Istraživanja pokazuju da nas vježbanje, bilo da se radi o timskim ili individualnim sportovima, ili čak o samom izlasku vani, čini kreativnijim i pažljivijim kad se vraćamo našim radnim zadacima.
Također nam pomaže da jačamo mišićnu memoriju, slično kao kod mišića na tijelu. U istraživanju koje je napravljeno na Sveučilištu Sjeverni Teksas, istraživači su otkrili da aerobna aktivnost među djecom dovela do boljih rezultata kod čitanja i matematičkim testovima, piše Miss7mama.24sata.
Znanstvenici sa Sveučilišta Illinoisa koristili su magnetsku rezonanciju i mjerili veličinu mozga te su otkrili da su fizički aktivni devetogodišnjaci i desetogodišnji imali veći hipokampus od neaktivne djece njihove dobi, a postigli su i bolje rezultate na testovima za pamćenje. U tijeku istraživanja, profesor psihologije Charles Hillman pronašao je dokaz da djeca koja trče i igraju se 70 minuta dnevno pokazuju bolje kognitivne sposobnosti od onih koji to ne čine.

Foto: Pixabay
Zašto je vježbanje ključno
“Postoji mnogo različitih mehanizama. Ne razumijemo ih sve, ali jedan od osnovnih je da je to odgovor na kardiovaskularne vježbe, povećava se protok krvi. Krv prenosi kisik, koji hrani tkivo mozga. Drugi dio je da se zaštitne stanice povećavaju tijekom vježbanja, a to je između ostalog povezano s pamćenjem”, kaže Hillman. Čak i osnovni fizički rad poboljšava funkcioniranje mozga.
“Ako biste tražili da vam osmislim savršen školski dan, satovi bi trajali 45 minuta, s razmacima od 10 do 15 minuta gdje bi djeca išla van i bila fizički aktivna”, kaže dalje.
Kako svijet vide drugačiji od nas? ‘Autizam nije izlječiv poremećaj’
Ponavljajuće, ritmičke, multisenzorne aktivnosti kao što su skakanje, preskakanje užeta, ples, skakanje i bacanje lopte jačaju tijelo, a ne samo um, pomažu nam da bolje apsorbiramo informacije i zadržimo ih duže.
mšm/miss7mama
Foto: Pixabay