Imunitet je sposobnost organizma da se odupre i obrani od različitih infekcija i bolesti. Jačina i brzina odgovora i obrane organizma ovisi o snazi, razvijenosti i kapacitetu imunološkog sustava.
Današnji moderni stil života prepun žurbe, stresa, nepravilne prehrane, nedovoljno sna i fizičke aktivnosti uzrokuje neadekvatan odgovor imunološkog sustava, tj. porast preosjetljivosti na razne patogene, veću pojavnost atopijskog dermatitisa u dojenčadi te alergija, autoimunih i drugih bolesti u cjelokupnoj populaciji, piše Mamin kutak.
Zato je vrlo važno da od najranije dobi vodimo brigu i jačamo imunološki sustav i imunitet naše djece te ih učimo zdravim životnim navikama kako bi kad odrastu mogli sami brinuti o svom imunitetu i zdravlju općenito.
Kako možemo prirodno ojačati imunitet kod djece, mladih i odraslih? Koje zdrave životne navike su bitne za snažan imunitet?
Foto: Pixabay
Crijevna mikrobiota
Danas se sve više govori i znanstveno dokazuje koliko su važne dobre bakterije u našem probavnom sustavu i koliko je bitno da ima više dobrih nego loših bakterija u našim crijevima. Preko 70% imunoloških stanica u organizmu nalazi se u crijevima, velik broj hormona i vitamina potrebnih za optimalan rad cijelog organizma sintetizira se u crijevima.
Ako nezdravom prehranom i lošim navikama narušimo ravnotežu dobrih i loših bakterija, ne samo da ćemo oslabiti imunološki sustav i povećati podložnost infekcijama, već ćemo oslabiti rad svih vitalnih organa, dovesti organizam u neravnotežu i bolest.
Za oporavak i očuvanje zdrave crijevne mikrobiote potreban je unos prebiotičkih vlakana kojima se hrane dobre bakterije, probiotika (dobrih bakterija, Lactobacillus, Bifidobacterium, Acidophilus) u jogurtima, kefiru, fermentiranoj hrani (kiselo povrće, kimchi) ili kapsulama. Ne kaže se uzalud da su crijeva odnosno probavni sustav drugi mozak.
Foto: Pixabay
San
San je vrlo važan za normalno funkcioniranje našeg tijela, za dobru koncentraciju, pamćenje, energiju, snagu i zdravlje. Kroz san se naše tijelo obnavlja na svim razinama; ako dugoročno ne spavamo dovoljno i kvalitetno, stvara se dodatni stres i opterećenje na organizam, tijelo slabi fizički i psihički, smanjuje se stvaranje T-limfocita i njihova funkcija prepoznavanja i borbe protiv patogena što sve zajedno dovodi do bolesti.
Za odrasle osobe se preporučuje 7 ili više sati sna noću, adolescente 8 do 10 sati, a novorođenčad i do 14 sati dnevno.
Ako postoje problemi sa spavanjem, dobro je ograničiti izloženost ekranima i hrani prije spavanja, zamračiti i utišati prostor, pripremiti djecu za spavanje, slušati meditaciju, odlaziti svaki dan u približno isto vrijeme na spavanje i dr.
Foto: Pixabay
Zdrava, pravilna i uravnotežena prehrana
Zdrava i uravnotežena prehrana potrebna je od najranije dobi počevši od majčinog mlijeka koje je bogato hranjivim tvarima, imunotijelima i probioticima potrebnim za stvaranje imuniteta. Kako dijete raste, njegova prehrana postepeno sve više nalikuje prehrani odrasle osobe.
Da bi dijete dobilo sve potrebno za pravilan rast i razvoj, potrebna je raznovrsna prehrana koja uključuje povrće, voće, vlakna, sjemenke, cjelovite žitarice, meso, ribu… Takva raznovrsna prehrana omogućuje dobivanje potrebnih mikro- i makronutrijenata koji između ostalog potiču i stvaranje stanica imunološkog sustava, a samim time i jačanje imuniteta.
Vrlo je bitno ograničiti unos šećera, zasićenih masnih kiselina i aditiva koji se nalaze u mnogim industrijskim prehrambenim proizvodima jer uzrokuju slabljenje imunološkog odgovora, naviku, pretilost i brojne druge zdravstvene probleme.
Foto: Pixabay
Fizička aktivnost
Fizička aktivnost, boravak u prirodi i na svježem zraku, igra na otvorenom, izloženost dnevnoj svjetlosti (stvaranje vitamina D) doprinose smanjenju razine kortizola i razine stresa te povećanju razine dopamina i serotonina, hormona koji su odgovorni za osjećaj sreće i ugode.
Povećana frekvencija disanja koja nastaje tijekom vježbanja pomaže organizmu ukloniti patogene iz dišnog sustava i tako se smanjuje rizik od infekcija. Istovremeno se potiče cirkulacija leukocita krvotokom čime se brže sprječava nastanak bolesti. Tjelesna aktivnost povećava dotok kisika u mozak i tako doprinosi boljem razvoju i očuvanju kognitivnih sposobnosti djeteta poput koncentracije, pamćenja, zaključivanja i učenja.
Foto: Pixabay
Prirodni preparati za jačanje imuniteta
U jesensko-zimsko-proljetnom periodu kada su karakteristične promjene temperatura i vremena i kada je veća pojavnost i izloženost virusnim infekcijama ili alergenima, dobro je dodatno jačati imunitet prirodnim pripravcima kao što su: med, propolis i matična mliječ, ehinaceja, probiotici, beta glukani, vitamini i minerali (C, D, cink, selen i dr.), aronija, noni sok, ulje crnog kima i dr.
Dobro je početi uzimati pripravke i prije navedenog perioda da se na vrijeme ojača imunitet i da tijelo bude spremno kada dođe u kontakt sa virusom, bakterijom ili alergenom.
Foto: Pixabay
Meditacija, refleksoterapija i akupresurne masaže
Mnogobrojna istraživanja pokazala su velike dobrobiti prakticiranja meditacije na imunološki sustav, razinu energije, smanjivanje stresa i razine kortizola, na veću mirnoću, kognitivne sposobnosti i bolji san. Refleksoterapijom i akupresurnim masažama stimuliraju se refleksne i akupresurne točke na stopalima i tijelu koje doprinose boljem radu organa, potiču otpuštanje fizičkog i psihičkog stresa i napetosti, umiruju um, povisuju duh, opuštaju tijelo te dovode organizam u ravnotežu.
Djedovi i bake unuka s teškoćama u razvoju: Nevidljivi heroji obitelji
Djeci koja su pohađala program Zdrava djeca na kojima smo koristili meditaciju, refleksoterapiju i akupresurne masaže kao sastavni dio terapija, ojačao je imunitet, bila su manje bolesna i manje izostajala iz škole; dobila su apetit, htjela jesti raznovrsnu hranu, manje su tražili slatko i nezdravu hranu, bolje su i kvalitetnije spavala, bila više fizički aktivna na otvorenom, manje pred ekranima, imala su bolju
koncentraciju, pamćenje i rezultate u školi.
Ružica Žibrat, mag.pharm, energetski terapeut, voditeljica relaksacije
Foto: Freepik