Babinje je doba koje počinje odmah nakon poroda i obuhvaća narednih šest do osam tjedana. Ženini organi u tom vremenu vraćaju se na staro i zauzimaju svoj prijašnji položaj, veličinu, oblik i funkciju. Ženi je potreban odmor.
U nekim davnim vremenima žena bi ostala u krevetu, a o njoj bi se brinula mama, baka, a ponekad i cijela zajednica. Danas se za majku u početku brinu liječnici i sestre, a nakon njih suprug koji uživa sa majkom u prvim danima bebinog života, piše Mamin kutak.
Kada dođe u sobu na odjelu babinjača, majka ima na raspolaganju sestru koja se brine o njoj, pomaže joj da se digne iz kreveta, ode na toalet, mjeri joj tlak, temperaturu i važno joj je da je mamino opće stanje dobro. Mamu potiče da hoda, da se kreće, da jede i pije dovoljnu količinu vode.
Važna je i briga oko maminog psihičkog stanja, razgovor i pomoć oko bebe. Na mamu djeluju hormoni i podrška joj je izuzetno važna kako od partnera i obitelji, tako i od strane osoblja u bolnici. Kako će teći oporavak ovisi i o tome kako je protekao porod i koliko je zahtjevan bio.

Foto: Pixabay, ilustracija
Spavanje je jako važno
Liječničke vizite iskoristite kako bi postavile pitanja liječnicima, one će biti ujutro i navečer. Ovisno od rodilišta do rodilišta i od timova liječnika koji će vas obilaziti ovisi koliko će detaljni pregledi biti. Liječnici će pitati kako se osjećaš, jesi li imala stolicu, da li redovno mokriš, da li se maternica steže i smanjuje. Pitati će koliko su obilne lohije, da li vas boli urez međice ili rana od reza.
Sestre će te poticati da ustaneš prvi puta kroz šest sati nakon vaginalnog poroda, a kroz osam sati od carskog reza. Ako si imala epiduralnu anesteziju neka ti sestra bude blizu, jer fizički si slaba i možeš pasti. Hrana će stizati tri puta dnevno, važno je da jedeš i piješ dvije i pol do tri litre vode. Hrana možda nije začinjena i slana koliko voliš, ali je prilagođena tebi.
Spavanje je jako važno, ako ne možeš spavati svakako se javi liječniku, no ako je beba zahtjevna i nemirna možeš zatražiti pomoć sestara ili partnera kada dođeš kući. Ako osjećaš strah, nemir ili imaš osjećaj da nešto nije u redu svakako se konzultiraj sa liječnicima ili svojim primarnim liječnikom vezano za svoje psihičko stanje. Kod loših psihičkih stanja može nam pomoći i partner tako da je uz nas, da razgovara sa nama, preuzme brigu o bebi ili nas zagrli, poljubi i bude tu za nas.

Foto: Pixabay, ilustracija
Prati svoje tijelo
Higijena u babinju vrlo je važna, uloške treba izmjenjivati redovito i prati se nakon svake nužde. Veš treba biti pamučan i čist. Ukoliko imamo ranu od epiziotomije ili pucanja tkiva treba je isprati samo vodom bez ikakvih dodataka, osušiti je i držati je na miru bez pritisaka. Nakon poroda kada se odljušti posteljica u maternici ostaje rana koja polako cijeli. Maternica će se stiskati, češće kada dijete stavimo na dojke. Čišćenje će trajati neko vrijeme dok se krv, ostatci tkiva i sluzi ne iščiste.
Sa lijekovima koje uzimaš budi oprezna gotovo sve što dobivaš ti dobiva i tvoja beba. Svakako se savjetuj sa liječnikom. Ostani u bolnici dok god ti liječnici ne kažu da ti i beba možete kući.
Kada dođeš kući prati svoje tijelo, koliko god da je beba zahtjevna moraš znati da si i ti jednako važna. Kako dani prolaze maternica će se smanjivati dok se ne spusti u zdjelicu. Za tebe je neizmjerno važno da barem prva dva tjedna samo i jedino ležiš. Svi koji su došli u pomoć mogu sve ostalo osim dojiti tvoju bebu tako da je to tvoj jedini zadatak. Ukoliko se kod kuće osjećaš loše, slabo ili imaš povišenu temperaturu, muti ti se vid, zimica te trese, nemaš volje jesti, maternica je mekana, velika, osjećaš bolove, svakako se javi liječniku.

Foto: Pixabay, ilustracija
Svaka beba je drugačija
Rođenjem djeteta i izbacivanjem posteljice mlijeko počinje navirati. Svaka mama je drugačija neka će dobiti mlijeko kroz trudnoću, neka nakon poroda, a neka tek kada iz rodilišta dođe kući, pravila nema. Dojke se iz dana u dan povećavaju, bubre, mogu postati tvrde i bolne. Za tebe je važno da dijete redovno stavljaš na dojke na zahtjev i da pratiš stanje. Svoju bebu i njeno ponašanje nemoj uspoređivati sa bebama tvojih prijatelja, svaka beba je drugačija.
Kada rana od epiziotomije zacijeli mama bi mogla osjetiti da je rodnica uža ili šira nego prije trudnoće. Ukoliko to u narednim mjesecima postane problem važno je znati da postoje mali operativni zahvati koji takvo stanje uspješno rješavaju.
Kako vježbati nakon trudnoće? Ovo su preporuke stručnjaka
Još jedna vrlo važna informacija je da dojenje nije sigurna metoda kontracepcije, žene i u mjesecima kada doje mogu zatrudnjeti. Sretno!
Doula Sanja Bukač Štritof
Foto: Pixabay, ilustracija