/Sportska udruga gluhih Zagrebačke županije: ‘Obogatit ćemo živote gluhih umirovljenika i zaposlenika’

Sportska udruga gluhih Zagrebačke županije: ‘Obogatit ćemo živote gluhih umirovljenika i zaposlenika’

Došlo je do osnivanja nove sportske udruge gluhih na području Zagrebačke županije. Iz Sportske udruge gluhih Zagrebačke županije prisjetili su se kako je sve započelo s prvom idejom za osnivanjem sportske udruge i naglasili da će se novom sportskom udrugom obogatiti životi gluhih umirovljenika i zaposlenika.

Priopćenje koje potpisuje Zlatko Orct, predsjednik Sportske udruge gluhih Zagrebačke županije, prenosimo u cijelosti. “Izdavanjem Rješenja dana 27. travnja 2026. godine od strane Zagrebačke županije, Upravnog odjela za kulturu, sport, tehničku kulturu i civilno društvo Ispostave Zaprešić, konačno je zaokruženo jedno razdoblje borbe za osnivanjem sportske udruge gluhih na području Zagrebačke županije, sljedećih dana se pristupalo ostalih potrebnih koraka za upis u sve registre te izradi pečata i otvaranju bankovnog računa za novu udrugu.

No, da se vratimo nazad kako je sve započelo s prvom idejom za osnivanjem sportske udruge. Na jednom redovnom sastanku Skupštine Udruge gluhih i nagluhih Zagrebačke županije prije dvije godine izvršni i nadzorni odbori su primijetili sve veći interes članova Udruge za sport a to nije se moglo organizirati u okviru iste Udruge. Imamo dosta gluhih umirovljenika, koji imaju previše vremena i nisu često aktivni u rekreaciji te podosta zaposlenika koji rade puno radno vrijeme tako nemaju vremena za druge aktivnosti, no svakako bi htjeli imati rekreaciju vikendom i eventualno pronaći vremena za sportska natjecanja. Zato se polako razvila ideja da osnujemo sportsku udrugu koja će pokrivati sve interese naših članova vezano uz sport. Na taj način bismo upotpunili, odnosno obogaćivali živote gluhih umirovljenika i zaposlenika.

Mnogi članovi Udruge, kao i moja malenkost, htjeli bismo se baviti rekreacijom i sportom, najviše kroz biciklizam i planinarenje, te pikado i bela, tako smo se počeli dogovarati najprije za planinarenje gdje smo bili na Cesargradskoj stazi i Stazi Dadževnjaka te smo planirali izvesti biciklističku rekreaciju duž Lužnice. Imali smo planove za planinarenje na Zavižanu te su se neki članovi raspitivali za pikado i belu. Shvatili smo da bismo trebali pokrenuti sportsku udrugu na službeni način. Dakle, baza članova jest Udruga gluhih i nagluhih Zagrebačke županije koja se više bavi kulturnim i socijalnim pitanjima, dok nova sportska udruga bavit će se rekreacijom i sportskim aktivnostima za iste članove. Tako smo prošle godine napravili osnivačku skupštinu odmah nakon redovne skupštine i gdje smo birali predsjednika, tajnicu, članove izvršnog i nadzornog odbora za novu sportsku udrugu.

Najveći interes za planinarenje

Dogovarali smo se za ime i logo nove sportske udruge. Sproveli smo anketu među našim članovima prve udruge, gdje su članovi iskazali najveći interes upravo za planinarenje, 28 članova, nakon planinarenja veći interes je iskazan za nordijsko hodanje, gdje su glasali 22 članova. Na trećem mjestu jest biciklizam gdje su naših 16 članova glasovali za taj sport. Četvrto mjesto interesa za rekreaciju je pripalo bowlingu gdje su 15 članova glasovali. Peto mjesto interesa je pripalo pikadu gdje su 14 naših članova iskazali zanimanje za tu vrstu sporta koja je u zadnje vrijeme sve više postaje popularno. Plivanje je zauzelo šesto mjesto, za taj sport su glasali 11 članova, te sedmo mjesto je pripalo mini-golfu s 8 članova.

Bela je vrlo lagana rekreacija koja je zauzela osmo mjesto zbog glasova 7 članova odnosno kuglanje gdje se glasalo 6 članova i tako zauzelo deveto mjesto interesa. Deseto mjesto interesa za sport pripalo je streličarstvu gdje su glasali naših 5 članova. Kajakaštvo je zauzelo jedanaesto mjesto gdje su glasali 4 članova, dok dvanaesto mjesto je pripalo šahu na temelju dvojice glasača a zadnje trinaesto mjesto je zauzeo golf s jednim glasačem. To je bilo prošle godine. Ovu 2026. godinu je Udruga gluhih i nagluhih Zagrebačke županije uspjela prikupiti mnogo više članova, 108 članova što je svojevrsni rekord za tu malenu udrugu.

Toliko se proširila baza naših članova pa smo morali za ovu godinu netom nakon dobivanja Rješenja za novu sportsku udrugu sproveli novu anketu da vidimo koliko je i koja je rekreacija te sport se u međuvremenu narastalo ili opadalo zanimanje. Nova anketa je pokazala slične rezultate kao prošle godine s time da je pikado skočilo na treće mjesto nakon planinarenja (32 članova) i nordijskog trčanja (28 članova). Za pikada su glasali impresivnih 24 članova. To pokazuje koliko je popularnost pikada u zadnje vrijeme naraslo.

Suradnja sa sportskim udrugama

Biciklizam je palo na četvrto mjesto sa svojih 22 članova. Peto mjesto drži mini-golf sa 16 članova, dok šesto mjesto je zauzelo bowling s 9 članova. Nakon toga dolazi sedmo mjesto za plivanje sa svojih 7 članova, te osmo mjesto za streličarstvo s istim brojem članova. Deveto mjesto je za belu, kuglanje i kajakaštvo sa svakim 5 članova za svaku rekreaciju. Zadnje mjesto je zauzeo šah s 4 člana. Netko se javio za novi interes za gimnastiku.

Više od izleta: Gluhi i nagluhi Zagrebačke županije gradili mostove suradnje u Sarajevu

Nakon ankete ćemo krenuti u kontaktiranje i dogovaranje za suradnju s drugim sportskim udrugama koje pružaju rekreaciju i sport, pored toga planiramo prijavljivati se na natječaje gradskih vlasti u Zagrebačkoj županiji gdje žive naši članovi te svakako poslati projekte u sve moguće fondove. Nadamo se pozitivnim odgovorima kako bismo unaprijedili sve naše gluhe umirovljenike i naše zaposlenike da se aktiviraju kroz sport, da im se poboljšava zdravlje i kvalitetan život, te uživaju u budućnosti u nove pobjede na sportskim natjecanjima”, stoji u priopćenju koje potpisuje Zlatko Orct, predsjednik Sportske udruge gluhih Zagrebačke županije.

mšm

Foto: Sportska udruga gluhih Zagrebačke županije