“Balet je općenito zahtjevna profesija. Naravno da je potreban talent, ali trud, rad i strpljenje su puno bitniji. Puno stvari se stječe iskustvom, raznim ulogama. Treba biti jako uporan i puno raditi. Bilo bi lijepo da se mladi bave ovom profesijom i da kultura više potakne mlade na to kod nas u Hrvatskoj”, rekla nam je Anamarija Marković, balerina iz Zagreba.
Iako je mlada, ova talentirana plesačica iza sebe ima zapaženu karijeru u klasičnom baletu. Rođena je 17. kolovoza 1999. godine, a njezin baletni put započinje u Školi za Klasični balet u Zagrebu. Uz baletnu školu, paralelno je završila osnovnu školu i Gornjogradsku gimnaziju. U međuvremenu je honorarno radila godinu dana u HNK-u u Zagrebu i nakon toga je otišla na usavršavanje u Rusiju, i to na prestižni Vaganova Ballet Academy u St. Petersburg.
Od rujna 2018. godine postala je članica HNK Zagreb. Već je otplesala puno uloga, ali posebno se, kaže, veseli i budućima. Repertoar je raznolik pa osim klasičnog baleta jako voli i neoklasične balete. U svima poznatom “Orašaru” pleše ulogu Klare, a nastupala je i u raznim ulogama u “Labuđem jezeru”, “Giselle” i ostalima. Za svoj radila primila je nekoliko nagrada, među kojima je i Nagrada hrvatskog glumišta u kategoriji mladih umjetnika do 28 godina.
U sklopu projekta “Glazbeni talenti i umjetnici ispod radara” upitali smo je o počecima u plesu, odabiru baleta, školovanju u Zagrebu i Rusiji, mogućnostima za mlade plesače u Hrvatskoj i vani, karijeri, nastupima u zagrebačkom HNK-u i profesionalnom životu balerine, novim projektima i planovima za budućnost te što bi poručila mladima koji razmišljaju o baletu kao profesiji.
U Orašaru nastupa od školskih dana
Od kuda ljubav prema kazalištu i plesu? Kako su izgledali vaši počeci i zašto ste se odlučili za balet?
Ljubav se javila već od ranog djetinjstva, iako nitko u obitelji prije nije bio u ovoj profesiji. Uvijek sam voljela plesati, svuda me je bilo po kući. Kao i svaka djevojčica, voljela sam gledati Barbie crtane filmove, a najdraži mi je bio onaj s balerinama. Pričam o baletu od kada znam za sebe, zato vjerujem da sam rođena s tom ljubavi prema baletu i plesu. Na kraju, roditelji su me upisali u pripremne razrede baletne škole i tako je počela moja baletna priča.
Kako vam je bilo pohađati Školu za klasični balet i koliko vam znači biti članica Baleta zagrebačkog HNK?
Lijepo, ali i naporno naravno s obzirom da je tempo dviju škola trebalo izdržati i odrađivati. Bilo je uspona i padova, ali trud se isplatio. Velika je stvar biti član glavne kazališne kuće u Republici Hrvatskoj i velika odgovornost. Plesati na sceni HNK je prekrasna stvar i stvara u meni sreću, spokoj i užitak kada domaćoj publici možeš pružiti dobru i kvalitetnu predstavu i pokazati svoj rad i umjetnost.
Kako vam je nastupati u popularnom “Orašaru” u ulozi Klare? Je li to vaša prva solistička uloga i koliko vam znači ovaj angažman?
U “Orašaru” nastupam još od školskih dana, jer su djeca uvijek bila dio te božićne bajke. Nastupala sam kao dijete pod borom i miš, a danas i zadnjih godina plešem ulogu Klare. Klara je meni vrlo draga uloga s obzirom na to da sam je prvi puta plesala sa sedamnaest godina i to je ujedno bila i moja prva solistička uloga. Bila sam vrlo uzbuđena pred prvu predstavu i vrlo emotivna nakon njenog završetka. Iz godine u godinu ta uloga raste i sazrijeva u meni kao što starim i sazrijevam i ja, pa je zato i izazovno svake godine ju drugačije interpretirati. Naravno, kao solistica, osjećam i veliku odgovornost da predstavu prenesem i otplešem najbolje što mogu kako bi publika izašla iz kazališta ispunjena.
‘U Rusiji je bilo predivno’
Gdje ste se sve usavršavali izvan Hrvatske? Kakva su vam iskustva iz inozemstva i što se vani nudi mladim plesačima?
Usavršavala sam se na poznatoj ruskoj Akademiji imena Agrippine Vaganove, dobivši godinu prije stipendiju na njihovom natjecanju “Vaganova Prix 2016”. Puno puta sam ponovila da mi je iskustvo u Rusiji bilo predivno, ali naravno da je bilo i vrlo napornih dana kada sam cjelodnevno bila u Akademiji i nije bilo vremena za druženja. Izvan Hrvatske je bolja povezanost općeg obrazovanja s umjetničkim, tako da djeca ne moraju pohađati dvije škole, već jednu, a unutar nje dobivaju i opće obrazovanje i primjerice, baletno i glazbeno.
Kako izgleda jedan dan profesionalne balerine? Koliko je truda, sati vježbanja i odricanja potrebno za uspjeh? Tko vam je najveća podrška u karijeri?
Rano ustajanje i odlazak u kazalište. A onda kava pa zagrijavanje prije vježbi. Vježbe su nam osnovna i obavezna priprema za održavanje što bolje kondicije, a služe nam kao uvod u svakodnevne probe i pred predstavu. Bitne su, jer zagrijavamo cijelo tijelo, stopala, izvodimo teške skokove i vrtnje, pa nam tijelo mora biti snažno i spremno za bilo kakav pokret. Probe nam najčešće traju do kasnog popodneva, pogotovo kada se radi premijera, onda su zahtjevnije, intenzivnije i dugotrajnije. Navečer, ako nemam predstavu, obično provodim vrijeme sa svojom obitelji i šetajući psa, u druženju s prijateljima ili vježbam pilates.
Koliko je teško mladim plesačima ‘probiti se’ i ostvariti zapaženu karijeru?
Teško je kao i u drugim umjetnostima ili sportovima. Balet je općenito zahtjevna profesija, naravno da je potreban talent, ali trud, rad i strpljenje su puno bitniji. Puno stvari se stječe iskustvom, raznim ulogama. Treba biti jako uporan i puno raditi. Bilo bi lijepo da se mladi bave ovom profesijom i da kultura više potakne mlade na to kod nas u Hrvatskoj.
Dobitnica ste nekoliko nagrada, među kojima je i Nagrada hrvatskog glumišta u kategoriji mladih umjetnika do 28 godina. Koliko vam znači ovo veliko priznanje i koje biste još nagrade posebno izdvojili? Na koji ste uspjeh posebno ponosni?
Nagrada hrvatskog glumišta je bila veliko iznenađenje za mene i naravno da me učinila sretnom. Bila sam na različitim natjecanjima, ali na posebnom mjestu će ostati moj odlazak u St. Petersburg na Vaganova Prix 2016. Bez obzira što je već prošlo dosta vremena od tada, odlazak u Vaganova Ballet Academy na usavršavanje i svo iskustvo koje sam tamo prošla me obogatilo i ojačalo kao osobu i balerinu. To je bio jedan od mojih snova, biti tamo i doživjeti taj sav baletni svijet iz njihove perspektive. Zahvalna sam na tome svemu i naravno na svim ljudima – obitelji, prijateljima i profesorima koji su bili uz mene bez obzira što su bili kilometrima daleko od mene.
‘Voljela bih što dulje plesati‘
Na kojim sve projektima trenutno radite, što vas čeka na jesen i koje su vam želje za budućnost?
Trenutno je godišnji odmor, ali sezona kreće uskoro pa se i ja lagano pripremam za dugu sezonu. Sezonu započinjemo s pripremama za premijeru “Petruške” od Edwarda Cluga i “Žar ptice” od Maše Kolar, a istovremeno ćemo raditi na “Hamletu” od Lea Mujića nakon čega slijede i dvije gala večeri baleta. Nemam puno želja, osim da me posluži zdravlje i noge da mogu što dulje i kvalitetnije plesati.
Za kraj, što biste poručili mladima koji se tek odlučuju profesionalno se baviti plesom?
Budite uporni i volite ono što radite. Ljubav, rad i trud su jedini recepti za uspjeh i naravno, uživajte u tome jer to je ono što drugi i publika najviše zamjećuju. I naravno, pozivam sve mlade generacije da češće posjećuju kazališta.
Maja Šubarić Mahmuljin
Foto: Saša Novković i Ines Novković
*Tekst je objavljen u sklopu projekta „Glazbeni talenti i umjetnici ispod radara“ kojeg financira Agencija za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.