“Bioraznolikost je temelj zdravih ekosustava koji podržavaju život na našem planetu. Danas smo, više nego ikada, suočeni s trostrukom krizom koja ugrožava naš planet: klimatskim promjenama, gubitkom bioraznolikosti i onečišćenjem. Ti su problemi duboko međusobno povezani: očuvanje bioraznolikosti ključno je za ublažavanje klimatskih utjecaja, očuvanje prirodnih resursa i postizanje ciljeva održiva razvoja”, poručili su iz Nacionalnog parka “Krka”.
U sklopu projekta ”Priroda – ključ borbe protiv klimatskih promjena” istražili smo zašto je bioraznolikost danas važnija nego ikad, koliko je važno očuvati je, kako motivirati mlade u Hrvatskoj na zaštitu okoliša te što mi kao pojedinci možemo učiniti kako bismo bili nositelji pozitivnih promjena. Kontaktirali smo Nacionalni park “Krka” koji održava predavanja i edukativne radionice kroz cijelu školsku godinu na brojnim lokalitetima u Parku i u školskim učionicama. Oni najmanji pak uče kroz igru, a priče prate radionice o biljkama, životinjama i zaštiti okoliša. Iz Parka su uputili i poruku svim građanima, vezano uz očuvanje bioraznolikosti te ponudili i nekoliko rješenja vezano uz bolje poznavanje ove teme.
Hrvatska je, zahvaljujući svojem specifičnom geografskom položaju na granici mediteranske i kontinentalne klime, jedna od najbogatijih zemalja Europe po prirodnim vrijednostima. “Primjer je rijeka Krka, koja se ističe raznolikim biljnim i životinjskim svijetom i jedinstvenim podzemnim ekosustavima. Jedan od najsloženijih ekosustava na Zemlji su i šume. Procjenjuje se da pokrivaju 31 posto ukupne Zemljine kopnene površine i da čuvaju više od 80 posto biološke raznolikosti našeg planeta. Očuvanje toga prirodnog blaga od presudne je važnosti ne samo za lokalnu zajednicu, nego i za očuvanje europske i svjetske prirodne baštine”, započeli su iz Parka.
Dodali su kako svatko od nas može znatno doprinijeti očuvanju bioraznolikosti. Primjerice, sudjelovanjem u inicijativama za sadnju drveća – poput europske akcije „Rastemo zajedno“, koju JU „NP Krka“ već dvije godine provodi na Međunarodni praznik rada kada podijeli tisuću besplatnih sadnica autohtonih biljaka – doprinosimo očuvanju prirodnih staništa i ublažavanju klimatskih promjena. Uz to, NP „Krka“ uključen je u projekt „LIFE CONTRA Ailanthus“, koji se bavi kontrolom invazivnih vrsta, konkretno smanjenjem štetnog utjecaja stabla pajasena.
Foto: Javna ustanova “Nacionalni park Krka”
Požari narušavaju cijele ekosustave
“Stabla, odnosno šume, nisu samo sklonište brojnim biljnim i životinjskim vrstama, već i naši saveznici. Ona čuvaju tlo od erozije, pročišćavaju zrak i vodu, ublažavaju posljedice klimatskih ekstrema, daju hladovinu i ugodan su prostor za odmor i rekreaciju. Ipak, šume Nacionalnog parka ‘Krka’, kao i šume diljem Mediterana, izložene su velikim pritiscima, posebno šumskim požarima. Požari ne samo da uništavaju drveće, već narušavaju cijele ekosustave, ugrožavaju životinjski svijet i osiromašuju tlo”, upozorili su iz Parka.
Kako bi zaštitili šume, dodali su, provode preventivne mjere poput motriteljsko-dojavnih službi, održavanja protupožarnih puteva i podizanja svijesti javnosti o važnosti očuvanja prirode. “Važno je da svi budemo dio tog procesa – čuvajući šume, čuvamo život. Promjenom životnih navika, poput smanjenja upotrebe plastike, recikliranja, smanjenja otpada i prelaska na alternativne izvore energije, također činimo važan korak prema održivosti.”
Također, naglasili su i to kako su edukacija i podizanje svijesti također važni. Posjetom nacionalnim parkovima i parkovima prirode, sudjelovanjem u edukativnim programima i informiranjem o važnosti bioraznolikosti, svi se možemo bolje upoznati s prirodom i njezinim vrijednostima, što nas potiče da činimo pozitivne promjene.
Foto: Javna ustanova “Nacionalni park Krka”
Edukacija mladih i povezivanjem s prirodom
Na upit kako motivirati mlade na akciju i zaštitu okoliša, odgovorili su: “Motiviranje mladih generacija za očuvanje prirode počinje edukacijom i povezivanjem s prirodom kroz konkretne aktivnosti. Javna ustanova ‘Nacionalni park Krka’ organizira brojne edukativne radionice, vođene šetnje i interaktivne igre na otvorenom kako bi djeca i mladi naučili koliko je važno očuvati biljni i životinjski svijet i prirodne resurse. Posebnu pažnju posvećujemo obilježavanju datuma važnih za očuvanje prirode, kao što su Međunarodni dan bioraznolikosti, Dan planeta Zemlje i Svjetski dana šuma, kojom prigodom mladi mogu aktivno sudjelovati u aktivnostima koje doprinose očuvanju okoliša.”
Nadodali su i to kako rade i s obrazovnim ustanovama, pa tako stručni djelatnici Parka posjećuju škole i vrtiće u Šibensko-kninskoj županiji kako bi djecu kroz zanimljive priče i radionice učili o prirodi i potrebi njezine zaštite. Tradicionalni događaji, poput Noći šišmiša, prilika su da mladi na zabavan način saznaju o važnoj ulozi koje pojedine vrste imaju u ekosustavu. Kroz takve aktivnosti žele osigurati ne samo to da mladi zavole prirodu, nego i da shvate koliko je važno da svi sudjelujemo u njezinu očuvanju.
Za kraj su uputili i poruku građanima o očuvanju bioraznolikosti. “Želimo poručiti da je priroda naš najveći saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i očuvanju života na Zemlji. Svaki pojedinac može i treba pridonijeti očuvanju bioraznolikosti, bilo da je riječ o malim promjenama u svakodnevnim navikama, edukaciji ili sudjelovanju u različitim projektima i inicijativama. Pozivamo vas da upoznate bogatu prirodnu baštinu Parka i da zajedno osvijestimo važnost aktivnog sudjelovanja u očuvanju i obnovi prirodnih područja”, poručili su iz Nacionalnog parka “Krka”.
Maja Šubarić Mahmuljin
Foto: Javna ustanova “Nacionalni park Krka”
*Tekst je objavljen u sklopu projekta „Priroda – ključ borbe protiv klimatskih promjena“ kojeg financira Agencija za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.