/Što je najbolje za naše tijelo? Ovo su prednosti vježbanja kroz period trudnoće i babinja

Što je najbolje za naše tijelo? Ovo su prednosti vježbanja kroz period trudnoće i babinja

Svjetska zdravstvena organizacija savjetuje prosječnoj osobi najmanje pola sata tjelovježbe svakoga dana. Ako si trudna i nemaš poteškoća kreni već danas. Pješačenje je odlična tjelovježba, pruža aerobnu kondiciju i minimalno opterećuje zglobove.

Također plivanje je odlično za tebe, kao i vožnja sobnog bicikla. Pronađi aktivnost pogodnu za sebe, onu koja se uklapa u tvoju svakodnevnicu i u kojoj uživaš, biti će se lakše prilagoditi. Trudnoća je savršeno vrijeme za odmor i opuštanje, ali kombinacija s vježbanjem je najbolja i za nas i za naše tijelo, piše Mamin kutak.

S vremenom osjećat ćemo se sve umornije, početi će bolovi u leđima, grčenje mišića, znojenje, pritisci raznih vrsta, zatvor. Odmaranje nam tu neće puno pomoći. Tjelovježba će s druge strane smanjiti uobičajene probleme, povećati energiju i popraviti zdravlje.

Foto: Pixabay

Slijedite svoje tijelo

Također, tjelovježba će nam osim edukacija i radionica na temu trudnoće, poroda i babinja pomoći u pripremi za porod, te pomoći za vrijeme trudova i u oporavku nakon poroda. Prije nego što krenete svakako se savjetujte sa svojim liječnikom.

Dok trbuščić raste mijenja se i ravnoteža i više su opterećeni leđni mišići. Mišići, zglobovi, ligamenti sve postaje labavo i priprema se za porod. Prihvatite to kao nešto dobro za sebe. Zdjelica je pod opterećenjem i s vremena na vrijeme imate osjećaj razvlačenja u zdjelici, pazite na sebe i slijedite svoje tijelo. Pijte više tekućine neovisno o tome jeste li žedni.

Zašto su plišanci tako neodoljivi? Neke dječje navike ‘pale’ i kod roditelja, samo ih treba usvojiti

Za toplog vremena vježbajte rano ujutro ili pred večer. Naravno možeš vježbati u rashlađenoj prostoriji, ali nemoj pretjerivati, neka te tijelo vodi. Sretno!

Doula Sanja Bukač Štritof

Foto: Freepik