/‘OPROSTITI NE ZNAČI ZABORAVITI’ Mladi iz Vukovara: Od nemilih događaja prošlo je 30 godina, ali rane su još svježe!

‘OPROSTITI NE ZNAČI ZABORAVITI’ Mladi iz Vukovara: Od nemilih događaja prošlo je 30 godina, ali rane su još svježe!

Kako mladi gledaju na 30. obljetnicu stradanja Vukovara? Znaju li dovoljno o svojoj prošlosti? Kontaktirali smo mladu Vukovarku Katarinu Jakubec iz udruge Svjetski savez mladih Hrvatska koja je poručila da Vukovar za mlade predstavlja puno toga u jednome – žrtvu, stradanje, ali i vjeru, nadu, novo sutra.

Zanimalo nas je kako mladi gledaju na stradanje i žrtvu Vukovara, koji je značaj žrtve Grada heroja za mlade danas, koje vrijednosti i simboliku mladi mogu izvući iz stradanja Vukovara, kako bi se važna povijesna događanja poput ovog mogla vjerno prenositi na mlade generacije i na koji im način približiti ovu tešku tematiku i potaknuti ih na razmišljanje o ovoj važnoj temi.

“Na stradanje i žrtvu Vukovara gledamo s poštovanjem. Osobno gledam na to kao na temelj naše hrvatske domovine i veliku žrtvu naših branitelja kako bismo danas bili tu gdje jesmo, slobodni. Ipak, čini mi se da sve više mladih gleda na to i kao nešto „zaostalo“, vraćanje u prošlost, nešto što se treba zaboraviti i ići dalje. Često, kad negdje odem, pitaju me: „Kako je sada tamo u Vukovaru?“ Mislim da mladi žele poručiti da Vukovar nije samo „rat“, i da o Vukovaru ne treba razmišljati samo 18. studenoga, nego čitave godine, jer je to danas grad koji ima što ponuditi i koji ima veliki potencijal”, istaknula je mlada Vukovarka Katarina Jakubec.

Koji je značaj žrtve Grada heroja za mlade danas?

“Značaj je veliki. Ta ih je žrtva naučila da ne shvaćaju sve zdravo za gotovo. Naučila ih je da više cijene život i slobodu. Mladi Vukovarci danas mogu osjećati samo ponos, jer dolaze iz grada koji je naučio čitav narod što znači dati cijeloga sebe. Bez Vukovara ne bi bilo naše Hrvatske”, napomenula je.

‘Simbol ljubavi, vjere, nade i domovine’

Na naš upit koje vrijednosti i simboliku mladi mogu izvući iz stradanja Vukovara, odgovorila je:

“Grad Vukovar ostaje simbol sam po sebi. On predstavlja puno toga u jednome – žrtvu, stradanje, ali i vjeru, nadu, novo sutra. Vrijednosti koje mladi mogu izvući su svakako vjera bez koje naši branitelji ne bi imali toliko srca i žara u borbi za svoju domovinu, zahvalnost jer mogu svaki dan, možda više od mladih drugih gradova, biti zahvalni za ono što imaju, zatim tolerancija – jer stvaraju suživot u gradu s mladima srpske nacionalne manjine te, naravno, domoljublje. Mogu izvući pouku da se za svoju slobodu treba boriti do kraja, a ne biti konformist. Sigurna sam da svi mi osjećamo i neku dužnost graditi ovdje, u svojoj domovini. Ostati ovdje, dati svoj doprinos, imati obitelj. Žrtva bi bila uzaludna kad se i mi ne bismo uključili u rast naše domovine. Za mene je Vukovar simbol ljubavi, vjere, nade i domovine.”

Otkrila je i kako mladi gledaju na 30. obljetnicu stradanja Vukovara te znaju li dovoljno o svojoj prošlosti.

“Na obljetnicu grada Vukovara gledamo s pijetetom, zahvalnošću i ljubavlju za one koji su pali za domovinu. 30. obljetnica nas može podsjetiti na prolaznost vremena. Od nemilih događaja prošlo je 30 godina, ali rane su još svježe. Podsjeća nas na važnost oprosta, na to da ljudi moraju nastaviti živjeti suočavajući se sa svojim ranama i bolima. Mislim da mladi Vukovarci znaju više o svojoj prošlosti u usporedbi s mladima iz Hrvatske generalno. Međutim, mislim da se sada to sve više gubi, jer dolaze nove generacije, djeca kojoj očevi nisu bili dragovoljci Domovinskoga rata, pa imaju manje prilike čuti o tome.”

Važnost oprosta i tolerancije

Važno je da se povijesna događanja poput pada i žrtve Vukovara vjerno prenose na mlade generacije da se nikad ne zaborave tragedije poput ove. Mladima je potrebno približiti ovu tešku tematiku i potaknuti ih na razmišljanje o ovoj važnoj temi – prvo u obiteljima, a onda i u školi te putem medija.

“Prije svega, smatram da bi se temi Domovinskoga rata trebalo posvetiti više vremena na nastavi povijesti, jer je upravo on temelj nastanka moderne hrvatske države. Također bi se govor i edukacija o tome trebala provlačiti i kroz međupredmetne teme. Prije svega, potrebno je prestati s lažnom političkom korektnošću i nazvati stvari njihovim imenom. U školi bi se, dakle, trebala odvijati edukacija o povijesnom događaju pada i žrtve Vukovara. Prije toga, u obitelji je potrebno da roditelji nauče djecu nekim temeljnim vrijednostima, među koje spada i ljubav prema domovini. Tu je potrebno djecu osvijestiti o povijesnim događajima u njihovoj domovini, ali ih naučiti i važnosti oprosta i tolerancije.

Naravno, mladi bi se i sami mogli informirati o ovoj važnoj temi čitajući knjige, gledajući filmove i serijale o Domovinskom ratu i žrtvi Vukovara. Ipak, smatram ulogu njihovih „važnih odraslih“ ključnom u ukazivanju na važnost ove teme. Jer, oprostiti, ne znači zaboraviti. Dugujemo im to”, poručila je mlada Vukovarka Katarina Jakubec za kraj.

Maja Šubarić Mahmuljin

Foto: Pixabay

*Tekst je objavljen u sklopu projekta “30 godina od stradanja Vukovara – grada kojeg vječno pamtimo“ kojeg sponzorira JANAF.