učitelj, odgajatelj ili roditelj, potaknite djecu da istražuju svijet oko sebe, uče o različitim vrstama biljaka i životinja i razvijaju ljubav prema prirodi kako bismo zajednički očuvali bioraznolikost Dalmacije, poručili su za kraj iz Sunca.

Maja Šubarić Mahmuljin

Foto: Sunce

*Tekst je objavljen u sklopu projekta „Priroda – ključ borbe protiv klimatskih promjena“ kojeg financira Agencija za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.