Grupna međunarodna izložba “Zašto umjetnost?” otvara se u utorak 3. ožujka 2026. u 19 sati u Galeriji Razvid u Zaprešiću. Autorica kustoske koncepcije je povjesničarka umjetnosti, muzeologinja i nezavisna viša kustosica Sonja Švec Španjol, a organizatori su Galerija Razvid i Pučko otvoreno učilište Zaprešić.
Putem javnog natječaja za sudjelovanje pristiglo je 106 prijava iz zemlje i regije te je stručni žiri u sastavu Paula Bučar i Sonja Švec Španjol selektirao 56 autorica i autora iz Hrvatske, BiH i Slovenije koji će se predstaviti svojim radovima u sklopu izložbe. Natječaj namjerno nije imao definiranu temu i tehniku kako bi omogućili umjetnicima potpunu slobodu da u sebi svojstvenom izričaju prijave rad koji autentično odgovara na pitanje iz naziva izložbe.
O izložbi je Švec Španjol napisala: “Možda se čini banalnim i nepotrebnim u XXI. stoljeću postaviti pitanje “Zašto umjetnost?”, ali okolnosti vremena u kojem živimo kontinuirano stavljaju dotično pitanje u fokus. Živimo u kapitalističkom svijetu koji je smisao života sveo na robu, puku zaradu te osvajanje pozicije moći i utjecaja. U takvim okolnostima glas umjetnika se najslabije čuje, a šira javnost je nedovoljno educirana o relevantnosti i ulozi umjetnosti u društvu. Satnica likovnog odgoja u Hrvatskoj smanjena je još 90-ih godina XX. stoljeća, a umjetnički predmeti tijekom obrazovanja oduvijek su percipirani kao manje važni u komparaciji s ostalim područjima. No, jesmo li se ikada zapitali kako bi izgledao naš život, ali i cijeli svijet kada ne bi bilo glazbe, filma, kazališta, književnosti, plesa, arhitekture, dizajna i likovne umjetnosti?
Od prapovijesnog doba ljudi su težili kreativnosti, estetici i likovnosti. Umjetnost je jedna od značajki koja definira našu pripadnost određenoj kulturi, zajednici i narodu, a kroz umjetnički izričaj i preferencije u umjetnosti definiramo se kao pojedinci. O znanstvenim istraživanjima i dokazima koliko dobrobiti umjetnost ima za čovjekov život i ne treba govoriti. Ili ipak treba, s obzirom na okolnosti? Spomenimo samo kako bavljenje umjetnošću, ali i sama percepcija umjetnosti, bitno utječe na fiziologiju čovjeka, posebice živčanog i imunološkog sustava. Umjetnost snižava krvni tlak, usporava puls, povećava razinu serotonina, mijenja oblik naših moždanih valova, utječe na naše raspoloženje, često se koristi u terapijske svrhe i omogućuje da naš mozak sporije stari.

Umjetnost je vrlo često prozivana
No, unatoč svemu navedenome, s negativnim promjenama u društvu i umjetnost je vrlo često prozivana te se postavlja pitanje koja je njezina svrha, treba li nam uopće umjetnost, što umjetnici zapravo rade – rade li uopće, zašto ih se financira i zašto ne žive od prodaje vlastitih djela? Istovremeno, u suvremenom društvu ne postoji zajednica koja tijekom svog života nije prakticirala ili konzumirala široki dijapazon različitih umjetničkih izraza od filma, glazbe i književnosti, preko plesa pa sve do likovnosti.
U ozračju sve veće marginalizacije i neadekvatne valorizacije umjetnosti u Hrvatskoj javila se potreba za autorskom koncepcijom grupne žirirane izložbe s namjerom poziva likovnih umjetnika da odgovore na pitanje zašto stvaraju i zašto je umjetnost bitna. Natječaj za ovu izložbu nije imao tematski okvir već su likovni umjetnici bili pozvani prijaviti radove u sebi svojstvenom likovnom mediju i izričaju koji ponajbolje opisuje tj. definira srž njihova bića kao umjetnika ili umjetnice.
Kustosica Sonja dobila Posebno priznanje Hrvatskog muzejskog društva za jedinstvenu izložbu
Na natječaj se prijavilo 106 autora i autorica iz zemlje i regije te je stručni žiri u sastavu Paula Bučar i Sonja Švec Španjol selektirao 56 umjetnika i umjetnica koji sudjeluju na izložbi. Selekcija je omogućila objedinjavanje umjetnika i umjetnica koji djeluju u različitim likovnim medijima, različitih generacija i iz različitih dijelova Hrvatske i susjednih zemalja što je, u konačnici, rezultiralo prezentacijom kvalitetnog presjeka uvida u aktualne preokupacije u stvaralaštvu suvremenih likovnih umjetnika. Međunarodna grupna izložba “Zašto umjetnost?” na integralan i autentičan način široj javnosti nastoji približiti esenciju umjetnosti.”
mšm
Naslovna fotografija: Pixabay, ilustracija










