“Moram priznati da mi balkon doma nije ni približno zelen i uređen, pa sam iskoristila priliku na sajmu. Možda me ponijela i odlična atmosfera u stakleniku, ali sad više nemam izgovor – moj balkon će uskoro bit pun biljaka”, rekla nam je Maja Jurić, voditeljica Odjela za komunikacije u Suncu. Ova je ekološka udruga iz Splita nedavno organizirala prvi Zeleni sajam razmjene koji se održao 22. studenog 2024. u u Srednjoj školi Braće Radić u Kaštel Štafiliću.
Sajam je dio projekta VERA – Održivi poljoprivredni modeli za očuvanje biološke raznolikosti, a cilj mu je bio da omogući sudionicima razmjenu predmeta, znanja i iskustava povezanih s očuvanjem prirode i poljoprivredne bioraznolikosti. Učenici Srednje škole Braće Radić, pod vodstvom nastavnice Marijane Bjeliš, aktivno su sudjelovali na sajmu, donoseći vlastite proizvode i ideje za razmjenu. Zanimalo nas je kakvi su dojmovi sudionika i što su naučili na ovom jedinstvenom sajmu.
“Zeleni sajam razmjene biljaka i svega što se koristi u vrtu oduševio me. Od lijepog ambijenta staklenika u kojem smo proveli akciju, okruženi ugodnim zelenilom kojekakvih biljaka, pa do iznimno ljubaznih volontera koji su bili spremni dati savjet i upute svakom znatiželjniku. Relativno sam nova u volontiranju pa je i za mene sve to još nepoznato te moram naglasiti da me jako oduševio prijateljski pristup svih prisutnih na sajmu, zbog kojeg sam imala osjećaj kao da ih poznajem godinama”, započela je Petra Stričević, volonterka Sunca.
Dodala je kako joj se posebno svidio DesirMED projekt pri kojem u mogli odslušati kratku edukaciju o njihovim eko proizvodima. “Od njih sam uzela BeeFlowers, kutijicu u kojoj se nalazi zemljana kuglica puna sjemenki koje će niknuti u cvijeće pogodno za pčele jednom kad ih posadite! Jedva čekam šarenilo koje će sve te biljke stvoriti na mom balkonu! Od dobrog duha doniranja, lijepih i korisnih stvari i bilja koje ste mogli zateći te novih ljudi koje ćete pritom upoznati – preporučujem ovaj sajam svakome tko je željan informativnog i pozitivnog iskustva”, poručila je Stričević.
Foto: Sunce
Razmjena sadnica
Zeleni sajam oduševio je i studentice, ali i profesorice s Filozofskog fakulteta. Naime, Centar za transdisciplinarno promicanje održivog razvoja – OdRaST Filozofskog fakulteta u Splitu, s dr. sc. Milom Bulić i doc. dr. sc. Ivanom Restović te njihovim studenticama, pridružio se događaju, doprinoseći s vlastitim znanjima i iskustvima u području održivog razvoja.
“Divno raspoloženje koje je vladalo u stakleniku SŠ Braće Radić nije mogla pokvariti kiša. Posebno nas je zainteresiralo sjemenje biljaka poput koraljnog drveta iz daleke Argentine te smo rado razmijenile donesene sadnice za nove sjemenke. Kućica za ptice, koju smo dobile na poklon, već u vrtu čeka svoje nove cvrkutave stanare. Nadamo se da će studentice ovakve aktivnosti provoditi i u svojim budućim školama s učenicima te tako pomoći izgraditi održivu zajednicu”, rekla je Mila Bulić s Filozofskog fakulteta.
I njezina kolegica Ivana Restović nije krila oduševljenje atmosferom na sajmu. “Zeleni sajam razmjene bio je ugodno iznenađenje. Organizatori, udruga Sunce, odabrali su pravo mjesto za prvi Zeleni sajam razmjene, plastenik Srednje škole Braće Radić koji je izniman i odražava trud i ljubav svojih profesora i učenika. Ovaj događaj izvrsna je prilika ne samo za razmjenu biljaka, sjemenja, vrtnih alata i knjiga, već i za poticanje ekološke osviještenosti učenika, studenata, profesora i opće populacije, a time i održivih stilova života”, započela je Restović.
Dodala je kako bi ovakvih događanja svakako trebalo biti više. “Pohvala svakako ide udruzi Sunce za organizaciju Zelenog sajma razmjene i promotivnim ekološki izrađenim materijalima, a posebnu pohvalu zaslužuju učenici i profesori Srednje škole Braća Radić, Marijana Bjeliš i Nikola Škarić, koji su ne samo dijelili nesebično savjete o uzgoju i održavanju biljaka već su zaslužni za prekrasan plastenik škole s obiljem autohtonih i drugih biljnih vrsta”.
Foto: Sunce
Raznovrsna ponuda
Za kraj je svoje dojmove s nama podijelila i Margita Radman, voditeljica Odjela za edukaciju i informiranje u Suncu. “Vrijeme nam nije išlo na ruku jer je kiša poremetila plan da budemo u začinskom vrtu SŠ Braće Radić, ali premještanje u staklenik na kraju se pokazalo punim pogotkom. Ambijent je bio savršen, baš ugodan za ovakav događaj”, rekla je Radman.
Nacionalni park Krka krije brojna blaga: ‘Ovdje možete doživjeti svu ljepotu bioraznolikosti’
Na sajmu se, dodala je, skupilo tridesetak sudionika i svi su bili zadovoljni raznovrsnom ponudom. “Od sjemenja, pitara i knjiga do prekrasnih sadnica, među kojima su sukulenti SŠ Braće Radić bili pravi hit. Nadam se da je ovo samo početak i da će Zeleni sajam razmjene postati redoviti događaj. Pozivam sve škole i institucije koje žele organizirati nešto slično da nam se jave”, poručila je Radman za kraj.
Sudeći prema dojmovima, Zeleni sajam razmjene inspirirao je sudionike da prepoznaju važnost bioraznolikosti, djeluju održivo i prenose te vrijednosti budućim generacijama. Iz Sunca su najavili da je u sklopu projekta planirana i izgradnja školskih vrtova pa tako sljedeće godine planiraju organizirati nagradni natječaj za sve osnovne škole u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a glavna nagrada bit će upravo novi školski vrt.
Maja Šubarić Mahmuljin
Foto: Sunce
*Tekst je objavljen u sklopu projekta „Priroda – ključ borbe protiv klimatskih promjena“ kojeg financira Agencija za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.