/Zelena akcija o novoj aplikaciji: ‘Okolišna svijest kod mladih raste, no ima jedan problem’

Zelena akcija o novoj aplikaciji: ‘Okolišna svijest kod mladih raste, no ima jedan problem’

Zelena akcija zadovoljna je s dosadašnjim reakcijama i odazivom građana na njihovu novu aplikaciju – Pametni Zeleni telefon. Riječ je o aplikaciji za mobitele koja omogućava lakše i brže prijavljivanje raznih okolišnih problema. Ovaj je digitalni alat nadopunio i modernizirao rad Zelenog telefona, besplatnog servisa za građane i građanke koji djeluje još od 1992. godine.

Aplikacija Pametni Zeleni telefon (PZT) je široj javnosti predstavljena 10. studenog 2023. godine, a već u prva četiri mjeseca čak su 404 osobe instalirale aplikaciju na svoj mobitel. Top tri problema koja su prijavljivana putem aplikacije su vezana uz otpad, napuštene životinje i promet. Zanimalo nas je od kuda ideja za ovu aplikaciju, čemu sve služi i kako će pridonijeti očuvanju okoliša, koje su glavne prednosti aplikacije, kada će je moći preuzeti i oni koji žive izvan Zagreba, prijavljuju li mladi okolišne probleme i kolika je ekološka svijest među mladima danas. Za više detalja kontaktirali smo Zelenu akciju.

“Među aktivistima Zelenog telefona već jako dugo postoji ideja novog online alata koji bi građanima omogućio lakše i brže prijavljivanje okolišnih problema, a nama na Zelenom telefonu i nadležnim institucijama omogućio dobivanje što preciznijih podatka vezano za onečišćenje okoliša”, započela je Jasna Šumanovac, suvoditeljica Zelenog telefona.

Dodala je kako je dodatan razlog za jedan takav alat bio i ići u korak s vremenom, odnosno kako potaknuti mlađe generacije da se ohrabre i prijave okolišne probleme. Stoga su se odlučili na niz aktivnosti i u sve procese uključiti građanke i građane, Mrežu Zelenih telefona, gradske i državne institucije i IT stručnjake, ne bi li dobili odgovore na slijedeća pitanja: “Kakav bi taj online alat trebao izgledati?”, “Je li to web ili mobilna aplikacija?”, “Što sve treba sadržavati da bi prijavljivanje
bilo što jednostavnije, a podaci koji njima i nadležnim institucijama trebaju što precizniji?” i možda najbitnije od svega, “Kako osigurati da prijavitelji budu potpuno zaštićeni i anonimni ukoliko to žele?”

Foto: Zelena akcija

Žele ohrabriti mlade da se aktiviraju

Od same ideje, koja postoji već jako dugo pa do realizacije i izrade aplikacije, proteklo je više od dvije godine. Šumanovac je rekla kako su prvo napravili online istraživanje, studijsko putovanje s organizacijama iz Hrvatske i svijeta koje imaju neku vrstu online alata te radionicu sa zainteresiranim stranama i IT stručnjacima. “Kao rezultat svih tih aktivnosti nastala je aplikacija za mobitele koju smo nazvali Pametni zeleni telefon. Nadamo se da će iduće godine aplikacija biti proširena na sve Zelene telefone unutar Mreže Zelenih telefona i da će pokrivati područje cijele Hrvatske. To, naravno, ovisi o tome hoćemo li imati financijska sredstva za širenje aplikacije na cijelu RH i njezino održavanje.”

Što se tiče okolišne svijesti kod mladih, napomenula je kako je ona na vrlo visokoj razini i neprestano i raste, no ima jedan problem. “Mladi se rijetko odlučuju da okolišne probleme doista i prijave. Stoga i jesmo išli u izradu aplikacije da bismo potaknuli i ohrabrili građanke i građane, osobito mlade da se aktiviraju i ohrabre i da prijavljuju onečišćenje okoliša. Biti aktivan član zajednice nije samo pravo već i dužnost”, poručila je Šumanovac.

Napomenula je da aplikaciju zasad mogu koristiti svi građani i građanke s područja Zagreba i Zagrebačke županije, no ukoliko prijava putem aplikacije stigne i iz drugih dijelova Hrvatske aktivistkinje na Zelenom telefonu će prijavitelje uputiti na na najbliži Zeleni telefon koji se nalazi unutar Mreže Zelenih telefon Hrvatske.

FOTO: Zelena akcija

Nadogradnja Zelenog telefona

Podsjetimo, Zeleni telefon (ZT) utemeljen je 1992. godine kako bi se promicalo i olakšalo sudjelovanje javnosti u rješavanju lokalnih problema u okolišu. Glavna aktivnost je primanje dojava građana i građanki o problemima vezanima uz okoliš iz njihovog susjedstva te rješavanje tih problema. Iz mnogih su prijava izrasle i neke od većih kampanja Zelene akcije, a ZT ima i važnu ulogu u podršci lokalnim inicijativama.

Nova aplikacija zapravo je nadogradnja na Zeleni telefon. Ovaj novi digitalni alat nadopunit će i modernizirati rad Zelenog telefona, besplatnog servisa za građane i građanke. Kao što nam je rekla Šumanovac, u Zelenoj akciji se nadaju kako će ovaj alat potaknuti osobito mlade da prijavljuju okolišne probleme jer je to putem ove aplikacije iznimno jednostavno, a čak je moguće ostati i anoniman.

Nacionalni park Krka krije brojna blaga: ‘Ovdje možete doživjeti svu ljepotu bioraznolikosti’

Aplikacija je nastala kao rezultat rada na projektu „Novi instrumenti za suradnju s institucijama u pitanjima okoliša u Hrvatskoj“ Zelene akcije i partnerske organizacije iz Berlina – UfU. Valja napomenuti kako spomenuti projekt jača komunikaciju između organizacija civilnog društva i tijela javne vlasti i olakšava građanima i građankama pristup procesima sudjelovanja javnosti u pitanjima okoliša.

Maja Šubarić Mahmuljin

Foto: Zelena akcija

*Tekst je objavljen u sklopu projekta „Priroda – ključ borbe protiv klimatskih promjena“ kojeg financira Agencija za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.