/Dijete nije spremno za školu? ‘Nemojte odgodu shvatiti kao poraz, nego kao priliku’

Dijete nije spremno za školu? ‘Nemojte odgodu shvatiti kao poraz, nego kao priliku’

Kada dijete nije spremno za školu, roditelji mogu osjetiti veliki pritisak i zabrinutost. Međutim, važno je znati da svako dijete razvija svoje sposobnosti i vještine u svom tempu. Ako primijetite da vaše dijete nije spremno za školu, postoje neki koraci koje možete poduzeti kako biste mu pomogli da se bolje pripremi za taj važan korak u životu.

Najčešći razlozi zbog kojih dijete nije još spremno za školu su socioemocionalna zrelost, usvajanje predvještina čitanja i pisanja, predmatematičkih vještina te izgovor. U ovom članku fokusirat ću se na predvještine čitanja i pisanja, predmatematičke vještine te izgovor, piše Mamin kutak.

Kada dijete nije spremno za školu i roditelji primijete da mu nedostaju određene vještine potrebne za uspješno pohađanje škole, možete poduzeti određene korake kako bi se pomoglo djetetu da se pripremi za školsko okruženje.

Foto: Pixabay

Korisni savjeti za roditelje

Evo nekoliko savjeta o tome što možete učiniti kada se suočite s ovom situacijom:

1. Komunicirajte s odgojiteljicama i drugim stručnjacima: Prvi korak je razgovarati s odgojiteljima koji s vašim djetetom rade svaki dan i svakako imaju puno znanja i savjeta koje mogu podijeliti. Osim odgojitelja možete se obratiti i drugim stručnjacima poput psihologa, logopeda ili pedagoga kako bi se utvrdile konkretne potrebe djeteta. Za djecu školske obveznike većina vrtića organizira procjenu spremnosti za školu te im se možete obratiti za pomoć vezano uz svoje brige.

2. Razvoj socioemocionalnih vještina: Ako vas kod vašeg djeteta brine socioemocionalna spremnost za školu možete se obratiti psihologu za savjet. Većina vrtića unutar stručnog tima ima psihologa kojeg možete pitati za savjet.

3. Podržavajte razvoj predvještina čitanja i pisanja: Pri polasku u školu dijete ne mora znati čitati i pisati, ali mora svladati određene predvještine koje su potrebne za uspješno usvajanje čitanja i pisanja. Najvažnije od njih su svakako glasovna analiza i sinteza. Glasovna analiza odnosi se na razdvajanje riječi na slova, navedeno se očekuje na riječima od 5 do 6 slova prije polaska u školu. Glasovna sinteza je spajanje slova u riječi te se također očekuje da dijete može spajati riječi od 5 do 6 slova. Ako vaše dijete to trenutno ne može, na tome se može poraditi.

Savjetujem da krenete sa slogovanjem, odnosno odvajanjem riječi na slogove i spajanjem riječi u slogove. Također, možete raditi i na prepoznavanju riječi koje se rimuju i samostalno stvaranju riječi koje se rimuju. Ako imate osjećaj da su prepreke na tom području prevelike da ih svladate sami s djetetom svakako se možete obratiti logopedu koji vas može voditi kroz usvajanje navedenih predvještina.

Foto: Pixabay

Temeljne vještine

4. Rad na predmatematičkim vještinama: Predmatematičke vještine su temeljne vještine i koncepti koji se razvijaju kod djece prije nego što započnu formalno učenje matematike. Ove vještine su važne jer pomažu djeci da razviju temelje potrebne za kasnije učenje matematike. Jedna od važnih vještina je razumijevanje količine, djeca trebaju razumjeti osnovne količine i odnose između njih, poput veće i manje, isto i različito, te brojčane vrijednosti (brojanje do 10).

Također je bitno razumijevanje oblika i prostornih odnosa, djeca trebaju moći prepoznati različite oblike, poput kruga, kvadrata, trokuta, te razumjeti prostorne odnose poput gore-dolje, lijevo-desno, ispred-iza.

5. Pravilan izgovor: Pri upisu u školu dijete bi trebalo sve glasove pravilno izgovarati. Glasovi koji su najčešće problematični su S, Z, C, Š, Ž, Č i R. Bitno je razlikovati način na koji djeca pogrešno izgovaraju glasove (jezik bježi među zubiće, umekšan izgovor, međusobno miješanje glasova i slično). Ako vaše dijete prije polaska u školu još nije usvojilo sve glasove vrijeme je da potražite pomoć logopeda.

Svakako pomoć možete i potražiti ranije, pogrešan izgovor u mlađoj dobi ponekad je samo razvojna faza, a ponekad je potrebno odmah krenuti s terapijom. Uvijek savjetujem da se obratite stručnjacima koji su vam na raspolaganju i pitate ih za mišljenje je li potrebno dijete uključiti u logopedsku terapiju.

Foto: Pixabay

Nemojte uspoređivati dijete

Svako dijete se razvija i napreduje svojim tempom, stoga je važno da svoje dijete ne uspoređujete sa starijom bratom ili sestrom ili drugom djecom u skupini. U slučaju da vam se savjetuje odgoda upisa u školu nemojte to shvatiti kao poraz, nego kao priliku da svome djetetu omogućite da u školu krene sretno i spremno.

Perišić raznježio fotografijama s rođendana najmlađeg sina: ‘Sretno ti ljepoto naša’

Godinu dana koju dobivate odgodom iskoristite da sa svojim djetetom i stručnjacima radite na razvoju svih potrebnih vještina kako bi dijete postalo uspješni đak.

Ana Pelivan, mag. logoped

Foto: Pixabay